Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Zkratky v názvech kapel

Redakce
Zvykli jsme si je používat v takové míře, že už nás ani nenapadá uvažovat nad tím, co vlastně znamenají a kde se vzaly. Řeč je o zkratkách v názvech slavných skupin od nás i ze světa. Máme pro vás vysvětlení některých z nich.
29. 04. 2022

AC/DC

Začneme rovnou u titánů světového hard rocku a jedné z nejslavnějších skupin vůbec. I ti, kdo nepatří mezi jejich skalní fandy, vědí, že se jedná o označení elektrických spotřebičů, které jsou schopné fungovat stejně na střídavý i stejnosměrný proud. Jak ale zní přesný výklad této zkratky? Je to "alternating current and direct current" tedy doslova skutečně "střídavý proud a stejnosměrný proud". Dobře známá je i historka, jak slavná australská skupina své jméno získala.

50 nejlepších alb: Smrt kamaráda AC/DC přetavili v přelomovou desku

Přišli s ním zakladatelé skupiny Angus a Malcolm Youngové, kteří tento nápis viděli na šicím stroji svojí starší sestry. Připadal jim tak správě rockový a elektrizující, že se okamžitě rozhodli pojmenovat s ním svoji nově vznikající kapelu. Správná výslovnost názvu je samozřejmě "ej sí dí sí", tedy tak, jak se jednotlivá písmena názvu v angličtině hláskují. V jejich domovské Austrálii se však pro skupinu zažilo i pojmenování "acca dacca" a mezi tamními fanoušky je dokonce rozšířenější než to původní.

LMFAO

Není to tak dávno, co bylo téhle praštěné dvojice a jejich trochu vlezlého hitu Party Rock Anthem (pro nějž se však zažilo spíš jméno Everyday I'm Shuffling) všude plno. I v jejich názvu je zkratka, která je poměrně dobře známá v anglofonním světě, u nás však její význam tak známý není. Jeho přesné znění je "Laughing My Freaking Ass Off", což by se dalo volně přeložit jako "směju se, až padám na zadek“. Je to tedy zkratka ze stejné kategorie textovacího žargonu jako termíny LOL (laughing out loud / směju se nahlas), ROFL (rolling on the floor laughing / válím se po zemi smíchy) či OMG (oh my god / můj ty bože).

Možná nevíte, že původně se tahle skupina, kterou tvoří bratranci Redfoo (Stefan Kendal Gordy) a Sky Blue (Skyler Austen Gordy) jmenovali Sexy Dudes (tedy "sexy týpci"). Když to však řekli svojí babičce, nebyla prý z tohoto názvu nijak odvázaná. A tak vznikli LMFAO. Polepšili si nebo ne? Posuďte sami.

Poznejte slavné hudební páry: Ve dvou se to lépe táhne

U2

Také irská rocková čtveřice má ve svém názvu zkratku (nebo v tomto případě spíš fonetickou zkráceninu) slov, která něco znamenají. Když tahle parta začala na konci 70. let v Dublinu vystupovat a koncertovat, vyzývala prý lidi v publiku, že se k jejich muzicírování prakticky kdokoliv připojit. A přesně to si dala i do svého názvu. U2 tedy neznamená nic jiného než "ty také (se můžeš k nám přidat)". A i když se pak ze čtveřice stala jedna z největších kapel planety, stále vybízela své fanoušky, aby s nimi alespoň třeba jednu píseň zahráli na svých obřích koncertech.

Podařilo se to mimo jiné i české partě jejich fanoušků, která jinak společně hraje v revivalové kapele U2 Poptarts. V roce 2009 si na berlínský koncert skupiny vzali transparenty, kterými nabízeli kapele své služby v záskocích na jednotlivé nástroje. Bono si toho všiml, kapelu vytáhl na pódium a svoje nástroje jim půjčili. Společně s Bonem odehráli píseň Angel Of Harlem z desky The Rattle And Hum z roku 1988. Ani jedno oko nezůstalo suché.

J.A.R.

I jedna z nejpopulárnějších domácích klubových kapel má v názvu zkratku, jejíž význam je však zahalenou trochu tajemství. Za dobu existence kapely, která vznikla v roce 1989, se totiž objevilo hned několik výkladů významu této zkratky. Mezi fanoušky se jednu dobu tato zkratka vykládala jako "Jednotka akademického rapu", později se také šířila zvěst, že to znamená "Jaromír a Radomír".

Ani jedno však není pravda, jak prozradil rapper Michael Viktořík aka Vrtulník Michael V., který tuto partu založil a název také vymyslel. "Znamenalo to samozřejmě Jihoafrická republika, což jsem někde viděl napsáno a hrozně se mi to líbilo," řekl později Viktořík, "bylo to ale ještě před revolucí a J.A.R. nebyla mezi přáteli Československého režimu, protože tam byl apartheid. Ale na tom, že původní význam názvu naší kapely bylo právě tohle, to nic nemění," dodal rapper. Ostatně v písničce J.A.R.R.A.P. z jejich první desky Frtka Vrtulník jasně říká "No jasně keep smiling, To je jižní Afrika a tam to teda pálí."

OMD

Britská synth popová skupina OMD patří k titánům britské populární hudby 80. let a do zlatého fondu se zapsala minimálně dvěma nesmrtelnými hity, Enola Gay a Maid Of Orleans. Skupina samotná však někdy používá zkratku a někdy plné znění svého jména, které je Orchestral Manoeuvres In The Dark. Jméno pro skupinu vybral sám její frontman Andy McCluskey a údajně to byla tak trochu skládačka ze slov z různých nápadů, myšlenek a písňových textů, které měl v dospívání napsané na zdi svého pokoje.

McCluskey prozradil, že si myslel, že skupina pod tímto názvem odehraje možná jeden nebo dva koncerty, takže mu nevadilo, že je ten název podle něj vlastně trochu přihlouplý. Když se však skupina proslavila, už se mu nechtělo toto jméno měnit a prý několikrát litovat, že jeho výběru nevěnoval trochu více péče. A právě proto začal název někdy zkracovat na OMD. Nicméně ještě předtím měla jeho skupina vlastně ještě trochu divnější jméno, jmenovala se VCL XI. Tento tajemný kód si McCluskey vypůjčil z obalu vynilového alba Radio-Activity německé skupiny Kraftwerk, kde byl na zadní straně uveden kód vydání VCL 11.

MGMT

Americká dvojice MGMT se objevila na světové scéně na konci první dekády nového milénia a se svými hity Kids a Time To Pretend si omotala kolem prstu hipstery po celé planetě. Řada z nich přitom nevěděla, jak vlastně správně název dua, které tvoří Andrew VanWyngarden a Benjamin Goldwasser vyslovovat. Ve skutečnosti existují dvě možnosti, ačkoliv ta jedna je správnější. Tou je "em dží em tý", tedy jak jak se tato čtyři písmena v angličtině hláskují.

Lze to však také číst jako "management", jelikož právě ve tvaru těchto čtyř písmen se toto anglické slovo zapisuje, například na webových stránkách firem a společností, kde je uveden kontakt na vedení firmy. Právě zde můžete často narazit na zkratku MGMT. Ve skutečnosti totiž The Management bylo první jméno, které si dvojice ještě během studií na vysoké škole pro svoji kapelu vybrala. Když však zjistili, že skupina téhož jména už na americké klubové scéně existuje a používá ho déle, rozhodli se gentlemansky ustoupit a svoje jméno pozměnili právě na MGMT. Vy jste někdy o té druhé kapele The Management slyšeli? My totiž nikoliv.

SBTRKT a další

Podobně jako v případě MGMT, toto není vyloženě zkratka. Britský producent Aaron Jerome pouze udělal to, co v podobné době jako on celá řada jiných hudebníků z anglofonního světa. Prostě z anglického slova Subtrakt vyházel všechny samohlásky. Úplně stejně vzniklo jméno kanadského electropunkového dua MSTRKRFT (čti Masterkraft), americké zpěvačky a hudebnice MNDR (Mander, což je přezdívka zpěvačky Amandy Warner), americké indie popové kapely STRFKR (Starfucker) či kanadské alternativní rockové skupiny JPNSGRLS (Japanese Girls).

Jinými slovy pojmenovávat svoje hudební uskupení názvy v tomto tvaru se stalo v uplynulé dekádě relativně módním. Ačkoliv dnes nikdo nebude schopen přesně říct, kdo s tímto nápadem přišel jako první, v populární hudbě posledních let zanechal poměrně viditelnou stopu.

Kam dál? Duben, měsíc knihy aneb Písně podle knižní předlohy


Foto: U2

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM