Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Vzhledem k tomu, jak pozitivní hudbu tvořil, asi málokdo čekal, jak tragický bude mít život švédského producenta konec. Rodák ze Stockholmu, vlastním jménem Tim Bergling, na scénu vlétl jako kometa. A jeho debutové album True se postaralo o jednu z největších hudebních senzací dekády.
Deska, která spojovala elektronickou taneční hudbu neboli EDM s popovými postupy a novátorským zvukem, obsahovala hit Wake Me Up, v níž hostoval americký zpěvák Aloe Blacc. Do taneční hudby vnesla i prvky country. Což po Aviciim zopakovala se střídavými úspěchy řada dalších producentů.
Ještě větší úspěch pak pro Aviciiho znamenala deska Stories o čtyři roky později s hity jako You Make Me nebo Hey Brother. Sám Bergling během pozdějších rozhovorů vzpomínal, jak začínal coby šestnáctiletý dělat svoje první tracky na kradené verzi programu FL Studio a že byl v té době nadšeným fanouškem pozdějšího kolegy Laidback Lukea, jemuž posílal k posouzení svoje první výtvory. Avicii, který své umělecké jméno vysvětloval jako označení pro „nejnižší stupeň pekla dle budhistů“, se stal ale i mimořádně slavným a vyhledávaným djem. Často v rozhovorech ale říkal, že na pódiu před desítkami tisíc ječících a tančících lidí se však necítí úplně komfortně a mnohem raději sedí ve svém studiu a pracuje na svých skladbách.
Málokdo však tušil, jak hluboký problém se za tím skrývá. Naplno to vyšlo najevo až v roce 2018, když tehdy teprve osmadvacetiletý Tim spáchal sebevraždu. A to navíc celkem otřesným způsobem, když se podřezal skleněným střepem v ománském hotelu. To, co z Aviciiho dělalo skutečného mistra mezi tvůrci EDM, byl obrovský talent na chytlavé melodie i inovativní přístup k produkci. Dodnes ho za svoji inspiraci označují kolegové jako Skrillex, Diplo, Kygo nebo Martin Garrix.