Hudební styl, který se zrodil jako vzpoura proti konvencím a komerčním strukturám hudebního průmyslu, jehož energie, syrovost a jednoduchost si získaly miliony fanoušků a zanechaly nezaměnitelnou stopu v historii moderní hudby.
Punk vznikl v polovině sedmdesátých let ve Spojených státech a Velké Británii. Byl reakcí na stagnující rockovou scénu, která se některým fanouškům zdála příliš komplikovaná a odtržená od reálného života. První kapely, jako Ramones v New Yorku a Sex Pistols v Londýně, přinesly do hudby přímočarost a drzost, která oslovila mladé lidi hledající něco autentického. Punkoví hudebníci odmítali technickou dokonalost a místo toho vsadili na surovou energii a jednoduché akordy. Charakteristickými rysy punku byly krátké a rychlé skladby, hlasité kytary, výrazné bicí a provokativní texty, které často zpochybňovaly společenské normy a autority.
Nástroje používané v punkové hudbě byly jednoduché a dostupné. Nejčastěji se jednalo o elektrickou kytaru, baskytaru a bicí. Punková estetika zahrnovala i minimalismus v technice hraní. Kytaristé používali jednoduché akordy, basové linky byly základní, ale úderné, a bicí rytmy rychlé a přímočaré. Tato jednoduchost umožňovala začínajícím hudebníkům snadno vstoupit na scénu, což bylo v souladu s DIY filozofií punku.
Její zásady spočívají v tom, že lidé tvoří, organizují a realizují své projekty sami, bez závislosti na velkých korporacích nebo profesionálních institucích. Punkové kapely si nahrávaly a vydávaly hudbu samostatně, často na vlastních nezávislých labelech. Koncerty se odehrávaly v malých klubech, squattech nebo garážích, kde si účinkující zařizovali vše sami. Punková móda byla ručně vyráběná nebo upravovaná, s využitím dostupných materiálů, jako jsou špendlíky, nášivky nebo barvy.
Mezi nejvýznamnější kapely patřili již zmínění Ramones, kteří položili základy amerického punku, a Sex Pistols, ikony britské punkové revoluce. The Clash do punku přinesli politická témata a reggae vlivy, Dead Kennedys se zaměřovali na ostrou satiru americké společnosti. Punková scéna byla však mnohem širší a zahrnovala i kapely jako The Damned, Buzzcocks, Misfits nebo Black Flag.
Období největší popularity punku spadá do let 1976 a 1977, kdy se punk stal nejen hudebním stylem, ale i životním postojem. Vytvořila se celá subkultura s charakteristickým vzhledem, který zahrnoval kožené bundy, roztrhané džíny, barevné vlasy a odznaky. Punkoví fanoušci a hudebníci sdíleli odpor k mainstreamu, podporovali nezávislou tvorbu a propagovali myšlenku, že umělcem může být každý. Mezi ikonické skladby tohoto žánru patří God Save the Queen od Sex Pistols, Blitzkrieg Bop od Ramones, London Calling od The Clash a Holiday in Cambodia od Dead Kennedys. Tyto skladby dodnes symbolizují rebelii, svobodu a odmítání autorit. S nástupem osmdesátých let, kdy se začaly prosazovat nové žánry jako new wave nebo hardcore punk, začal punk postupně ustupovat do pozadí. Do historie se ale zapsal i tím, že inspiroval nespočet dalších hudebních stylů, jako grunge, pop-punk nebo alternativní rock.