Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Aktuálně

Slavné filmové písně

Avatar photo Pavel Kučera
Tyto písně určitě znáte a slyšeli jste je mnohokrát. Možná ale netušíte, že vznikly na zakázku filmů, ve kterých zazněly. Toto jsou některé z nejslavnějších filmových písní posledních několika dekád.
08. 06. 2022

Pamatujete si film Nebezpečné myšlenky? Možná ne, ale píseň Gangsta's Paradise, jeden z největších hitů 90. let určitě ano. A věděli jste, že ikonická hitovka od Whitney Houston z filmu Osobní strážce je předělávkou písně od první dámy country? Následující řádky vám o slavných filmových písních prozradí víc.

Godzilla (1998)

Jamiroquai – Deeper Underground a Puff Daddy – Come With Me

Od tvůrců filmu Godzilla z roku 1998 to byl chytrý tah. Na soundtrack k filmu, který natočil slavný katastrofil Roland Emerich (Hvězdná brána, Den nezávislosti, Moonfall), producenti oslovili pro napsání původní písně jednoho tehdy slavného amerického a jednoho evropského interpreta. Což jim mělo zajistit úspěch u publika na obou březích Atlantiku. V prvním případě to byl rapper Sean Combs, který si tehdy říkal Puff Daddy (dnes už jen P. Diddy). Do svojí skladby Come With Me vysamploval legendární skladbu Kashmir od Led Zeppelin, která se postarala o ten valivý, těžký zvuk, jako když kráčí monstrum ulicí metropole a drtí jeho zdi. V druhém případě to byli tehdy velmi populární angličtí funksteři Jamiroquai, jejichž frontman Jay Kay pro film napsal svoji asi nejtvrdší skladbu vůbec. Ta pak mimo jiné vyšla i na limitce jejich desky Synkronized. Tento soundtrack se dá tedy považovat i za jakýsi pomyslný souboj tehdejších titánů. Kdo je podle vás vítěz?

Čtěte také: Pravda kazí příběh. V čem nám lhaly hudební filmy?

Muži v černém (1997)

Will Smith – Men In Black

Rapper, herec a nyní i fackovač Will Smith se měl stát hlavní hvězdou chystané sci-fi komedie, kterou točil Barry Sonnenfeld. A jelikož za sebou měl i úspěšnou hudební kariéru (začínal coby rapper s pseudonymem Fresh Prince), tvůrce napadlo, že by mohl nahrát i titulní skladbu k filmu. A Smith se toho rád zhostil. Jeho skladba je postavená na samplu ze slavného hitu Forget Me Nots od zpěvačky Patricie Rushen z roku 1984, stejná je i melodie refrénu, vyměněna jsou pouze slova. Stejnou skladbu přitom do svojí písně Fastlove už o rok dříve, tedy v roce 1996, použil zpěvák George Michael. Jak Smith tak Michael sice změnili text nápěvu, ten je ale okamžitě rozpoznatelný. A opět, kdo z nich se s tím podle vás popasoval lépe?

Mohlo by vás zajímat: Klipy podle slavných filmů

Krotitelé duchů (1984)

Ray Parker – Ghostbusters

V osmdesátých letech byla tato píseň podobně velkým hitem, jako sám film, pro jehož účely vznikla. A po několika dekádách zůstává patrně jediným hitem amerického hudebníka Raye Parkera mladšího, který se do americké Top 10 dostal ještě se svojí písní The Other Woman (1982) a spolupracoval například s Barry Whitem. Nicméně neobešlo se to bez kontroverze. Prakticky hned po svém vydání skladbu zažalovali Huey Lewis And The News, že se jedná o vykrádačku jejich hitu I Want A New Drug. A když si skladby pustíte vedle sebe, podobnost je tam opravdu velmi zřejmá.

Více k tématu: Velká hudební loupež

Ray Parker je sice stále uváděn jako jediný autor skladby, nicméně Huey Lewis od něj dostal blíže nespecifikované finanční vyrovnání. Coby omluva snad může posloužit fakt, že Parker měl na napsání písně a její nahrání skutečně jenom pár dní. Hudbu ještě narychlo vysmrkl, ale s textem měl velký problém. Nakonec ale v noci koukal na televizi, kde viděl nějaký reklamní blok. A napadlo jej celý text pojmout jako televizní reklamní spot na Krotitele duchů.

Nebezpečné myšlenky (1995)

Coolio – Gangsta's Paradise (Dangerous Minds)

Možná si vzpomenete na film z poloviny 90. let, který byl volnou adaptací snímku Panu učiteli s láskou z roku 1967, ve kterém si Sydney Poitier coby nový třídní učitel musel poradit s třídou nevychovaných a problémových dospívajících. V americké adaptaci, která byla situována do Los Angeles, se této role ujala herečka Michelle Pfeiffer, zápletka od první vzájemné nevraživosti po velký happyend plný porozumění a přátelství byla však obdobná. K napsání písně k filmu byl osloven rapper Coolio, který si coby základ vzal skladbu Pastime Paradise z roku 1976 od Stevieho Wondera a na jejím nápěvu vlastně postavil mírně upravený refrén. Skladba měla velký úspěch a dostala cenu Grammy za nejlepší Sólové rapové vystoupení. Dá se říct, že zatímco film je dnes spíše zapomenutý, píseň je evergreenem devadesátých let dodnes.

Osobní strážce (1992)

Whitney Houston – I Will Always Love You

Nebudeme vás mást, samozřejmě tahle skladba nebyla složena přímo pro účely tohoto filmu. Píseň s názvem I Will Always Love You už v roce 1973 napsala a nahrála americká country diva Dolly Parton. A poměrně záhy se stala country klasikou, kterou do repertoáru převzala řada dalších interpretů z tohoto žánru. Ve slavném bijáku s Whitney Houston a Kevinem Costnerem zazní hned dvakrát, poprvé ve scéně, kdy spolu tančí v baru na hudbu z jukeboxu, kde ji ovšem zpívá country zpěvák John Doe. A pak v samotném finále filmu, které je díky této písni doslova ikonické. Navíc se píseň stala vlajkovou pro celou kariéru Whitney Houston.

Mimochodem, plány na zfilmování tohoto scénáře sahají až na konec 70. let, kdy měla zpěvačku hrát Diana Ross a jejího strážce Steve McQueen. Zejména tomu se prý ale do natáčení nechtělo a tak film nevznikl (pak nějakou dobu o natočení usilovala Madonna, ale její herecké kvality producenty nepřesvědčily). Když pak roli dostal Costner, na McQueenovu počest se nechal do této role ostříhat, čímž na McQueena odkazoval.

Čtěte také: Předělávky, které předčily originál

Batman (1989)

Prince – Batdance

Filmy o Batmanovi dnes vznikají jako na běžícím pásu, v kinech (a na streamovacích službách) stále běží ten, ve kterém se do netopýří masky a černého pláštíku převlékl Robert Pattinson. Vzpomenete si ale na úplně první batmanovský film, který v roce 1989 natočil režisér Tim Burton s Michaelem Keatonem a vlastně tím odstartoval dodnes trvající úspěšnou vlnu komiksových filmových adaptací? A vzpomenete si na scénu z něj s rozšafně tančícím Jackem Nicholsonem v roli Jokera? Hudbu pro ni nenapsal nikdo menší než Prince, který si práci na hudbě k tomuto filmu skutečně velmi užíval. Což je zřejmé i z oficiálního klipu k písni Batdance, která k této skladbě vznikla.

Highlander (1986)

Queen – Who Wants To Live Forever

Tuhle skladbu jste určitě slyšeli mnohokrát, ale možná vám ani nedošlo, že byla složena pro potřeby hraného filmu. Jeden ze svých největších hitů skupina Queen totiž složila pro film Highlander, ve kterém hrál Christopher Lambert nesmrtelného rytíře Connora MacLeoda, který cestuje staletími. Ostatně přímo samotný název písně a její refrén si klade otázku o smyslu nesmrtelnosti. Píseň ve filmu zní ve scéně, ve které MacLeodova je žena Heather stará a umírá, zatímco on, coby nesmrtelný, je stále mlád a plný síly. Píseň napsal Brian May údajně během asi dvaceti minut na zadním sedadle auta hned poté, co při pracovní projekci viděl první sestřih této scény. Píseň pak vyšla i na albu A Kind Of Magic, svým klipem na film jasně odkazuje.

https://www.youtube.com/watch?v=TqFoiM0zxdY

Herecké hvězdy v hudebních klipech

Butch Cassidy & Sundance Kid (1969)

BJ Thomas – Raindrops Keep Falling On My Head

Celkově vzato je to jedna z nejslavnějších filmových písní vůbec. A spojená je neodmyslitelně se scénou, ve které sošný Paul Newman coby Butch Cassidy vozí mezi ohradami s býky na kole milou svého parťáka Sundance Kida, čímž mu ji přebírá. Na což jeho parťák v podání Roberta Redforda reaguje nezapomenutelnou větou: "Tak si ji nechej, jen ber." Skladbu napsal, stejně jako celou geniální hudbu k samotné filmové klasice George Roye Hilla, skladatel Burt Bacharach. A k jejímu nazpívání přizval zpěváka countrypopové skupiny Grand Ole Opry, BJ Thomase. Píseň se nahrávala celkem na sedm pokusů, protože Bacharach s prvními šesti nebyl spokojen. Thomas se však v té době zotavoval mimo jiné z angíny, a tak ho hlas tak úplně neposlouchal, kvůli čemuž zněl i malinko zastřeněji, než pro něj bylo běžné. Skladba se přesto stala hitem a dobyla první místo americké singlové hitparády.

Tanec v temnotách (2000)

Björk & Thom Yorke – I've Seen It All

Tohle byla jedna z nejtragičtějších scén jednoho z nejtragičtějších filmů. A to i na takového trapitele svých diváků, jakým je dánský režisér Lars von Trier. Jeho Tanec v temnotách je v podstatě muzikálem, do jehož hlavní role obsadil islandskou zpěvačku Björk. Ta hraje fiktivní českou rodačku Salmu Ježkovou, smyšlenou dceru skutečného českého herce Oldřicha Nového, která je postižená degenerativním onemocněním, jehož následkem slepne. Pokud jste film neviděli (což byste rozhodně měli, ale připravte si dostatek kapesníků) nebudeme vám více spoilerovat. Ve filmu pak uslyšíte i tuto píseň, kterou speciálně pro něj složila Björk a nazpívala v duetu s frontmanem skupiny Radiohead Thomem Yorkem. V této verzi ovšem vyšla pouze na soundtracku s názvem Selmasongs. Ve filmu pak píseň zpívá přímo se svým filmovým partnerem, jímž je skvělý herec Peter Stormare.

Kam dál? Znovu a lépe: Komu pomohla změna stylu ke slávě?


Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM