Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Jedním z předpokladů pro dlouhodobou kariéru v showbyznysu je hroší kůže. Spousta hvězd proto zaujímá k veřejným tématům zdánlivě bezpečnou až defenzivní pozici. Tuto většinovou praxi ale sem tam naruší výrazné osobnosti, které se nebojí postavit za své postoje a přispívají k edukaci či hmotné pomoci. Kdo využívá svůj vliv pro vyšší smysl?
21letá Američanka je pravděpodobně nejvýraznějším hlasem nastupující generace. A to nejen řečí streamingových čísel. Někdejší hvězdička Disney Channel se už stihla zapsat do historie svými veřejnými postoji. Nadějná zpěvačka s pestrým filipínsko-německo-irským původem byla v dětství silně ovlivněná tvorbou kapel jako Pearl Jam, The White Stripes nebo Green Day. Tyto formace ovlivnily nejenom její hudební rozhled, ale také morální kompas. Své názory se tak už během teenagerského věku nebála dávat hlasitě najevo.
Olivia se během světové pandemie se zapojila do boje proti dezinformacím a navíc se zasloužila o osvětu a propagaci očkování proti Covid-19 mezi mladými Američany. Značně byla také slyšet v boji proti zákazu interrupcí. Pro větší mediální zásah se tehdy spojila s generační předchůdkyní Lily Allen, aby odpůrcům poslali jasné Fuck You. Olivia se rozhodla bojovat nejen slovem, ale podniká i čistě praktické kroky. Na turné k aktuální desce Guts podpořila iniciativu The Fund 4 Good, která má poskytnout prevenci a pomoc v případě nechtěného těhotenství. Návštěvníci jejich koncertů dostanou k náloži hitů letáky s informacemi, kondomy i takzvanou pilulku po, která slouží jako první pomoc bezprostředně po nechtěném otěhotnění. Olivia se nepřekvapivě stala trnem v oku konzervativních republikánů a křesťanů.
Filantropická činnost jí získala respekt a publicitu i mimo kulturní bublinu. A také trochu spojila s největší popkulturní hvězdou současnosti.
A to Taylor Swift. Společně například podpořily aktivity nadace MusiCares Foundation, která chce pomáhat hudebníkům v nouzi se splátkami za lékařskou péči a dalšími finančními těžkostmi. Hlavním hracím polem ve veřejném prostoru se pro Americké zlatíčko ovšem stává hlavně politika.
Je to jen pár dní, kdy Taylor Swift vyzvala své fanoušky, aby se zúčastnili amerických voleb. Ono oslovení rozhodně nebylo zanedbatelné, protože se bavíme o mase 282 milionů fanoušků, kterým se zobrazil příspěvek s odkazem na volební stránku Vote.org. A spekulace na sebe nenechaly dlouho čekat. Podle výzkumu provedeném na Monmouth University si pětina Američanů myslí, že je hudební ikona součástí vládního programu, který se snaží o znovuzvolení Joea Bidena.
Stejně tak se rozjely spekulace o jejich plánech posadit se do Oválné pracovny Bílého domu. Předpoklady by k tomu rozhodně měla: Je na čele pozornosti, dokáže oslovit středoproudou skupinu a její vliv již dozajista přesahuje koncertní haly a kinosály, které ovládá s nebývalou dominancí. Obsadí jednou i Bílý dům? Vyloučit se to rozhodně nedá.
Třetí velice angažovanou zpěvačkou a je hyperpopová revolucionářka Charli XCX. Vybrala si spoustu témat, kterým věnuje nejenom svou tvorbu, ale také spoustu času. Anglická hitmakerka se dlouhodobě podílí na osvětě, pomocí které usiluje o lepší zacházení s LGBTQ+ komunitou. Pro tu je díky své otevřené podpoře modlou. Stejně tak se snaží pro zmíněnou komunitu vytvářet prostor i v rámci uměleckého prostředí. To se například ukázalo, když společně s kolegou Troy Sivanem uspořádali Go West Fest, který představil spoustu queer talentů, jako jsou Carlie Hanson, Chika nebo Dorian Electra.
Charli si vzala za své také otevřenou podporu aktivistek Pussy Riot, kterým poskytovala mediální prostor. Stejně tak vytrvale kritizuje chování velkých vydavatelství vůči hudebníkům, bojuje za normy pro ženy i zlepšení přístupu k interpretům mimo střední proud.
Často bývá označován jako nejpolitičtější a nejangažovanější rapper současnosti. Kendrick Lamar pomocí své tvorby poukazuje na problémy, s nimiž se musí potýkat Afroameričané. Jeho názory se formovaly především během dospívání v kalifornském Comptonu. To rozhodně nebylo idylické. Na denním pořádku byly násilí a chudoba, což se propsalo i do jeho tvorby.
Kendrick ve své tvorbě – především na albech M.A.A.D. City, Damn a To Pimp A Butterfly – vsadil na autenticitu. A získal široké uznání za trefné sociální komentáře a zkoumání složitých témat, jako jsou rasismus, hledání vlastní identity a vyrůstávání ve vyloučené lokalitě. Jeho texty se staly obsahem rozsáhlých studií a byl za ně dokonce oceněn i na akademické půdě, když jako jediný rapper získal Pullitzerovu cenu za hudbu, do té doby vyčleněnou pro klasiku a jazz. Pokaždé totiž dokáže tnout do živého. Postavil se i proti represivním složkám a zbytečné brutalitě konané na mladých Afroameričanech. Zkrátka pomohl rap propojit s uměním a zároveň dokázal pojmenovat palčivé problémy dnešní Ameriky.
A jeden příklad z domova: Ben Cristovao se postupem času vyprofiloval v jednu z nejvíce společensky aktivních celebrit tuzemského veřejného prostoru. A nejde jen o hlasitou podporu práv zvířat a veganství, jehož se stal v tuzemsku přirozeně jednou z hlavních tváří. Nedávno například navštívil za doprovodu neziskové organizace Save Elephants Kongo, aby ještě více pochopil důležitost ochrany planety a jejích původních zdrojů. Aktivní přístup se projevuje také v jeho tvorbě, například v hitu Smítko popisuje specifika tuzemského rasismu. Tenhle člověk má rozhodně co říct, a to i globálně.