Hudební ikona s nezaměnitelnou barvou hlasu, charismatem a mimořádnou schopností oslovit posluchače hlubokými emocemi je současně významnou bojovnicí za lidská práva a spravedlnost.
Narodila se 25. prosince 1954 ve skotském městě Aberdeen. Její otec byl pracovník v loděnicích a matka kuchařka, přičemž oba rodiče kladli velký důraz na vzdělání. Annie již od dětství projevovala zájem o hudbu a díky svému talentu získala stipendium na prestižní Královské akademii hudby v Londýně. Studium ale nedokončila, protože ji prý akademické prostředí více svazovalo, než obohacovalo.
Její první hudební zkušenosti byly spojeny s kapelou The Tourists, kde působila jako zpěvačka. Skutečný průlom však přišel až v roce 1983, kdy se svým přítelem a kolegou z The Tourists Davem Stewartem založili duo Eurythmics. Jejich hit Sweet Dreams (Are Made of This) vznikl v období, kdy se jako partneři rozešli, což ale paradoxně posílilo jejich hudební spolupráci a kreativitu. Videoklip s Annie v androgynním vzhledu přepsal pravidla hudební estetiky a stal se symbolem 80. let. Skladba katapultovala Eurythmics mezi největší hvězdy své doby.
Dalším velkým úspěchem byla melancholická píseň Here Comes The Rain Again. Inspirací pro skladbu byl deštivý den v New Yorku, kdy Dave Stewart improvizoval na kytaru a Annie spontánně vytvořila melodii. Tato píseň upevnila postavení Eurythmics jako průkopníků elektronického popu. V této době se Annie stala nejen hudební, ale i módní ikonou, jejíž styl byl napodobován po celém světě. Krátký sestřih, minimalistické líčení a oblékání do elegantních obleků s ostrými liniemi působilo moderně, dalo by se říct až revolučně.
V roce 1985 duo dosáhlo historického úspěchu s písní There Must Be An Angel (Playing With My Heart). Skladba, ve které hostoval legendární Stevie Wonder, se stala prvním hitem Eurythmics, který dosáhl vrcholu britské hitparády. Tento hit zdůraznil schopnost Annie Lennox propojovat soulový zpěv s moderní produkcí. V tomto náročném období Eurythmics intenzivně koncertovali, což si na Annie začalo vybírat svou daň po fyzické i psychické stránce.
Navzdory obrovským úspěchům získávala spolupráce mezi Annie Lennox a Davem Stewartem v druhé polovině 80. let trhliny. Neustálý tlak, vyčerpávající koncertní turné a potřeba osobního rozvoje vedly k tomu, že se duo rozhodlo v roce 1990 společnou hudební činnost přerušit. Dave se zaměřil na produkci a sólové projekty, Annie na svou sólovou dráhu. Její první samostatné albem získalo název Diva. Z této desky pochází i ikonická skladba Why. Tato emotivní balada odráží její snahu najít rovnováhu mezi uměleckým životem a osobními hodnotami. Album Diva získalo mnoho ocenění včetně Brit Award pro nejlepší zpěvačku a stalo se jedním z nejprodávanějších alb roku 1992.
V roce 1995 Annie vydala Annie album Medusa, které bylo plné coververzí jejích oblíbených písní. Největším úspěchem z něj byla skladba No More I Love You’s, původně od skupiny The Lover Speaks. Tato její interpretace získala Grammy za nejlepší ženský popový výkon. Tohle období také přineslo zpěvaččino hlubší zapojení do charitativních aktivit, zejména v oblasti boje proti chudobě a podporu vzdělávání dětí v rozvojových zemích.
Annie Lennox se zapsala i do filmové historie, když nazpívala titulní píseň Into the West pro film Pán prstenů: Návrat krále. Tato skladba byla oceněna Oscarem, Zlatým glóbem i Grammy a opět ukázala její schopnost propojit hudbu s hlubokými emocemi. Píseň inspirovaná motivem odchodu a věčného míru byla věnována příteli režiséra Petera Jacksona, který zemřel na rakovinu.
Touto skladbou Annie podpořila boj proti HIV a AIDS. Projekt zahrnoval spolupráci s 23 ženami, včetně Madonny a Shakiry. Píseň byla součástí alba Songs Of Mass Destruction, které reflektovalo témata rovnosti, lidských práv a solidarity. Annie na podporu alba absolvovala turné, kde zdůrazňovala propojení hudby a humanitárních témat. V tomto období vystupovala na mnoha charitativních akcích a spolupracovala s organizacemi zaměřenými na boj proti HIV a AIDS, čímž se její role umělkyně a aktivistky v jedné osobě ještě více upevnila.
Dnes se Annie Lennox realizuje převážně v charitativní činnosti prostřednictvím své nadace The Circle, která podporuje ženy v boji proti chudobě. Její poslední album Nostalgia (2014) přineslo nové interpretace jazzových standardů. I když už nevystupuje tak často jako dřív, zůstává významnou osobností hudebního světa i společenského života.