Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Největší hvězdy, které nám dala Eurovize

Redakce
Další Eurovison Song Contest, hudební soutěž zkráceně známou jako Eurovize, máme za sebou. Ani letošní ročník nejspíš nic nezmění na tom, že toto klání bude i nadále známé především jako to, které k celosvětové slávě přivedlo skupinu ABBA. Za šedesát šest let svojí existence soutěž logicky nabídla podstatně více okamžiků, které se zapsaly do dějin populární hudby. Vybrali jsme pro vás některé z nejzajímavějších vítězů, které se v posledních letech pravidelně, avšak zatím spíše neúspěšně, účastní i Česko.
17. 05. 2022

V letošním ročníku nás s písní Lights Off reprezentovala trojice We Are Domi s dcerou legendárního Dominátora, Dominikou Haškovou v čele. Probojovala se do velkého finále, kde brala 22. místo. Nejvíce hlasů si z Turína odvezli zástupci válkou zmítané Ukrajiny Kalush Orchestra s písní Stefania. Jak se dozvíte v článku, nebylo to první vítězství pro tuto zemi, ale pojďme pěkně popořádku.

Lys Assia – Refrain (1956)

Když se v roce 1956 hudební soutěž Eurovize vysílala poprvé, místem jejího konání bylo Švýcarské Lugano. Myšlenka na hudební soutěž, která by propojovala celou Evropu, vznikla už o rok dříve v Monaku. Inspirací pro ni byla tradiční i u nás docela dobře známá italská soutěžní hudební přehlídka Festival Sanremo. Hned na prvním ročníku bylo stanoveno, že se bude jednat o soutěž, ve které soupeří nikoliv interpreti, ale samotné písně. Respektive země, z nichž autoři dané písně pocházejí, bez ohledu na národnost toho, kdo je zpívá (ještě se k tomu dostaneme). Na prvním ročníku soupeřilo čtrnáct zemí a zvítězilo pořádající Švýcarsko s písní Refrain tamní domorodé zpěvačky Lys Assia. Když si její píseň pustíte, musíte uznat, že k nařachaným, ukřičeným a burácejícím písním soutěžícím dnes, má velmi daleko. Spíše připomíná titulní píseň z nějaké zapomenuté disneyovské pohádky té doby. Což ale na jejím kouzlu nic neubírá, právě naopak.

https://www.youtube.com/watch?v=IyqIPvOkiRk

ABBA – Waterloo (1974)

Velký třesk Eurovision Song Contestu přišel v devatenáctém ročníku této soutěže, který se konal v anglickém přímořském letovisku Brighton. Mezi sedmnáctkou soupeřících zemí v tomto roce poprvé chyběla Francie, naopak si tu svoji premiéru odbylo Řecko. To vše je však zastíněno faktem, že zcela drtivě na tomto ročníku zvítězilo Švédsko. A to s nesmrtelnou písní od skupiny ABBA, jejíž text odkazuje na místo drtivé porážky, kterou utrpěl Napoleon (tedy Francie) proti takzvané Sedmé koalici. Pozoruhodné je, že už o rok dříve se ABBA pokoušela s písní Ring Ring uspět v mezinárodní písňové soutěži Melodienfestivalen, ale neprošla ani kvalifikací. Jejich manažer Stig Anderson však viděl šanci pro kapelu v soutěži Eurosong, přičemž Benny Anderson a Björn Ulvaeus větřili, že by zde zde mohli prezentovat jak skupinu samotnou, tak svoje skladatelské schopnosti a nabízet je případně dalším interpretům. Švédské národní kolo skupina předtím vyhrála se stejnou písní nazpívanou v rodné švédštině, do mezinárodního pak už šli s angličtinou. ABBA vyhrála a v následujících letech se i zásluhou této soutěže stala z neznámé skupiny jednou z nejprodávanějších hudebních skupin planety. A zbytek je, jak se říká, historie.

ABBA se vrací: Po 40 letech vyjde nové album a chystá se jedinečný koncert

Celine Dion – Ne Partez Pas Sans Moi (1988)

Ano, vypadá to jako zmatek, ale je to tak. Celine Dion je rodilá Kanaďanka a přesto zvítězila v soutěži, která má Evropu hned ve svém názvu. Důvodem je to, že – jak jsme již uvedli výše – pro účast v této soutěži není rozhodující národnost interpreta, který píseň hraje a zpívá, ale jejího autora či autorů. V případě písně Ne Partez Pas Sans Moi (do češtiny se její název dá přeložit volně jako Neodcházej beze mne) s níž Celine Dion v roce 1988 v této soutěži zvítězila, jimi byli turecko-švýcarský skladatel Atilla Şereftuğ a jeho švýcarská kolegyně Nella Martinetti, známá i jako zpěvačka pod jménem Bella Nella. Vítězství si tedy připsalo Švýcarsko, jehož občanství měli oba skladatelé. Soutěž se v roce 1988 konala v irském Dublinu a byl to až do dnešní doby poslední ročník, ve kterém zvítězila francouzsky zpívaná píseň.

Katrina And The Waves – Love Shine A Light (1997)

Zatímco většina hudebníků se klání v Eurovision Song Contest účastnila ještě předtím, než světově (či aspoň lokálně) prosluli, anglická skupina Katrina And The Waves je přesně opačný případ. Jejich největším hitem zůstává skladba Walking On Sunshine z roku 1985, který je jednou z nejpopulárnějších písní celé dekády a bodovala i v hitparádách v Austrálii nebo v USA. Podobně velký hit už nikdy neměli, a to až do roku 1997, kdy se zúčastnili 42. kola této písňové soutěže, které se konalo opět v irském Dublinu. Soutěže se v tomto roce účastnilo pětadvacet zemí, což z ročníku dělá jeden z nejpočetnějších, moderoval jej mimo jiné Ronan Keating a Vekou Británii zastupovala právě skupina Katrina And The Waves, v jejímž čele je zpěvačka Katrina Leskanitch. Autorem skladby pak byl člen její doprovodné skupiny Kimberley Rew.

Z Penny Lane do Folsomské věznice. Výlety se známými písněmi

Ruslana – Wild Dances (2004)

Ukrajina byla v letošním ročníku soutěže jedním z největších favoritů soutěže, a to bez ohledu na to kdo a s jakou písní zde letos soutěžil. Nedílnou součástí podobných soutěží je totiž politika, a tak je vzhledem k tomu, co se dnes děje na Ukrajině, pochopitelné, že řada Evropanů chtěla této zemi vyjádřit svoje sympatie mimo jiné i hlasováním pro jejich účastníky. Není to však poprvé, co zde Ukrajina sáhla po prvenství. To se stalo už před osmnácti lety, když se Eurosong konal v aréně Abdi İpekçi Arena v tureckém Istanbulu. Ukrajina tehdy soutěžila teprve podruhé a jejich vyslankyně, zpěvačka Ruslana Lyžyčková, vystupující pouze pod svým křestním jménem, zde s písní Wild Dances drtivě zvítězila. Komická situace však nastala během předávání ceny. Jako tomu bývá obvykle, trofej vítěze Eurovision Song Contestu předává vítěz minulého ročníku, což byla Sertab Erener. Když nesla trofej Ruslaně, zaklínil se jí podpatek v části pódia. Chvíli to vypadalo, že bude muset pokračovat bosá, ale nakonec zápas s podlahou vyhrála a cenu Ruslaně předala obutá. Dodejme, že Ukrajina pak vyhrála ještě dvakrát, v roce 2016 s písní 1944 od zpěvačky Džamaly a právě letos se songem Stefania Kalush Orchestra.

Lordi – Hard Rock Hallelujah (2006)

Eurovize za sebou má taky několik docela bizarních účastníků, ale i vítězů. Takovými byla například finská heavy metalová skupina Lordi, která soutěž v roce 2006 vyhrála z písní Hard Rock Hallelujah. A myslím, že by se zakladatelé této ceny nebo i již zmíněná vítězka prvního ročníku Lys Assia dost divili, jak soutěž za padesát let pokročí a jak budou její vítězové vypadat. Finští Lordi totiž vystoupili ve svém tradičním koncertním kostýmu, v maskách, které připomínají Predátora ze slavného akčního filmu z Arnoldem Schwarzeneggerem. Ovšem s tím rozdílem, že v rukou drží kytary a zpívají. Dodejme, že tento ročník, který byl již padesátým prvním populární soutěže, se konal v Olympijské hale řeckých Aténách. A bylo to vůbec poprvé, co se tuto tradičně popovou soutěž podařilo ovládnout rockové písni. Za zmínku stojí to, že moderátoři tohoto ročníku, jimiž byli řecký zpěvák Sakis Rouvas a řecko-americká televizní moderátorka a herečka Maria Menounos, si během finále zazpívali společně již zmíněnou píseň Love Shine A Light, s níž soutěž v roce 1997 vyhráli Katrina And The Waves.

Předběhli dobu: Muzikanti, kteří nosili masky, než to bylo povinné

Conchita Wurst – Rise Like A Phoenix (2014)

Jestli by však praotce zakladatele soutěže Eurosong nechalo v ještě větším úžasu než zmíněné vítězství skupiny Lordi, patrně by to byl ročník, v němž zvítězil rakouský zpěvák Tom Neuwirth, vystupující pod uměleckým pseudonymem Conchita Wurst. Ročník se konal v dánské Kodani a opanovala jej tato drag queen, která na pódiu spojila vysoké podpatky, přiléhavou večerní róbu a plnovous. To však trochu zastiňovalo skutečnost, že píseň Rise Like A Phoenix, kterou zpíval (či zpívala), byla docela mistrně zkomponovaná, zaranžovaná, zahraná i zazpívaná píseň, která by se docela dobře hodila například k úvodním titulkům k nějaké bondovky. A ačkoliv se mohlo zdát, že Conchita Wurst je jenom salonní vtip, píseň i Neuwirthův hlas však přesahoval to, co se toho roku na Eurosongu událo. Z tohoto důvodu Conchita Wurst získala nejvyšší počet hlasů a to i zásluhou hlasujících ze států jižní Evropy jejíchž konzervativní fanoušci původně vyhrožovali bojkotem soutěže. To se však nestalo. A Končita Buřtová ovládla Evropu a poté svoji píseň zapěla například i na předávání Zlatých glóbů.

Fenomén drag show: Od Shakespeara až po Netflix

Måneskin – Zitti E Buttoni (2021)

Předposledním vítězem se stala italská rocková skupina Måneskin, která se v rozhlasovém éteru zapsala i svojí (docela otravnou) coververzí legendární písně Beggin' z roku 1967 od americké skupiny Four Seasons. Podle sázkařů údajně tato píseň od skupiny z Říma, kterou tvoří spolužáci ze základní školy, neměla nejmenší šanci na výhru. Přesto se právě Måneskin stali vítězi 65. ročníku soutěže Eurovize. Bylo to poprvé od roku 2006, kdy zvítězila finská skupina Lordi, co v této soutěži prvenství uchvátila rocková píseň. Aktuálně se skupině podařilo zaháčkovat jednoho z nejvlivnějších producentů planety, jímž je Švéd Max Martin, a složit a natočit s ním novou píseň Supermodel.

Kam dál? Co stojí za názvy a přezdívkami slavných hudebníků?


Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM