Studie z roku 2017, kterou publikovala Evropská asociace pro studium diabetu, zjistila, že u lidí, kteří pili pivo třikrát až čtyřikrát týdně, byla menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka, než u abstinentů. Studie se tehdy zúčastnilo téměř 71 tisíc mužů a žen z Dánska. A kolik piv týdně vypít? Bylo zjištěno, že muži, kteří pili jedno až šest piv za týden, měli riziko cukrovky snížené o 21 %. Každodenní návštěvu hospody si tedy tímto před manželkou neobhájíte, ale občasná konzumace piva se zdá být zdravotním benefitem. Hlavně všeho s mírou.
O pivu se někdy hovoří jako o "tekutém chlebu". Je to z důvodu, že pivo přispívá k našemu dennímu příjmu živin. Dle jedné americké studie obsahuje pivo více bílkovin a vitamínu B než víno. Vitamíny skupiny B mají pozitivní vliv na náš metabolismus, nervovou soustavu, pokožku i sliznice. Pivo se také vyznačuje vysokým obsahem křemíku, který zlepšuje vylučovací funkci ledvin, tlumí záněty a pomáhá i při kašli a astmatu. Jeho nedostatek se může projevit demineralizací kostry a lámavými nehty.
V roce 2016 byla zveřejněna americká studie čítající přes 80 tisíc účastníků, kteří byli výzkumníky sledováni po dobu šesti let. Vědci zjistili, že ti, kteří pravidelně konzumovali pivo a víno, měli nejpomalejší pokles hladin lipoproteinů a "hodného" cholesterolu, tím pádem nižší riziko srdečních onemocnění. Výzkumníci také došli k závěru, že muži, kteří pili alkohol s mírou, měli o 42 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění.
V souvislosti se zdravím kostí se zmiňují hlavně mléčné výrobky, ale studie z roku 2013 naznačuje, že i pivo našim kostem prospívá, konkrétně tedy těm mužským. Výzkum došel k závěru, že mírná konzumace piva zvýšila hustotu kostí u mužů. Vědci se domnívají, že za tím stojí křemík, který je v pivu obsažen. To je minerál, který je nezbytný pro zdravé kosti.
Americká studie z roku 2012 zjistila, že pivo může mít pozitivní účinky na zdraví ústní dutiny. Vědci v laboratoři testovali účinky extraktů z piva na bakteriích. Zjistili, že i ten nejslabší pivní extrakt byl schopen zmírnit aktivitu a redukovat růst počtu bakterií, které stojí za vznikem zubních kazů.
Až se vás příště manžel či manželka zeptá, proč stále vysedáváte v hospodě, budete mít dobrou odpověď: Léčíte si zde zánět. Studie z roku 2009 zkoumala základní složku piva – chmel. Vědci se zabývali jeho protizánětlivými vlastnostmi a zjistili, že konzumace chmele obsaženého v pivě vede k zmírnění zánětů v těle.
Vědci z univerzity v Chicagu se domnívají, že pivo zlepšuje kognitivní funkce mozku a je také prevencí proti Alzheimerově chorobě. Ve svém výzkumu došli k závěru, že ti, kteří konzumovali pivo s mírou, měli o 23 % nižší riziko, že se u nich rozvine Alzheimerova choroba, nebo demence. Zlepšení kognitivních funkcí mozku pak může souviset s tím, že pití piva podporuje "hodný" cholesterol, což zlepšuje průtok krve do mozku. V další studii pak vědci nechali řešit hádanky střízlivé lidi a ty, kteří si před tím dali mírnou dávku piva. Zjistili, že ti, co si před řešením dali pivo, našli řešení rychleji než abstinenti.
Pokud jste článek četli pozorně, vypozorovali jste, že se vždy mluví o "mírné konzumaci piva". Rozhodně není zdravé dát si deset "kousků" denně a proložit to navíc ještě klasickými českými tučnými jídly. Obecně se u mužů doporučují maximálně dva půllitry denně a u žen jsou to dvě třetinky denně.
Titulní foto: Profimedia.cz
Foto v článku: Pexels.com