Rock je jedním z nejvlivnějších hudebních žánrů 20. století. Vyvinul se jako směs blues, country, rhythm’n’blues a dalších hudebních stylů a za svůj vznik vděčí období po druhé světové válce, konkrétně 50. letům 20. století.
Zformoval se z rock’n’rollu a svůj zlatý věk zažil v 60. a 70. letech mimo jiné i díky britské invazi do USA a nové energii, kterou přinesli The Beatles, The Rolling Stones nebo The Who. Zatímco The Beatles charakterizoval melodický a experimentální přístup, Rolling Stones byli známí svým tvrdším a drsnějším stylem. Postupně se vyvinulo mnoho subžánrů, jedním z nich je hard rock, který se vyznačuje jistou agresivitou. Mezi jeho představitele patří Led Zeppelin a Deep Purple.
Dalším podžánrem je psychedelický rock, kterému dominovali Pink Floyd, The Doors, jejichž hudba byla často založená na „rozšířeném vědomí“, ale částečně taky Beatles a Rolling Stones. Psychedelický rock se vyznačoval experimenty s efekty a texty inspirovanými drogovou kulturou. Za zmínku stojí i progressive rock, který se vyznačuje komplikovanější strukturou a dlouhými skladbami a reprezentují ho Genesis nebo Yes.
Rockoví hudebníci se stali nejen symbolem svobody, ale také nespoutaného životního stylu, který zahrnoval alkohol, drogy a divoké večírky. Změny nastaly i v oblasti tance. Koncerty se staly příležitostí, kde se fanoušci mohli naplno odvázat a mladí lidé našli v rockové hudbě prostor pro sebevyjádření. Novou éru otevřel i styl oblékání. I ten odrážel rebelii a odlišnost od mainstreamové společnosti.
V 70. letech došlo k dalšímu rozvoji rocku. Queen, Aerosmith nebo AC/DC posunuli hranice rockové hudby svou extravagantností a energií. Také zde vznikly další subžánry, například punk rock se svým minimalistickým a provokativním přístupem v podání Sex Pistols nebo The Clash.
V 80. letech dominoval glam rock a hard rock, kde kapely jako Guns N’ Roses, Bon Jovi a Def Leppard vyvolávaly nadšení díky svým silným melodiím a výstřednímu stylu plnému upnutých nohavic a bujných hřív na hlavách i v odhalených výstřizích. Rock se dostal do popkultury více než kdy předtím, zároveň ho ale začal postupně ohrožovat nástup popu a elektronické hudby. Na konci 80. let a v 90. letech přišla další vlna, tentokrát v podobě grunge – na vrcholu byly kapely jako Nirvana, Pearl Jam a Soundgarden z amerického Seattlu. Ty přinesly rocku syrový a autentický zvuk.
Od konce 90. let a nástupu nového tisíciletí čelí rock konkurenci ze strany elektronické a hiphopové hudby. Přesto má stále četné fanoušky. Mnoho kapel se inspiruje klasickými rockovými styly a přizpůsobuje je modernímu zvuku. V posledních letech se objevily kapely jako Imagine Dragons a Greta Van Fleet, které čerpají z odkazu klasického rocku. Greta Van Fleet je často přirovnávána k Led Zeppelin.
Rocková hudba má stále silný vliv na kulturu a hudební průmysl. Jeho vliv najdeme v mnoha moderních žánrech a kapely jako Foo Fighters, The Killers nebo Arctic Monkeys ho stále posouvají dál. I když možná rock dnes neovládá hitparády tak jako dřív, jeho dědictví žije díky fanouškům, koncertům a mladým kapelám, které jeho tradici udržují naživu.