Přitahuje vás opačné pohlaví a s tím, které máte zapsáno v rodném listu, jste naprosto spokojení? I pro vás má moderní svět nálepku: heterosexuální cisgender. Škatulkami dnešní společnost nešetří, speciální pojmenování má pro každého. Jestliže vás neužije na milostné hrátky, řadíte se do kategorie asexuálů. Bojujete za práva menšin, přestože do nich nepatříte? Pak jste zástupcem těch, jímž se říká allies. Jak je to s ostatními?
Termín, který se používá k označení sexuálních i genderových minorit, se neustále rozšiřuje. Původní zkratka LGB zahrnovala pouze lesby, gaye a bisexuály. Na konci osmdesátých let dvacátého století se k ní přidalo písmenko T pro transsexuály a v současnosti je nejrozšířenějším pojmem LGBTQ+, celý název zní však LGBTQQIP2SAA. Uniká vám význam? Máme pro vás podrobné vysvětlivky!
Symbolem hnutí LGBTQ+ je duhová vlajka
V šestém století před naším letopočtem žila na řeckém ostrově Lesbos básnířka Sapfó. Ve svých verších často opěvovala lásku a vášeň ke stejnému pohlaví. Slovo lesba vztahující se k ženě, kterou přitahují jiné ženy, je odvozeno právě z rodiště starověké umělkyně.
Pro homosexuálně orientovaného muže se ustálil mezinárodní termín gay. U nás se začal více používat až v průběhu devadesátých let minulého století.
Za bisexuály se považují ženy i muži, které přitahují obě pohlaví, a to jak sexuálně, tak emocionálně. Mezi slavné bisexuálky patřila třeba malířka Frida Kahlo či herečka Marlene Dietrich.
Člověku, který žije v absolutním nesouladu se svým biologickým pohlavím, se říká transgender. Narodil se zkrátka v cizím těle. Ne každý se ale musí nutně odhodlat ke všem chirurgickým zákrokům, které souvisí se změnou pohlaví.
Ačkoliv bylo v minulosti slovo queer považované za hanlivé, jeho dnešní nositelé v něm žádnou urážku nevidí. Ti, kteří se identifikují jako queer, mohou být vlastně všichni členové LGBTQ+ komunity. Výrazy jako lesba, gay či bisexuál však vnímají jako omezující, takže podobné definice genderové či sexuální identity odmítají.
Tahle škatulka patří lidem, kteří se zatím hledají a prozkoumávají různé možnosti. Nejsou si stoprocentně jistí svou pohlavní identitou, sexuální orientací nebo pochybují o obojím.
Intersexuálové se narodili s pohlavními znaky, které jsou kombinací pohlaví. Mohou mít vnitřní orgány ženy a vnější zas muže. Příkladem je třeba jedinec s vyvinutou dělohou a vaječníky, avšak pánskými genitáliemi. Možností je ovšem spousty.
Nejsou limitováni výběrem partnera. Pansexuálové se dokážou zamilovat do kohokoliv, bez ohledu na genderovou identitu či pohlaví dané osoby. Stejně to mají i se sexuální přitažlivostí.
V některých kmenech amerických indiánů uznávali třetí pohlaví, z něhož vznikl název two-spirit. Odkazuje na to, že v jednom těle žijí dva duchové, mužský i ženský.
Většina z nich nezažívá sexuální touhu ani přitažlivost, to ale neznamená, že nejsou schopni pohlavního styku. Jen jej zkrátka nevyhledávají. Asexuálové se rovněž nemusí vyhýbat masturbaci. Ovšem nevidí v ní nic vzrušujícího, potřebují zpravidla jen uvolnit nahromaděné napětí. Patří k nim i další podkategorie, grey – asexuální lidé mohou například za určitých okolností pociťovat sexuální přitažlivost k druhé osobě, ačkoliv se to stává jen zřídka. Demisexuály zas nemůže vzrušovat žádný člověk, ke kterému si nevytvořili citové pouto.
Poslední písmenko je určeno pro aktivní spojence LGBTQ+ komunity. Heterosexuální jedinec a cis osoba (genderová identita odpovídá jejich biologickému pohlaví) v jednom uznává, že sexuální a genderové menšiny jsou diskriminovány, a za jejich práva veřejně bojuje.
Zdroj úvodní fotografie: Profimedia