Život teenagera umí být pěkný kolotoč a nástrahy číhají snad na každém rohu. O tom, že střední škola nemusí být vždycky přátelským prostředím, se přesvědčili i hlavní hrdinové populárních seriálů, které jsou určené divákům generace Z. Ponořte se do studentského světa na vlastní oči.
Ústředním tématem novodobých televizních trháků jsou nejen divoké party, ale především psychické problémy, vydírání či šikana. Jak si s těžkostmi poradily ústřední postavy seriálových fenoménů a které stojí za to vidět?
Krátkometrážní thriller pojednávající o kyberšikaně vznikl pod taktovkou režiséra Pavla Soukupa (32), a protože vychází z reálných kauz, mrazí z děje o to víc. Hrdinou příběhu je patnáctiletý Martin, který zemře při tragické nehodě. Truchlící rodiče se vydávají po jeho digitální stopě a postupně odkrývají děsivá tajemství synova online života, o němž neměli nejmenší tušení. Může za jeho smrt nepozorný řidič, nebo snad někdo skrývající se za anonymitou internetu? #martyisdead je první český seriál, který získal prestižní mezinárodní cenu Emmy. Pokud jste ho ještě neviděli, můžete jej zhlédnout na Mall.tv. Vy ostatní se těšte na novinku ze stejné produkce #annaismissing.
Britský trhák si u diváků získal takovou popularitu, že už jsou na Netflixu k dispozici tři sezony. Čtvrtá je oficiálně potvrzená a začít natáčet by se mělo každou chvílí. Ústřední postavu ztvárnil herec Asa Butterfield (25), kterého si možná budete pamatovat z akčňáku Enderova hra (2019) nebo fantasy snímku Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016). Seriál Sexuální výchova se točí kolem nesebevědomého středoškoláka Otise, jehož matka (v podání skvělé Gillian Anderson) pracuje jako sexuální terapeutka. Sám proto podobná témata nevyhledává. Přestože je puberťák, hormony se v něm příliš nebouří. Když však školnímu tyranovi poradí, jak vyzrát na sexuální problémy, jeho život nabere na obrátkách a rozjede tajnou sexuologickou poradnu přímo v útrobách vzdělávací instituce.
Další hit pro mladé publikum má na svědomí filmová scénáristka Lucia Kajánková (35), která se chopila rovnou i režie. Krátkometrážní webový pořad byl loni na festivalu Serial Killer oceněn v kategorii Nejlepší webový seriál, Česká televize jej však ve svém archivu iVysílání představila až letos v únoru. Za zkratkou TBH se skrývá anglická fráze “to be honest”, tedy “abych byl upřímný” či “upřímně řečeno”. A o upřímnost zde opravdu není nouze. O tom, jak se může zvrhnout nevydařený prank a co udělá s psychikou studentů brněnského gymnázia falešný střelec, pojednává deset krátkých epizod.
Rekordy sledovanosti boří dílo z produkce HBO. Nadšení budí kontroverzní scénář a velkým tahákem je i postava Rue Bennett, kterou obsadila hollywoodská star Zendaya (25). Za svůj výkon získala Emmy a stala se tak nejmladší držitelkou této ceny v kategorii Nejlepší herečka v dramatickém seriálu. V osmnáctidílném počinu o partě středoškoláků nechybí drogy, sex ani násilí a hlavní hrdinové řeší snad všechny trable světa. Nestabilní rodinné zázemí, psychické problémy, závislosti i hledání vlastní identity dokresluje temnou atmosféru napínavého příběhu.
Prostředí střední školy fascinovalo i norskou scénáristku Julii Andem (40), která stojí za vznikem seriálu Skam. I ten se těšil u teenagerů celosvětové oblibě a nakonec se dočkal hned čtyř řad. Ačkoliv se každá sezona soustředí na jeden mladý pár, ostatní členové party jsou v dějové lince nepostradatelní. Ústřední postavy se snaží zorientovat ve vlastní identitě i síle přátelství. Diváci mají možnost zjistit, jak náročné je dospívání pro muslimku či gaye a co všechno obnáší přípravy na tradiční norskou slavnost maturantů.
Úvodní foto: Profimedia