Expres Drive /
Celý playlist
Aktuálně

Depeche Mode už nebudou jako dřív. Sbohem, Andy Fletchere

Avatar photo Pavel Kučera
O Andy Fletcherovi se říká, že je – nebo spíš byl – největším šťastlivcem v celém hudebním průmyslu. Byl členem jedné z nejslavnějších a nejvíce kultovních skupin planety, ačkoliv nikdo pořádně nevěděl, co v ní vlastně dělá. A podle některých v ní vlastně nedělal skoro nic, pokud tedy nepočítáme to, že na koncertech hrál na klávesové nástroje, a to ještě kdoví jestli. S jeho odchodem však definitivně končí jedna éra populární hudby. Fanoušci Depeche Mode totiž nyní vědí, že už se začalo kácet i v jejich lese.
27. 05. 2022

Ačkoliv jsou po celou dobu existence téhle britské skupiny jejími nejviditelnějšími a nejslavnějšími členy zpěvák David Gahan a kytarista, klávesista a skladatel Martin Lee Gore, u úplného začátku této skupiny ve skutečnosti nebyl ani jeden z nich. Ale byl tam právě Andy Fletcher, který už v roce 1977 se svým spolužákem Vincem Clarkem založil první skupinu, kterou později pojmenovali No Romance In China.

Stalo se tak v anglickém Basildonu v roce 1980, což je menší město na východ od Londýna. Andy hrál na basu a Vince zpíval, byla to spíš kytarovka, která byla ovlivněná jinou tehdy mladou kapelou, v té době podstatně úspěšnějšími The Cure. Podle pamětníků zněla dokonce jako mix The Cure a The Police. Když však Clark po pár letech slyšel kapelu Orchestral Manouvers In The Dark, nadchl ho syntezátorový zvuk a sám se o synťáky začal zajímat.

Společně s Fletcherem si je nakoupili a brzy přijali třetího spoluhráče, kterým byl Martin Gore, předtím hrající na kytaru v indie rockové kapele Norman and the Worms. S ním se pak přejmenovali na Constitution Of Sound. Clark však neměl žádné pěvecké ambice a dobře věděl, že nemá ani výrazný hlas. Brzy k nim tedy přibyl i mladý lokální výtržník, který měl v dospívání i opletačky s policí, a tím nebyl nikdo jiný než Dave Gahan. Toho totiž Clark slyšel jednou v baru zpívat v baru skladbu Heroes od Davida Bowieho. A když si od francouzského módního časopisu, který jednou viděli ležet někde na stole, vypůjčili jméno, Depeche Mode byli na světě.

https://www.youtube.com/watch?v=tb-xB2dCxDg

ROZTLESKÁVAČ A ŘEDITEL

Jak už bylo uvedeno, o tom, co přesně Fletchlet v kapele dělal, se vedly i mezi fanoušky vzrušené debaty. Podle některých tvrzení dokonce jeho aparatura na koncertech nebyla ani zapojená, čili během živých vystoupení fungoval spíše jako roztleskávač. Fletch si byl podle všeho dobře vědom, že by byl v kapele snadno nahraditelný, protože zásadní role obstarávali ostatní. Dave Gahan byl zpěvák a rozený frontman, Martin Gore se poté, co skupinu opustil Vince Clark (aby založil Yazoo a poté Erasure), stal velmi výrazným skladatelem a autorem všech zásadních hitů.

A Alan Wilder, který do skupiny přišel jako poslední v roce 1984 po Clarkově odchodu (ale kapelu v polovině 90. let zase opustil, protože už prý na příšerné vztahy, které v kapele tehdy panovaly, neměl náladu), byl zase skvělý muzikant a současně vizionář v oboru sound designu. Dá se zjednodušeně říct, že Gore písně Depeche Mode skládal, ale ten charakteristický, temný, elektronický a industriální zvuk, jímž skupina v 80. letech proslula, byl ponejvíce dílem Alana Wildera. Fletcher nic takhle zásadního v kapele nedělal a dokonce prý ani skoro nenahrával ve studiu na deskách. „Martin je skladatel, Alan je dobrý hudebník, Dave je zpěvák a já se bavím," popsal svoji roli v kapele s trochou ironie v legendárním dokumentu s názvem 101 z roku 1989, který o nich během turné, probíhajícího o rok dříve, natočil režisér D. A. Pennebaker.

Martin Gore

O Martinu Gorovi Fletcher říkal, že je skladatel

Fletcher byl dokonce jediným členem kapely, který nikdy nebyl autorsky podepsán pod žádnou písní Depeche Mode. Když však Wilder z kapely odešel, podle okolí kapely se role v ní ustálily na tomto chodu: „Dave zpívá, Martin skládá a Andy Fletcher chodí na focení a proplácí šeky.“ Ve skutečnosti totiž skupina v určitých etapách svojí existence neměla žádného pevného manažera a tuto roli zastával Fletcher. Staral se o chod celého cirkusu a za spoluhráče řešil praktické věci, aby se mohli věnovat především umělecké tvorbě. Zjednodušeně řečeno byl tedy v Depeche Mode cosi jako obchodní ředitel. Což při její velikosti a významu rozhodně nebyla zanedbatelná činnost.

STMELOVAČ A KRIZOVÝ MANAŽER

Skupina Depeche Mode za sebou má taky hodně temné časy. Frontman Dave Gahan začala po desce Music For The Masses z roku 1987 experimentovat s tvrdými drogami, protože měl pocit, že to posílí jeho statut rockové hvězdy. Pochopitelně to nebyl ten nejlepší nápad a Gahan si záhy vypěstoval silnou závislost na heroinu.

Dave Gahan

Dave Gahan si prošel temným obdobím, ale dostal se z toho

V roce 1993 prodělal její vinou během koncertu v New Orleans slabý infarkt a skupina musela přídavek odehrát bez něj. O dva roky později se pak pokusil o sebevraždu, když si podřezal zápěstí, nicméně později připustil, že to bylo spíš volání o pomoc a věděl, že bude včas nalezen a zachráněn, což se i stalo. Jak vážné to s ním ve skutečnosti je, se fanoušci naplno dozvěděli v květnu 1996, kdy se Gahan v hotelu předávkoval speedballem (což je velmi nebezpečný mix kokainu a heroinu) a málem zemřel. Jeho srdce se dokonce na dvě minuty zastavilo a byl v klinické smrti, probral se až zásluhou lékařů, kteří mu ho zase nahodili. Gahan skončil v nemocnici, nicméně později se svěřil, že byl velmi zklamán z toho, že jej spoluhráči a další kolegové z týmu nepřišli navštívit.

Gore měl v té době problémy s pitím a údajně měli s Gahanem i vinou jeho závislosti takovou ponorku, že Gore Gahana nemohl ani vidět. Wilder z kapely ze stejného důvodu odešel už o rok dříve, což mimo jiné odůvodnil tím, že nechtěl vidět, jak jeho spoluhráč umírá (což se málem naplnilo). Jediným, kdo za Gahanem do nemocnice tehdy přišel, byl právě Fletcher, který v této nelehké chvíli zafungoval i jako krizový manažer a zasloužil se o to, že skupina, která byla v té době takřka před rozpadem, nezanikla. Gahan se ze závislosti dokázal dostat, s Gorem se i Fletcherovou zásluhou dokázali usmířit a už o rok později Depeche Mode, poprvé ve trojici, vydali svoje další legendární album pojmenované Ultra.

ŠACHISTA A DJ

Andy Fletcher měl však svůj život, jak osobní, tak pracovní, samozřejmě i mimo Depeche Mode. Například se o něm mezi přáteli vědělo, že byl znamenitý šachista. Dokonce prý v jeho okolí nebyl nikdo, kdo by jej dokázal, byť jedinkrát, v této hře porazit a mezi hudebníky byl tedy nekorunovaným šachovým velmistrem. V devadesátých letech Fletcher krátce vlastnil restauraci s názvem Gascogne v londýnské čtvrti St. John’s Wood. Fletcher však prý nebyl příliš nadaný na investice a na restauraci prý docela prodělal. Coby nadšený hudební fanoušek byl Andy Fletcher také DJ, a to už od devadesátých let. V roce pak 2002 dokonce rozjel vlastní label Toast Hawaii, u nějž vydávala v té době velmi populární anglická dívčí synthpopová dvojice Client. A když Client vyjely na turné, Andy s nimi jel coby DJ předskokan. Ve svých setech pak často pouštěl i skladby Depeche Mode, ale vždy pouze v různých remixech, nikdy v originálních albových verzích. Fletcher pak byl navíc jako jeden z mála podobně slavných hudebníků pouze jedenkrát ženatý. Se svojí ženou Grainne spolu byli bezmála třicet let a měli dvě děti. Zemřel 26. května 2022 ve věku šedesáti let náhle a přirozenou cestou. Díky za vše, Andy.


Úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM