Po pozitivním těhotenském testu by vaše první kroky měly směřovat na gynekologii. Tam v průběhu těhotenství dochází nastávající maminka pravidelně v určitých časových intervalech, návštěv ale není mnoho, nemá-li nějaké komplikace. Kromě takzvaných screeningů neboli sledování vývoje miminka také z krevních testů zjišťují, jaká je pravděpodobnost, že by dítě mělo Downův syndrom nebo jestli matce nehrozí těhotenská cukrovka. Krevní testy se ale provádějí až ve druhém a třetím trimestru.
Při vstupu do druhého trimestru dostanete svou těhotenskou průkazku, která vás bude provázet zbytkem těhotenství. Během následujících tří měsíců se musíte přihlásit do porodnice a na ultrazvuk. Přesné termíny se dozvíte u gynekologa.
V tomto období může nastávající matka přejít od svého gynekologa na kontroly do zvolené porodnice, kde ji čeká například poradna pro těhotné. Nejlépe pak právě ve třetím trimestru může také absolvovat předporodní kurz, který si však hradí sama.
A ještě něco musíte vyřešit před porodem:
Do porodnice si pak s sebou kromě potřebných věcí pro vás i miminko (porodnice mívají seznam na svých webových stránkách) přibalte také doklady a formuláře týkající se jména dítěte (dotazník se jménem, oddací list nebo formulář z matriky o otcovství, rodný list matky) a občanské průkazy.
Může se stát, že i když je rodička zaregistrována v konkrétní porodnici, kvůli nedostatku své kapacity ji nemusí přijmout. Musí však zajistit náhradní porodnické zařízení.
Máte-li vybrané křestní jméno vašeho miminka, většina porodnic informuje o jeho narození matriční úřad příslušný podle místa porodu, který pak dítěti vydá rodný list. Raději si ale ověřte, zdali vámi vybraná porodnice vydání rodného listu skutečně vyřizuje. V opačném případě vás čeká návštěva matriky. Kromě zmíněného vyšetření u pediatra a případného nahlášení křestního jména do měsíce od porodu na matrice je také nutné do osmi dnů přihlásit vaše dítě ke zdravotní pojišťovně – ta je totožná s vaší. Pokud tak neučiníte, hrozí vám až desetitisícová pokuta.
A bizarní tečka: Některé obce vyžadují přihlášení vašeho kojence k poplatkům za komunální odpad. Proto si raději včas zjistěte, jestli se to netýká právě vás, abyste ze svého dítě neudělali desperáta hned po narození.
Úvodní foto: Profimedia