Třetí album naší největší porevoluční kapely je po právu považováno za jejich nejlepší desku. Album produkoval Ivan Král, který od tehdy poněkud rozevlátých rockerů požadoval „americký přístup“ – tedy přísnou disciplínu. Možná právě proto se podařilo nahrát tak sevřené album, které nemá slabá místa. I když se Lucie stala u nás absolutním mainstreamem, je skvělé, že kvůli tomu muzikanti nemuseli dělat žádné kompromisy. Naopak, Černý kočky, mokrý žáby jsou zvukově i textově nejtvrdší deska v diskografii kapely, přestože nejslavnější singly z alba jsou paradoxně pomalé skladby jako L’aura nebo Sen. Lucie měla vždy svůj nezaměnitelný autorský rukopis a obrovské charisma, dokázala napsat rádiové hity, které přežijí asi už navěky, jejich hudba v sobě ale měla zároveň i názor a sympatickou drzost.
Datum vydání: 1994
Celkový čas: 49:39 minut
Skladby: 1. Krev a R’n’R, 2. Černý kočky mokrý žáby, 3. Vona říká jó, 4. Laura, 5. Šťastnej chlap, 6. Džezbalet, 7. Můžeš, 8. Tereza, 9. Až tě potkám, 10. Štotymenjagovoriš?, 11. Dráhy těla, 12. Amerika, 13. Sen
Producenti: Ivan Král, David Koller, Michal Dvořák
Martin Višňa v recenzi na album pro Musicserver.cz mimo jiné napsal: Lucie se znovu sešla na sklonku roku 1993. P.B.Ch. se ale rozhodl věnovat své sólové desce, novým basákem se stal Marek Minárik, přezdívaný Marta, protože pánové prý chtěli za basou ženu. Ve zkušebně začal vznikat nejtvrdší materiál, produkční směr mu dal Ivan Král, Čech, jenž je spojen se jmény jako Iggy Pop nebo Patti Smith, u mikrofonu se objevila i mladičká Lenka Dusilová, tehdy zpěvačka nadějného Sluníčka. Zároveň se Lucie podílela i na soundtracku k filmu Amerika podle Kafkova nedokončeného románu Nezvěstný, titulní píseň se objevila i na nové desce. Třináctka písní, tvrdý, světový zvuk, mezi ostřejšími kusy (Krev a r’n’r, Vona říká jo, Až tě potkám) pak perly jako L’aura. Není divu, že Lucie napřesrok opět ovládla předávání cen Akademie populární hudby a v srpnu předskakovala z pozice nejlepší české skupiny legendárním Rolling Stones (což ale odnesla špatným zvukem). Přitom první seznámení s novou Lucií veřejnost šokovalo a mnohé znechutil. Kdo by se taky chtěl dívat v televizi na oškubaná kuřata bez hlav (v klipu Vona říká jo)?
Na naše otázky odpovídal zpěvák a bubeník Lucie David Koller
Co tě jako první napadne, když se řekne Černý kočky, mokrý žáby?
Asi to, jak jsme tenkrát pracovali ve studiu v Bunkru. To byl rockový klub na Lodeckého náměstí a v něm bylo jedno z prvních studií Rádia 1, které jej opustilo, my jsme ho získali a tvořili tam.
Jak tu nahrávku s odstupem času vnímáš?
Velmi dobře. Myslím si, že to je dobrý počin, vlastně i díky Ivanu Královi, který nás pořádně buzeroval, abychom hodně pracovali.
Co nám můžeš říci k obalu alba?
Obal alba hoří. Já nevím, jak to vzniklo, ale možná tenkrát v novinách byly různé články o tom, jak támhle někde v Americe dělají z břidlice plyn a lidem tam občas místo vody stříkal plyn z vodovodů. Tak jestli to trochu nebylo poznamenané tím.
Jak vzpomínáš na dobu devadesátek, tedy jestli si z ní něco pamatuješ?
Říká se, že kdo si to pamatuje, ten to neprožil. Ale bylo to výborné, obrovská euforie a vlastně lidé si poprvé užívali svobodu se vším, co k tomu patří. Byl to dlouhý mejdan. A v té půlce devadesátek to byl ještě pořád mejdan.
Zmínil jsi osobnost Ivana Krále, jak na něj a spolupráci s ním vzpomínáš?
On odešel v osmašedesátém a už se nikdy nesměl vrátit. Takže sem přijel, myslím, celkem naměkko, protože tady prostě vyrostl a odcházel asi v patnácti letech. Bylo to podle mě pro něj taky citlivé a měl z toho prostě radost. Pracovali jsme dvacet hodin denně a pořád to bylo málo, pak s námi jezdil na koncerty. Ty jeho zkušenosti, ať to byli Blondie, Iggy Pop, Patti Smith – koneckonců i U2 od něj hrají písničku – byly důležité, protože jsme věděli, že máme partnera, kterému můžeme věřit.
Poslední odlehčená otázka: Máš v zásobě nějakou veselou přírodu z natáčení?
Těch bylo víc. Máme video, co jsem udělal, když jsme natáčeli vokály v Rudolfinu k písničce Amerika. A vypadá to, že tam spíš jsou tři trosky, které tam vlastně nemají co dělat, ale z toho záznamu to potom slyšet není, takže v pohodě.
Na českou hudební scénu vstoupila v roce 1988, založena ale byla již o dva roky dříve, kdy také odehrála svůj úplně první koncert. Eponymní debut vyšel v roce 1990, posledním původním albem je Evolucie z roku 2018. Kapela obdržela titul Skupina dvacetiletí hudebních cen Anděl, za album dvacetiletí akademici zvolili právě Černý kočky mokrý žáby. V minulosti Lucie ovládla i hlasování Českého slavíka (1999-2002). Během své existence vydala osm řadových studiových alb a celkem prodala přes milion hudebních nosičů. K výročí nahrávky Černý kočky, mokrý žáby Lucie připravila dárek pro své fanoušky. Na třech exkluzivních koncertech, které se už nebudou opakovat, odehraje celou desku živě od začátku do konce. Koncerty se uskuteční 28. listopadu v Českých Budějovicích, 1. prosince v Brně a 7. prosince v Praze.
5. (bude zveřejněno 15. listopadu v 16.30 na našem webu a ve vysílání Expres FM)
6. Lucie – Černý kočky, mokrý žáby
7. Mňága a Žďorp – Made in Valmez
8. Flamengo – Kuře v hodinkách
9. Oceán – Pyramida snů
10. Wabi Daněk – Rosa na kolejích
11. Monika Načeva – Nebe je rudý
12. Vladimír Mišík – Etc… 2
13. Vypsaná fixa – Brutální všechno
14. Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka
15. Buty – Ppoommaalluu
16. Olympic – Želva
17. Monkey Business – Why Be In, When You Could Be Out
18. Priessnitz – Nebel
19. Ohm Square – Ohmophonica
20. Midi Lidi – Give Masterpiece a Chance!
21. Psí vojáci – Nalej čistýho vína, pokrytče…
22. Dan Bárta & Illustratosphere – Illustratosphere
23. Jaromír Nohavica – Divné století
24. Marta Kubišová – Songy a balady
25. Lenka Dusilová – Baromantika
26. Supercrooo – Toxic Funk
27. Vltava – Marx Engels Beatles
28. Floex – Pocustone
29. Zuzana Navarová & Koa – Barvy všecky
30. Wanastowi Vjecy – Lži, sex a prachy
31. Bratři Orffové – Bingriwingri
32. Sunshine – Moonshower And Razorblades
33. Iva Bittová & Vladimír Václavek – Bílé inferno
34. Prago Union – HDP
35. Umakart – Vlci u dveří
36. Master’s Hammer – Ritual
37. Zrní – Soundtrack ke konci světa
38. WWW – Neurobeat
39. Khoiba – Nice Traps
40. Vanessa – Flashback
41. Ecstasy Of Saint Theresa – Slowthinking
42. Xavier Baumaxa – Buranissimo Forte
43. Sebastians – Blue
44. Dné – These Semi Feelings, They Are Everywhere
45. Už jsme doma – Hollywood
46. Role – Rána
47. Blue Effect – Nová syntéza
48. Dybbuk – Ale čert to vem
49. Kryštof – V siločarách
50. Indy a Wich – My 3