Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Co všechno bylo v Elvisovi špatně: Okradení Beatles, žádné kolotoče ani teatrální vyhazov

Avatar photo Pavel Kučera
14. 10. 2022

Životopisný film o králi rock’n’rollu s názvem Elvis je jedním z blockbusterů letošního roku. Jak už to však u podobných filmů celkem běžně bývá, řada věcí byla ve skutečnosti trochu nebo úplně jinak.

Hudební životopisné drama Elvis mělo americkou premiéru 24. června 2022 (o měsíc dřív si vysloužil desetiminutový potlesk ve stoje na festivalu v Cannes), na režisérskou sesli usedl zkušený Australan Baz Luhrmann (Velký Gatsby, Moulin Rouge, Romeo a Julie). V titulní roli se představil Austin Butler, jeho manažera ztvárnil Tom Hanks a Priscillu Presley herečka Olivia DeJonge. Film je aktuálně k vidění na HBO Max. 

Titanic, Schindlerův seznam i český Atentát: Které filmy podle skutečných událostí se drží pravdy a kde tvůrci popustili uzdu fantazii

Kristýna Ševčíková / 12. 10. 2022

Tančící kuřata Plukovníka Toma

Začneme něčím, co se nedá považovat přímo za chybu jako spíš za taktické zamlčení. Protože kdyby tento fakt ve filmu zazněl, patrně by se nenašel jediný divák, který by byl schopen postavě Presleyho manažera Plukovníka Toma Parkera, kterou ztvárnil Tom Hanks, ještě alespoň na chvíli držet palce. Že byl Plukovník Parker protřelý byznysmen, který byl schopen a ochoten vystavit klidně svoji mrtvou babičku, kdyby věděl, že si na to někdo koupí lístek, je z filmu více než zřejmé. On sám se tím do jisté míry i chlubí. Není zde však zmíněno, že největším šlágrem do doby, než objevil Elvise Presleyho, bylo pouťové číslo pojmenované Tančící kuřata Plukovníka Parkera. Vystoupení spočívalo v tom, že Parker rozpálil elektrickou plotnu a postavil na ni živá kuřata, která si začala pálit pařáty a začala divoce poskakovat a křepčit. Ať se na to podíváte z jakéhokoliv úhlu, je to čisté a bohapusté barbarství. O něco úsměvnější je, že se podle tohoto čísla pojmenovala i jedna hudební skupina, Tedy Colonel Tom’ Dancing Chicken.

Kolotočář Parker

Jedna z prvních scén filmu ukazuje, jak se Plukovník Parker vůbec dozvěděl o existenci Elvise Presleyho. Podle filmu to bylo v době, když pracoval u pouti a dokonce se ve filmu nechal slyšet, že bílý zpěvák, který zpívá jako černoch, by byl tou největší pouťovou atrakcí všech dob. Parker sice s pouťovými atrakcemi a cirkusem jezdil podstatnou část svého života před Elvisem, ovšem ne už v době, kdy Presleyho objevil. V té době už byl seriózní hudební manažer, který mimo jiné (jak je ve filmu zmíněno) dělal manažera tehdy velmi úspěšnému country zpěvákovi jménem Hank Snow. A ten rozhodně nevystupoval v cirkusovém šapitó.

Špatná auta

Ve filmu Elvis si zahrálo také několik dobových aut, nicméně v několika případech se objevují ve scénách, které časově předcházely tomu, kdy tyto modely byly uvedeny na trh. Například do klubu Club Handy na Beale Street v Memphius, kde zrovna vystupují B. B. King a Little Richard (což je jedna z nejlepších a nejsilnějších scén celého filmu), přijel představitel Elvise Austin Butler ve fialovém autě Chevrolet Impala 1958. Ve scéně, kdy zběsile odjíždí ze svého Gracelandu a pneumatikami si zorá trávník zase řídí černý Chevrolet Impala 1957. Obě tyto scény se však datují k Elvisovu období na úplném začátku jeho kariéry o rok dříve, tedy v roce 1956.

Trable s Trouble

V roce 1956 se odehrává i další zásadní scéna, když Elvis vystupuje v Memphisu v Rooswood Parku. Při příjezdu mu místní šéf policie dost důrazně doporučuje, aby sekal latinu a ani „nehnul prstem“, jinak by mohl přijít k úhoně. Zejména šlo o to, aby Elvis vynechal své legendární pohyby kyčlí, které byly v té době považovány za obscénní a mimořádně neslušné a hrozilo za ně obvinění z nemravností na veřejnosti. Elvis však neměl v úmyslu si slova policisty brát k srdci, což dal jasně najevo tím, že – alespoň podle filmu – vystoupení začal písní Trouble, jejíž úvodní slova jsou „Pokud hledáš potíže, jsi tady správně“. Touto písní však Elvis své skutečné vystoupení, které bylo předobrazem scény, nezačal a ani nemohl. Autorská dvojice Jerry Leiber a Mike Stoller, která píseň napsala (stejně jako třeba hit Hound Dog), ji totiž složila až roce 1958. A Presley ji poprvé zpíval ve filmu King Creole ze stejného roku, kde hrál hlavní roli.

Beatles dřív než Presley

Ve filmu je zmíněno i Presleyho slavné vystoupení z roku 1973, které dnes svět zná pod jménem Aloha Form Hawaii. Presley tehdy vystupoval v Honolulu International Center, přímý přenos byl přenášen televizí do celého světa, kde jej vidělo 1,3 miliardy diváků a zcela jednoznačně se jednalo o jednu z největších televizních událostí všech dob. To všechno ve filmu říká i hlas Toma Hankse v roli vyprávějícího Plukovníka Parkera a je to správně. Jedna chyba tam však přesto je. A to dost zásadní. Nejednalo se ani zdaleka o první satelitní koncertní vystoupení v historii, jak Parker tvrdí. Premiéru si v tomto ohledu televize odbyla již v roce 1967, když The Beatles zpívali mimo jiné All You Need Is Love. V publiku byli například i The Rolling Stones.

Zrodila se hvězda

Ve filmu Parker zmiňuje mimo jiné i to, že má Elvis hrát po boku Barbry Streissand ve filmu Zrodila se hvězda. Pokud je vám tento titul povědomý, ano, jedná se o tentýž příběh a se stejným názvem, v němž nedávno zazářila Lady Gaga po boku a v režii Bradleyho Coopera. Barbra Streissand tento film v roce 1976 skutečně natočila (už to však byla několikátá adaptace filmu, který měl premiéru v roce 1937), ovšem hlavní mužskou roli nehrál Elvis, ale jiný herec a zpěvák, country hvězda Kris Kristoferson. Pravda je, že že určitá jednání o Presleyho účasti ve filmu proběhla, svoji roli sehrálo i to, že Presley chtěl být skutečně vnímán i jako charakterní herec tipu Marlona Branda, nicméně hotová věc to nikdy nebyla. A tím, kdo tomu dvakrát nepřál, byl sám Parker, který se obával, že role sebedestruktivní rockové hvězdy není to pravé pro někoho, kdo v té době ve skutečnosti byl sebedstruktivní rockovou hvězdou. A tak si pro Elvise řekl o tak vysoký honorář, že jej produkce nemohla přijmout. V každém případě jednání velmi rychle skončila a film dále vznikal zcela bez Presleyho.

Plukovníku, máte padáka!

Mezi Presleym a jeho manažerem to často skřípalo a ve filmu se také objevuje scéna, během níž Presley dává z pódia v hotelu The International v Las Vegas svému manažerovi Parkerovi před plným sálem padáka. Parker však ve filmu dále Presleyho otci Vernonovi ukazuje smlouvu, podle níž mu dluží milion dolarů, a tak k reálnému vyhazovu nakonec nedošlo. Takhle to ale nebylo. Tedy, ano, Presley Parkera ze svých služeb jednou opravdu vyhodil, bylo to rovněž v Las Vegas, nicméně stalo se to během jedné hádky v zákulisí a nikdo kromě nejbližšího týmu u toho nebyl. Parker však byl pro Elvise nepostradatelný (a Presley mu skutečně za jeho služby dlužil velkou částku), a tak svoji práci dostal po pár týdnech zpět. V Las Vegas v hotelu The International však došlo k jiné podobné události, když si Elvis během svého koncertu z pódia oslovil hotelového manažera, který se chystal vyhodit jedno z číšníků (jmenoval se údajně Mario), který se však s Elvisem spřátelil. A Elvis se proto během koncertu svého kamaráda zastal. Práce mu zůstala.

Comeback Special

Velká část filmu je věnována také dalšímu zásadnímu vystoupení, které dnes svět zná jako Comeback Special, ačkoliv v českém překladu se o něm stále hovoří jako o Vánočním speciálu. Tady však film uvádí hned několik nepravd. Za prvé Elvis byl od začátku pro tento projekt velmi zapálený a od začátku se počítalo s tím, že v něm zazní i jedna nebo dvě vánoční písně, k čemuž taky došlo. Presley zde totiž zahrál píseň Blue Christmas. Ovšem nikdy pro tuto show nebyly vystavěny velké a okázalé vánoční kulisy, které by nakonec zůstaly po Presleyho vzpouře nepoužity, natož aby se počítalo s tím, že Presley bude na sobě mít nějaký vánoční svetr se soby.

A ještě jeden zásadní detail, podle filmu byl během natáčení Comeback Special zastřelen senátor Robert Kennedy, což šokovaný Presley sleduje v televizním zpravodajství. Tak tomu ovšem nebylo. Kennedy byl zastřelen 6. června 1968, televizní pořad však byl natáčen až o něco později téhož roku a odvysílán 3. prosince. Píseň If I Can Dream však Robertu Kennedymu, a především pak Martinu Lutheru Kingovi, který byl zastřelen dříve, věnoval. 

Co se týká vizuální stránky, někdo si dal práci a vyrobil srovnání provedení písně If I Can Dream v pravém Comeback Special a filmové verze. V tomto případě se jedná o velmi věrnou kopii reality.

Těžké začátky, drogy, sláva: Silné příběhy hudebních hvězd přenesené na stříbrné plátno

Kristýna Ševčíková / 17. 07. 2022

Pravda kazí příběh. V čem nám lhaly hudební filmy?

Redakce / 20. 02. 2021

Zdroj fotografií: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM