Píše se rok 1976 a tradičně, pro dokreslení doby, je tu pár zajímavostí na úvod. V tomto roce byly dokončeny a nájemníkům předány první byty na sídlišti Jižní Město. Naše fotbalová repre se stává mistrem Evropy. Byla započata výroba vozů Škoda 105 a 120 a ve světě vznikla kapela U2 a společnost Apple.
Hudebně nás tentokrát čeká pohled (na tehdejší dobu) neuvěřitelně dlouhé album, které se skládalo ze dvou LP a jednoho EP. Dostalo název Songs In The Key Of Life a jde o osmnáctou desku Stevieho Wondera. Tohle LP, ostatně jako všechny předchozí, vyšlo na legendární značce Motown, ale zároveň šlo o první z plánovaných sedmi desek, které měl Stevie natočit v následujících letech, a to na základě exkluzivní smlouvy, která zahrnovala částku 37 milionu dolarů a zajištovala umělci plnou autorskou svobodu. 21 skladeb na ploše 85 minut se zabývalo různými tématy, z nichž mnohé byly vážné problémy dneška, vzpomínky, problémy i radost, dětství, první lásky, sociální témata, podpořené jedněmi z nejlepších hudebních aranží vůbec.
Po ročním zpoždění se deska nakonec objevuje na pultech koncem září 1976 a na začátku října už byla jedničkou v nejprestižnějším albovém žebříčku Billboard, kde zůstává 13 po sobě jdoucích týdnů až do roku 1977, aby se zároveň stalo druhým nejprodávanějším albem toho roku. Tahle deska je pro Stevieho Wondera také nejúspěšnější také co do počtu singlů bodujících v singlových žebříčcích a několik skladeb bylo dokonce o desetiletí později základním stavebním kamenem hip hopových standardů.
Album se také stalo Wonderovým třetím za poslední čtyři roky, které získalo Grammy za album roku. S touto deskou také vyhrál Grammy za nejlepší mužský popový vokální výkon, nejlepšího R'n'B interpreta a producenta roku 1977. Na albu spolupracovala celá řada hvězd včetně George Bensona, Minnie Rippertona, Herbieho Hancocka a dalších. Těch dalších bylo celkem 130, nicméně většinu partů si Stevie Wonder na desku nahrál sám. Klíčová pro vznik alba byla skupina převážně funky muzikantů, kteří se postarali o rozmanitost, ale zároveň i soudržnost a koncepci celého alba.
Najdeme zde poctu The Beatles, funku, čerstvě narozené dceři, ale i jazzové hudbě jako takové. Konkrétně pak v singlu Sir Duke, který uzavírá první stranu desky. Sir Duke je opravdovou klasikou, která je napsaná jako pocta Duke Ellingtonovi, jenž umřel dva roky před vydáním Songs In The Key Of Life a který měl na Wondera obrovský vliv.
Řada generačně mladších umělců použila samply nebo základy skladeb do svých vlastních písní. Za všechny můžeme jmenovat Coolia, Erykah Badu, Grandmastera Flashe, Spinners, Jay-Z, Willa Smithe a řadu dalších. Titul Songs In The Key Of Life byl neuvěřitelným úspěchem na všech frontách a jedná se zároveň o absolutní vrchol v bohaté kariéře Stevieho Wondera, která je mimochodem od jeho 11 let spojená se jménem nahrávací společnosti Motown Records.
Stevie Wonder – Songs In The Key Of Life
Datum vydání: 28. září 1979
Délka: 86:23 minut (104:29 minut včetně EP Something's Extra)
Singly: I Wish, Isn't She Lovely, Sir Duke, Another Star, As
Stevie Wonder vydal 23 studiových alb, tři hudební soundtracky, čtyři živá alba, 11 kompilací, jeden boxset a 101 singlů. Jeho první album The Jazz Soul Of Little Stevie vyšlo v roce 1962, když mu bylo 12 let, zatím poslední, A Time To Love, pak v roce 2005. Na svém kontě má desítky vrcholů v nejrůznějších hudebních žebříčcích – je osmým v seznamu umělců s největším počtem prvních příček v americkém Billboard Hot 100. Prodal více než 100 milionů desek, zároveň je jedním z 60 nejprodávanějším umělců v historii.
Stevie fungoval jako virtuální one-man band a jeho použití syntezátorů a dalších elektronických hudebních nástrojů v 70. letech přetvořilo konvence R'n'B. Ačkoliv oslepl krátce po svém narození, byl zázračným dítětem – v 11 letech s ním nahrávací smlouvu podepsalo prestižní vydavatelství Motown, kde dostal profesionální jméno Little Stevie Wonder. V roce 1963 se stal singl Fingertips hitem číslo jedna v hitparádě Billboard Hot 100, Wonderovi bylo pouhých 13 let, což z něj udělalo nejmladšího umělce, který dosáhl na vrchol tohoto žebříčku. Jeho klasické a vlastně i nejúspěšnější období začalo v roce 1972 vydáním titulů Music Of My Mind a Talking Book obsahující skladbu Superstition, což je jeden z nejvýraznějších a nejslavnějších příkladů zvuku kláves Hohner Clavinet. Následovala alba Innervisions (1973), Fulfillingness First Finale (1974) a Songs In The Key of Life (1976), všechna získaly Cenu Grammy za Album roku. Stevie Wonder je tak jediným umělcem, který získal cenu za tři po sobě vydaná alba.
40. Led Zeppelin – Led Zeppelin II
41. Aretha Franklin – I Never Loved A Man The Way I Love You
42. Dj Shadow – Endtroducing…..
43. My Bloody Valentine – Loveless
44. Blur – Parklife
45. AC/DC – Back In Black
46. Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy
47. Patti Smith – Horses
48. The Stone Roses – The Stone Roses
49. Black Sabbath – Paranoid
50. The Streets – Original Pirate Material
Expres FM představuje žebříček 50 nejlepších alb v hudební historii podle Expres FM. Vlado a Radek v rámci své Večerní show představí ve vysílání vždy jednu nahrávku týdně, logicky tak posluchače čeká edukativní a zábavné hudební putování na celý rok. Žebříček zásadních alb není časově ani žánrově omezen. Jediné pravidlo, kterým jsme se řídili, je, že se musí jednat o řadová alba. Na této nejenom časově náročné akci se podíleli i ostatní moderátoři rádia Expres FM, společnými silami vytvořili úctyhodný a především pestrý seznam, a to dle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Pokud se trefíme do vašich představ či vkusu, nestyďte se nám dát vědět. A pokud ne, napište nám taky.
Foto: Universal Music