Za šestou příčkou našeho žebříčku se vydáme do roku 1982. Tedy do roku, kdy Andrej Babiš podepsal spolupráci s StB, na Falklandách vypukl válečný konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií.A 30. listopadu vyšla nejprodávanější deska všech dob. Thriller Michaela Jacksona.
Za obrovským úspěchem šesté desky Michaela Jacksona stála i velká frustrace a nespokojenost s jeho dosavadní hudební kariérou. Pátá řadovka Of The Wall byla kladně přijatá a prodalo se okolo deseti milionů kopií. Jacksonovi to bylo ale málo. Jeho tehdejší manager John Branca prozradil, že se mu Michael Jackson jednou svěřil, že chce být tou nejslavnější a nejbohatší hvězdou showbyznysu. A k tomu mu mělo dopomoci i chystané album Thriller.
I když byla předešlá deska úspěšná, Jackson se cítil dotčený, že nezískala cenu Grammy pro nejlepší album roku. K tomu o něm odmítl magazín Rolling Stone vydat článek. Jackson si to kromě jiného vysvětloval i barvou pleti. Tohle všechno bylo jednak spouštěčem frustrace, ale zároveň impulsem k novému přístupu, jak hudbu tvořit i prezentovat. Důvodů, proč je Thriller nejprodávanější deskou všech dob, je hned několik. A ve většině za to může naprosto inovátorský přístup samotného tvůrce.
O produkci se měl postarat Quincy Jones, který s Jacksonem v minulosti již pracoval. Michael po něm ale chtěl, aby každá píseň na desce byla hitem. Nechtěl jen další desku, kde budou dobré dvě tři písně a zbytek zapadne do průměru. Chtěl desku, která bude nabitá a posluchač nebude chtít přeskočit ani jeden song. Možná právě díky tomu vzniklo během nahrávání mezi Jacksonem a Jonesem velké napětí. Jackson trávil spoustu času nácvikem tanečních kroků, když se pak objevil ve studiu, chtěl po Jonesovi, aby vniklé tracky ještě dále upravoval.
Když byla celá deska nahraná, tak s ní údajně Jackson ani Jones nebyli spokojeni, načež se pustili do kompletního remixování všech tracků, na kterém strávili ještě několik dalších týdnů. Oba byli perfekcionisti, navíc se pustili do nových vod. Jackson se chtěl odklonit od diska, a tak je album Thriller mixem popu, post-diska, rocku a R’n’B. Celá deska je také mixem do té doby nevídaných nápadů. Jackson je asi první popový interpret, který si na desku pozval metalového kytaristu. Své sólo tak do tracku Beat It zahrál slovutný Eddie Van Halen. Další kytary pak přidali členové kapely Toto. Najdeme tu singl Billie Jean s naprosto dokonalou basovou linkou nebo duet se slavným Paulem McCartneym ve skladbě Girl Is Mine. A samozřejmě titulní skladbu vymykající se všem škatulkám.
Na desce Thriller změnil Jackson i způsob psaní textů a začal se pouštět do rozporuplných a temnějších témat. Například Girl Is Mine je o hádce dvou přátel, kteří se zamilovali do stejné dívky. V titulní skladbě Thriller používá téma paranoii a nadpřirozených jevů. V singlu Billie Jean zpívá o posedlé fanynce, která tvrdí, že zplodila jeho dítě. V písni Wanna Be Startin’ Somethin’ argumentuje proti mediálním drbům.
Samotným tématem je i způsob, jakým byla deska prezentována. Michael Jackson totiž pochopil obrovskou sílu videoklipů, do kterých do té doby nikdo neinvestoval velké peníze. Jackson vypustil tři bombastické videoklipy k písním Billie Jean, Beat It a Thriller. Tři hudebně naprosto odlišné skladby, ke kterým natočil geniální a neopakovatelná videa. Vrcholem je samozřejmě klip k titulní skladbě, který je krátkým hororovým snímkem, do kterého předmluvu natočil v té době legendární herec Vincent Price. Režie se ujal hororový tvůrce John Landis, jehož Americkým vlkodlakem v Londýně se Král popu inspiroval (psali jsme zde).
K úspěchu desky pomohla i oslava 25 výročí nahrávací společnosti Motown, kde Michael Jackson vystoupil se singlem Billie Jean a poprvé v televizní vysílání předvedl svůj legendární moonwalk. Takže i ty taneční tréninky během nahrávání se vyplatily Michael Jackson prostě věděl, jak zaujmout. Důkazem je i fakt, že téměř všechny písně z desky (konkrétně sedm z devíti) vyšly i jako rádiové singly. To všechno jsou důvody, proč je deska Thriller naprostým pokladem.
Thriller je s více než 70 miliony kusů (některé zdroje uvádějí i přes 100 milionů) nejprodávanější deskou všech dob. Michael Jackson za něj obdržel rekordních osm cen Grammy včetně té pro nejlepší desku roku. V roce 2008 byla nahrávka přijata do Síně slávy cen Grammy a ve stejném roce byla zařazena i do Knihovny Kongresu USA jako důležité kulturní a historické dědictví. Celá nahrávka také změnila rasový pohled na interprety tmavé pleti a zásadním způsobem ovlivnila kvalitu budoucích videoklipů. Tohle všechno jsou důvody, které z alba Thriller dělají jednu z nejlepších a nejzásadnějších desek hudební historie.
Michael Jackson – Thriller
Datum vydání: 30. 11. 1982
Celkový čas: 42:19
Singly: The Girl Is Mine, Billie Jean, Beat It, Wanna Be Startin’ Somethin’, Human Nature, P.Y.T. (Pretty Young Thing), Thriller
6. Michael Jackson – Thriller
7. The Beatles – Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
8. Joy Division – Unknown Pleasures
9. Kraftwerk – Trans-Europe Express
10. The Velvet Underground & Nico – The Velvet Underground & Nico
11. Primal Scream – Screamadelica
12. David Bowie – The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars
13.Oasis – Definitely Maybe
14. Prince – Purple Rain
15. The Clash – London Calling
16. Beastie Boys – Paul’s Boutique
17. The Smiths – The Queen Is Dead
18. Lauryn Hill – The Miseducation Of Lauryn Hill
19. The Rolling Stones – Exile On The Main St.
20. Massive Attack – Blue Lines
21. Pink Floyd – The Dark Side Of The Moon
22. U2 – The Joshua Tree
23. The Beach Boys – Pet Sound
24. Amy Winehouse – Back To Black
25. The Beatles – Abbey Road
26. Miles Davis – Kind Of Blue
27. Public Enemy – It Takes A Nation Of Millions To Hold Us Back
28. Pixies – Doolittle
29. Sex Pistols – Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols
30. Björk – Debut
31. The Cure – Disintegration
32. R.E.M. – Automatic For The People
33. Bob Dylan – Blonde On Blonde
34. The Strokes – Is This It
35. Fleetwood Mac – Rumours
36. Daft Punk – Homework
37. Wu-Tang Clan – Enter the Wu-Tang (36 Chambers)
38. The Doors – The Doors
39. Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material
Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.
Úvodní foto: Sony Music Entertainment