Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Královna rock’n’rollu, která by dnes oslavila 85. narozeniny, se nesmazatelně zapsala do historie hudby svým jedinečným hlasem, neuvěřitelnou energií a odvahou překonávat životní překážky. Její životní příběh je stejně fascinující jako její hudba.
Anna Mae Bullock vstoupila na scénu díky spolupráci s Ikem Turnerem. Píseň A Fool In Love vznikla téměř náhodou, když hlavní zpěvák, který měl původně píseň nazpívat, nepřišel do studia, a Tina (tehdy ještě vystupující pod svým civilním jménem) si jeho part vzala na starost. Skladba se stala okamžitým hitem a položila základ pro kariéru dua Ike & Tina Turner. Bohužel spolupráce byla komplikovaná, jejich pracovní vztah navíc přerostl do destruktivního manželství plného fyzického i psychického násilí.
Legendární producent Phil Spector měl vizi, že je Tina Turner jedinou zpěvačkou, která dokáže interpretovat jeho ambiciózní píseň River Deep, Mountain High. Nahrávání této skladby bylo obrovskou výzvou. Spector přivedl do studia přes 20 hudebníků a trval na dokonalosti každého detailu. Píseň sice nebyla v USA zpočátku komerčně úspěšná, ale v Evropě se stala obrovským hitem. Kritici ji dnes označují za jednu z nejlepších popových skladeb všech dob. Sama Tina prohlásila, že tato píseň byla jedním z jejích nejlepších vokálních výkonů.
Původně píseň Creedence Clearwater Revival se v podání Ikea a Tiny stala hitem. Dynamická interpretace a kombinace klidného úvodu a energické gradace, představila Tinu jako neúnavnou performerku, která ovládla každý koncertní sál. Skladba jí vynesla první Grammy, zároveň ale v tomto období gradovaly její problémy v manželství.
Tina napsala tuto skladbu jako poctu svému rodnému městu v Tennessee. Byla to první píseň, kterou napsala samostatně. Ukázala tak schopnost nejen interpretovat, ale i tvořit. Energické rytmy s funky nádechem učinily z Nutbush City Limits jeden z hitů, který přetrval desetiletí. Skladba získala nový život v 90. letech, kdy byla remixovaná do taneční verze. Mimochodem, úsek státní silnice Route 19 mezi městy Brownsville a Nutbush získal pojmenování po slavné rodačce druhého jmenovaného, Tina Turner Highway.
V roce 1976, po téměř 16 letech společného života, který byl poznamenán nejen profesním úspěchem, ale také intenzivním domácím násilím, se Tina rozhodla opustit svého manžela. K rozhodujícímu momentu došlo během turné v Dallasu, kdy se pár na cestě do hotelu pohádal a Ike Tinu, tak jako už mnohokrát před tím, fyzicky napadl. Ta se rozhodla, že už jeho týrání dál nebude snášet a uprostřed noci utekla z hotelu s pouhými 36 centy a kreditní kartou v kapse. Oficiálně byli rozvedeni v roce 1978.
Tina opustila manželství bez jakýchkoli finančních nároků, přičemž jediné, co si ponechala, bylo její umělecké jméno. Následovalo velmi složité období, během kterého byla téměř bez peněz. Přesto odmítla vzdát svůj sen o sólové kariéře, vystupovala v malých klubech a na kabaretních scénách, kde zpívala především coververze populárních skladeb. Zlom nastal, když jí producenti nabídli skladbu What’s Love Got To Do With It. Píseň, která zpochybňuje romantickou lásku a klade důraz na nezávislost, se stala jejím prvním hitem číslo jedna v USA. Tina za ni následně získala tři ceny Grammy, včetně ceny pro nahrávku roku.
Titulní skladba alba Private Dancer byla původně napsaná Markem Knopflerem. Frontman Dire Straits se ale rozhodl, že píseň lépe zapadne do repertoáru Tiny Turner. Její melancholický text vypráví příběh ženy, která se živí jako tanečnice a sní o lepším životě. Klip k této skladbě podtrhuje emocionální hloubku písně a představuje Tinu jako vypravěčku s mimořádnou schopností přenést posluchače do svého světa. Alba Private Dancer se prodalo více než 10 milionů kopií a stalo se jedním z nejúspěšnějších v její kariéře.
O rok později Tina Turner přijala roli Aunty Entity ve filmu Šílený Max: Dóm hromů a natočila k němu také ústřední skladbu. Tato píseň s textem, který opět oslavuje odvahu a nezávislost, se stala okamžitým hitem. Klip obsahuje záběry z filmu a ukazuje Tinu v její ikonické postapokalyptické vizáži. Píseň získala nominaci na Zlatý glóbus. Tento rok přinesl Tině štěstí i v soukromém životě, protože poznala německého hudebního producenta Erwina Bacha, kterého si pak po mnoha letech šťastného soužití v roce 2013 vzala. Manžel byl Tině oporou po celý zbytek jejího života. Zajímavostí je, že když měla v roce 2017 podstoupit transplantaci ledviny, dárcem byl právě Erwin.
Skladbaz roku 1989 se stala jednou z nejslavnějších a nejinspirativnějších písní v kariéře Tiny Turner. I když byla původně napsaná pro Bonnie Tyler, Tina ji svou interpretací proměnila v celosvětový hit. Stala se hymnou mnoha sportovních akcí a dodnes ji slýcháme během fotbalových zápasů, boxerských utkání a dokonce i olympijských ceremoniálů. Píseň využil i reklamní průmysl, když ji například společnost Pepsi použila ve své kampani, což ještě víc posílilo její dosah.
Když byla Tina oslovena, aby nazpívala ústřední píseň k bondovce Zlaté oko (GoldenEye), přijala výzvu s nadšením. Skladba napsaná Bonem a The Edgem z U2 představuje temnou a svůdnou atmosféru, která dokonale odpovídá světu Jamese Bonda. Dodnes je mezi fanoušky agenta 007 jednou z neoblíbenějších ústředních písní z bondovek.
Duet s italským zpěvákem Erosem Ramazzottim ukázal, že Tina Turner má stále co nabídnout. Skladba spojuje italský a anglický text a stala se hitem zejména v Evropě, kde dosáhla mnoha úspěchů v hitparádách například v Německu, Švýcarsku, Rakousku a samozřejmě Itálii.
V roce 2008 se Tina Turner vydala na pódia s turné Tina! 50th Anniversary Tour. To slavilo půl století od začátku její kariéry a stalo se jedním z nejúspěšnějších turné všech dob. Zahrnovalo 90 koncertů a vydělalo víc než 130 milionů dolarů. Tato show byla závěrečnou oslavou její kariéry. O rok později přijala švýcarské občanství a stáhla se do ústraní, aby si ve Švýcarsku po Erwinově boku užívala až do roku 2023, kdy zemřela, život mimo záři reflektorů.