Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Když se v 50. letech začaly éterem linout první tóny rock’n’rollu, málokdo tušil, jak dramaticky tato hudba změní hudební svět i celou společnost. Byl víc než jen novým stylem. Stal se symbolem svobody, vzpoury a kulturní revoluce. Přenesl nás do světa elektrických kytar, divokých rytmů a nekončících večírků. Jak se tento žánr zrodil a proč má dodnes takový vliv?
Rock’n’roll má kořeny v USA, kde v 40. a 50. letech začaly do mainstreamové hudby pronikat prvky rhythm and blues, country a gospelu. Představitelé černošských hudebních komunit jako Chuck Berry, Fats Domino nebo Little Richard byli průkopníky žánru. Tím, komu se podařilo rock’n’roll přenést na mezinárodní scénu a stát se jeho nesmrtelným králem, byl ale samozřejmě Elvis Presley.
Rock’n’roll je postaven na rychlém tempu a jednoduchých akordových postupech, ve svých textech se věnuje lásce, svobodě a dospívání. Pro mládež 50. a 60. let to byla hudba vzpoury – něco nového a neodolatelně provokativního. Například píseň Johnny B. Goode od Chucka Berryho dodnes rezonuje právě díky své energii a drzosti.
Rychlé rytmy a elektrické kytary byly symbolem změny, kterou si mladí lidé žádali. Rock’n’roll ovlivnil i módu a životní styl – od kožených bund po tanec twist. Díky své nespoutanosti a touze po svobodě se rock’n’roll navždy zapsal do dějin hudby jako jedna z nejzásadnějších kulturních revolucí.