Nejde jen o hudební žánr, jde o životní styl, revoltu proti přikrášlenému světu osmdesátkového glam rocku a umělému popu. Zrodil se v deštivém Seattlu na přelomu osmdesátých a devadesátých let jako syrová, hlučná směs punku, metalu a alternativního rocku. Kapely jako Nirvana, Pearl Jam, Soundgarden nebo Alice in Chains najednou otočily celý hudební průmysl naruby a z outsiderů se staly hvězdy.
Na začátku byl hluk. Kapely, které v Seattlu hrály v malých a potemnělých klubech, zněly jako směs Black Sabbath a Sex Pistols. První vlaštovky přišly s kapelou Green River, jejíž členové se později rozdělili a založili Mudhoney a Pearl Jam. Mudhoney sice nikdy nedosáhli mainstreamového úspěchu, ale jejich divoké kytarové riffy a garážový zvuk se staly inspirací pro celý výbuch grunge.
Pak přišel rok 1991 a s ním album Nevermind od Nirvany. Když se singl Smells Like Teen Spirit začal hrát na MTV, všechno se změnilo. Při nahrávání alba Nevermind si producent Butch Vig stěžoval, že Kurt Cobain vždycky odzpívá refrén moc nudně. Prosil ho tedy, aby zpíval víc energicky, což Kurt nejprve odmítal. Nakonec Vig v zoufalství řekl: „Zkus to alespoň jednou jako John Lennon!“ Zpěvák, který Lennona miloval, nakonec do mikrofonu zařval a tím vznikl ikonický zvuk Nirvany. Hlas generace, který sám nechtěl být hlasem generace, Kurt Cobain, se přes noc stal ikonou. Jeho neochota hrát hru hudebního průmyslu, roztrhané svetry, odmítání slávy a deprese se staly součástí mýtu, který skončil tragicky jeho sebevraždou v roce 1994.
Nirvana ale nebyla jediná, kdo tehdy vládl. Pearl Jam se svým albem Ten vytvořili písně, které jsou dodnes hymnou grungeové generace. Alive, Jeremy nebo Even Flow měly sice tvrdý kytarový zvuk, ale zároveň měly hluboké texty a melodie, které je přiblížily širšímu publiku. Frontman Eddie Vedder měl syrový, naléhavý hlas, který dokonale vyjadřoval existenciální úzkost devadesátých let.
Metalovou sílu přinesli do grunge Soundgarden v čele s Chrisem Cornellem. Jejich alba Badmotorfinger a později Superunknown obsahovala hity jako Black Hole Sun nebo Spoonman, které ukázaly, že grunge může být nejen temný a drsný, ale i melodický a experimentální. Cornellova smrt v roce 2017 byla dalším smutným koncem jednoho z největších hlasů generace.
Ještě víc temnoty a zoufalství přidali do grunge Alice in Chains. Layne Staley, jejich charismatický, ale tragicky závislý zpěvák, dal jejich hudbě nezaměnitelný melancholický tón. Bohužel i jeho osud byl podobný – v roce 2002 zemřel na předávkování.
Jak je na tom grunge dnes? Nikdy úplně nezmizel. Pearl Jam stále hrají, sice klidněji, ale stále jsou respektovanou kapelou. Alice in Chains i po Staleyho smrti pokračují s novým zpěvákem. Grunge navíc ovlivnily i současné kapely v čele s Foo Fighters, v jejích čele stojí bubeník Nirvany Dave Grohl. I když nejsou striktně grunge, v jejich písních tento žánr stále slyšíme.