Čínským regulačním orgánům se znelíbilo hraní videoher, již dříve je úřady dokonce označily za drogy. Hraní videoher bylo omezováno v Číně již v minulosti, teď ovšem přituhuje. Nezletilí budou moci hrát videohry jen tři dny v týdnu – v pátek, sobotu a v neděli. Navíc jen vymezeném čase, a to od 20:00 do 21:00. Na vše budou dohlížet příslušné orgány, které budou kontrolovat provozovatele on-line her. Chování čínských úřadů má i ekonomické důsledky, nová pravidla znervóznila investory a rovněž sráží čínské akcie.
Závislost dětí na hraní počítačových her je v současné době velké téma. Řada rodičů si stěžuje, že je jejich dítko „přilepené“ na tabletu či na počítači a odmítá jakékoliv jiné aktivity a činnosti. Jde tedy Čína správným směrem, když se snaží tuto závislost na počítačových hrách snižovat za pomoci regulačních opatření? Měl by se Čínou inspirovat i Západ? Hraní videoher jako poruchu ustanovila i Světová zdravotnická organizace, která ji definuje jako “model chování při hraní her charakterizovaný zhoršenou kontrolou nad hraním her, kdy je hraní her prioritou upřednostněnou před všemi ostatními činnostmi, jinými zájmy a každodenními aktivitami a pokračováním v hraní her i přes výskyt negativních důsledků”.
Aby hraní videoher bylo považováno za skutečně škodlivé, musí být tento vzor chování závažný natolik, aby vedl k “významnému poškození v osobních, rodinných, sociálních, vzdělávacích, profesních nebo jiných důležitých oblastech fungování a byl patrné déle než 12 měsíců”. Podle profesora Przybylského, který působí na univerzitě v Oxfordu, to však s hraním videoher není tak horké. Przybylský je autorem studie, která zkoumala dopady hraní her na hráče, přičemž zjistila, že hraní videoher pozitivně koreluje s duševní pohodou. Výsledky jeho studie hovoří jasně, ti, kteří hráli častěji, byli v duševní pohodě. “Naše zjištění naznačují, že regulace videoher na základě omezeného času nemusí přinést výhody, které by mnozí mohli očekávat,” říká autor studie.
Dle webu Parenting Science má hraní her svá pro a proti. V minulém odstavci jsme nakousli pozitiva, která hraní her přináší. Kromě duševní pohody jsou tu další výhody, děti při hraní počítačových her procvičí postřeh i logické uvažování. Existují také studie, které naznačují, že hraní her může pomoci dětem s dyslexií zlepšit jejich čtenářské dovednosti. Navíc se v online světě děti potkávají s dalšími hráči, a vytvářejí si tak nové sociální kontakty, což může mít pozitivní vliv zejména na děti, které jsou stydlivé a ostýchavé v reálném životě. Na druhou stranu je nutné zmínit, že je dobré vědět, s kým vaše dítě komunikuje, protože toto prostředí může lákat i pedofily a vyděrače, počet těchto případů dle informací Aktuálně.cz každoročně stoupá. Také je důležité aby dítě kvůli hrám nezanedbávalo své ostatní povinnosti, ať už je to pomoc v domácnosti nebo příprava do školy. Často se také mluví o škodlivosti her, v nichž je vyobrazeno násilí. Zde je třeba říct, že výsledky studií jsou smíšené, nebylo jednoznačně prokázáno, že by akční hry, kde je vyobrazeno násilí, mělo na děti negativní vliv, ale doporučuje se, aby rodiče s dětmi o ději ve videohrách mluvili.
Zdroje fotografií: Freepik
Zdroje informací: ČT24, WHO, University of Oxford, Parenting Science, Aktuálně.cz, Sciencedirect, WSJ