Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Aktuálně

Stát se opět chystá bojovat s dezinformacemi: Svoje plány radši tají

Avatar photo Pierre Beneš
03. 02. 2023

V dnešní epizodě podcastu Stopáž se kromě klasického přehledu těch nejzajímavějších technologických zpráv věnujeme dalšímu pokusu naší vlády o boj s dezinformacemi. S novinářem iRozhlasu Janem Cibulkou probíráme co všechno (ne)obsahuje strategický dokument, který stát úzkostlivě tají.

Celý rozhovor si poslechněte v přehrávači, a nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci. 

Skončily prezidentské volby, které byly opět hojné na dezinformační řetězové maily nebo lživé informace, které se šířily po sociálních sítích. Existuje u nás nějaký státní systém nebo aparát, který by s takovou nekalou hrou nějakým způsobem bojoval? 
Na nějakou férovost voleb by měl dohlížet brněnský úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, který by měl hlídat politické kampaně. Ten se ale primárně zaměřuje na plnění nějakých formálních znaků. Jestli jsou všichni správně registrovaní, evidují svoje transparentní účty a plní všechno co jim zákon udává. Že by se tenhle úřad zabýval přímo dezinformacemi si nejsem vědom. 

A co třeba nějaké nestátní organizace? Často slýcháme o digitálních elfech, dobrovolnících, kteří se snaží kultivovat poměry v online prostoru. Jsou v České republice nějací odborníci na dezinformace? 
Hodně záleží na tom, jak definuješ odborníka. Pokud by to měl být třeba člověk, který dělá akademický výzkum a na tohle téma veřejně publikuje, tak to rozhodně není případ těchto elfů. My vlastně ani nevíme kdo to je, nebo za nimi stojí. Oni zveřejňují nějaké své analýzu nebo výstupy, ale neznáme u nich metodiku o kterou se opírají. Sice tvrdí, že analyzují řetězové maily, ale těžko říct jak odbornou to má úroveň. No a samozřejmě tady máme neziskové organizace, které se třeba věnují vyvracení dezinformací, nebo nějakým způsobem sledují a hodnotí online reklamu a podobně. Primárně se v Česku dezinformacemi zabývají hlavně neziskovky, než-li veřejná správa, která se k tomu zatím spíš jenom chystá.

Máme třeba nějaké odborníky na vysokých školách? 
Ano, to určitě. V České republice můžeme jmenovat třeba Josefa Šlerku, který na serveru Investigace nedávno o dezinformacích publikoval sérii článků. Nebo třeba Marii Heřmanovou, která se jim také čile věnuje.

Vy jste na iRozhlasu nedávno zveřejnili dokument s názvem “Akční plán proti dezinformacím.” Kde se tady vzal? 

Akční plán je strategický dokument, kterým veřejná zpráva rozděluje úkoly a říká co bude dělat. Vlastně jím specifikuje nějaké vládní priority. Nějakému řešení dezinformací se trochu věnovala už i minulá vláda. To znaměná, že tento akční plán je několikátý, podobný strategický dokument v řadě. Tenhle konkrétní rozděluje úkoly uvnitř veřejné sprývy, který by měly nějakým způsobem pomoct s řešením dezinformací. Z námi dostupných informací, které nám poslali právníci z úřadu vlády, když jsme se po tomto dokumentu pídili, ho připravovalo centrum proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. A na úřadu vlády dokument dopracovával vládní zmocněnec pro média a dezinformace Michal Klíma spolu s Dominikem Preslem, který tam působní v oddělení strategické komunikace.

No tak to zní jako pozitivní zpráva! Konečně je tu vláda, která zapojuje všechny svoje instituce a chce bojovat proti dezinformacím, které vidí jako hrozbu pro 21. století. Co se v tom dokumentu všechno píše, jak ten boj bude vypadat?
Jak jsem říkal, ona to není úplně první vláda, podobné kroky činily i ty vlády předchozí. To znamená, že schvalovaly nějakým způsobem strategické plány, ze kterých potom vychází ten současný akční plán. Vláda ho ještě neprojednala, protože není hotový. Dostat by se k němu měla někdy na jaře. Samozřejmě je fajn, že pokud vláda vidí nějaký problém a chce ho řešit, tak pro to něco udělá. Je ale ovšem otázka, jestli opravdu víme „do čeho jdeme“ a jak velký ten problém je. Protože ten současný akční plán, tak jak ho známe, o nějaké velké analýze úplně nehovoří. On se sice opírá o analýzu čelení velké dezinformační vlně, kterou zpracovaly ministerstvo vnitra, ale ta není přístupná veřejnosti. Sice už jí schválila bezpečností rada státu, ale stále jí neprojednala vláda a ministerstvo vnitra tak odmítá její zveřejnění. 

Co je v dokumentu pozitivního? Jak se stát chystá jednat se sociálními sítěmi? Kdo je vlastně vládní zmocněnec pro boj s dezinformacemi? A jak by měl stát dezinformace řešit? Pusťte si celý rozhovor v úvodu článku, v aplikaci Seznam.cz nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači. 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM