Tahle píseň by asi zůstala soundtrackem mládí dnešních sedmdesátníků, kteří ji poslouchali ve verzi od Elvise Presleyho. Přesně před třiceti lety však přišla anglická reggae parta UB40 a dostala ji zpět do hitparád i do bezduchého hanbatého thrilleru se Sharon Stone.
Původně se jmenovala Can’t Help Falling in Love a božský Elvis ji vydal na svém albu Blue Hawaii z roku 1961, čímž z ní udělal navěky jednu z nejslavnějších milostných balad všech dob. Tím by ten příběh mohl končit, ale nekončí…
V roce 1993 si na ni totiž vzpomněla anglická reggae kapela UB40, pojmenovaná podle označení formuláře, jímž se v Anglii v té době žádalo o podporu v nezaměstnanosti. Což jednoznačně odkazuje na levicové smýšlení zpěváka Aliho Campela a jeho spoluhráčů. Ostatně první album, s nímž tahle kapela v roce 1983 dobyla vrchol anglické albové hitparády, se jmenovalo Labour Of Love, přičemž slovo labour se dá přeložit jako dělník v proletářském smyslu.
V roce 1993 tato formace připravovala své desáté album Promises And Lies (jehož politický nádech rovněž nelze přehlédnout) a mimo jiné se na něj rozhodla dát i legendární píseň Krále rock’n’rollu.
Do repertoáru se jim dostala tak, že ji začali hrát na koncertech, protože její pomalé tempo se přesně hodilo k jejich houpavému reggae rytmu. A fanoušci si jejich verzi rychle oblíbili, takže se rozhodli dát ji i na desku. Kapela si však malinko upravila název skladby do podoby (I Can’t Help) Falling In Love With You. Z desky byla následně vydána 10. května 1993 hned jako první singl a dost možná ani sama kapela nečekala, jak obrovským hitem se jejich verze stane. Prakticky okamžitě, zásluhou tehdy vysoké rotace na všemocné MTV, se dostala na první příčku anglické i americké hitparády, což byl jediný případ, kdy se to této skupině povedlo. A k tomu vévodila dalším jedenácti hitparádám po celém světě.
Jejího úspěchu si všimli mimo jiné i tvůrci chystaného erotického thrilleru, v němž měla hrát Sharon Stone, královna tohoto v té době nesmírně populárního žánru. Australský režisér Phillip Noyce se pak rozhodl kampaň na film podpořit i touto úspěšnou skladbou. Proto se se skupinou dohodl, že natočí videoklip, který bude de facto trailerem na film s originálním názvem Sliver (což znamená střípek nebo vlákno, u nás byl uveden pod jménem Někdo se dívá). A jakkoliv byl film bezduchá banalita, ve které šlo hlavně o to nějakým příběhem slepit erotické scény Sharon Stone a Aleca Baldwina, lidi se do kin hrnuli jako diví. Co na tom, že si film vysloužil nominaci na několik Zlatých malin, a to i za nejhoršího herce, herečku, režii a film.
A jen tak pro úplnost, další coververzi skladby, ovšem za ponechání jejího původního názvu, si v roce 2002 střihla i švédská popová skupina A-Teens. Je však pouze pro otrlé (a milovníky štěňátek).
Autorský článek
Úvodní foto: Profimedia