Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Když hudba sjednocuje svět v boji za lepší budoucnost: Písně, které pomáhaly

Soňa Pokorná
17. 12. 2024

Hudba dokáže nejen inspirovat, ale také přinášet skutečnou pomoc tam, kde je potřeba. Příkladem, jak může umění spojit lidi a získat finanční prostředky pro ty nejpotřebnější, jsou charitativní písně. Pojďme se podívat na ty nejúspěšnější z nich.

Od punkové kytary k albu roku: Jacknife Lee spolupracoval s U2, Taylor Swift, R.E.M. i začínajícími talenty

Soňa Pokorná / 16. 12. 2024

Do They Know It’s Christmas? (1984)

První verze této skladby vznikla jako reakce na devastující hladomor v Etiopii, který zabil přes milion lidí. Myšlenka na vytvoření charitativní písně se zrodila poté, co irský hudebník a aktivista Bob Geldof viděl znepokojivé televizní záběry o humanitární krizi. Na nahrávání se během pouhých 24 hodin ve studiu v Londýně podílela řada tehdejších hvězd britské a irské hudební scény, například George Michael, Bono, Boy George, Sting a mnoho dalších. Každý umělec přispěl svým hlasem či hrou na nástroj, vznikla tak superskupina nazvaná Band Aid. Píseň okamžitě obsadila první příčky hitparád. Během několika týdnů se prodaly více než tři miliony kopií jen ve Spojeném království, což z ní udělalo nejrychleji prodávaný singl v britské historii. Veškeré výnosy šly na humanitární pomoc Etiopii. Druhá verze Do They Know It’s Christmas? byla vydaná v roce 1989 jako pokračování boje proti hladu v Africe. Tato verze, nazvaná Band Aid II, vznikla ve spolupráci s producenty SAW, tedy Stockem, Aitkenem a Watermanem, kteří stáli za řadou popových hitů té doby. Sestava umělců tentokrát zahrnovala mladší generaci popových hvězd, jako Kylie Minogue, Jason Donovan, Bros a Cliff Richard. Letos, u příležitosti 40. výročí první nahrávky, vyšla speciální verze složená z remixu všech předchozích verzí.

Vědí, že jsou Vánoce? Bob Geldof se dojal u televize a spolu s hvězdnými kolegy stvořil sváteční bestseller

Pavel Kučera / 15. 12. 2023

We Are The World (1985)

Michael Jackson a Lionel Richie napsali tuto píseň pro projekt USA for Africa, který také pomáhal hladovějícím v Etiopii pod producentským dohledem Quincyho Jonese. Nahrávání se uskutečnilo během jediné noci po udílení cen American Music Awards v lednu 1985. Ve studiu se sešlo 45 největších hudebních hvězd té doby, jako Stevie Wonder, Bruce Springsteen, Diana Ross, Ray Charles nebo Bob Dylan. Výsledek se stal okamžitým hitem, prodalo se přes 20 milionů kopií. Výnosy z prodeje, které přesáhly 60 milionů dolarů, byly použity na humanitární pomoc v Africe. Píseň se stala symbolem solidarity a byla znovu nahraná v roce 2010 při příležitosti pomoci Haiti po ničivém zemětřesení.

Tears Are Not Enough (1985)

Podpořit postižené hladomorem v Etiopii se rozhodla i kanadská hudební scéna, a tak vznikl jedinečný charitativní projekt, který spojil desítky kanadských hudebních hvězd. Výsledkem byla emotivní píseň Tears Are Not Enough. Do nahrávání se zapojilo více než 50 významných kanadských umělců, včetně Bryana Adamse, Neila Younga, Céline Dion, Joni Mitchell, Gordona Lightfoota a Anne Murray. Céline Dion projekt pomohl získat první větší mezinárodní pozornost a později  odstartovat globální kariéru. Účinkující vystupovali pod názvem Northern Lights, což symbolizovalo národní jednotu a odhodlání přispět k celosvětovému úsilí. Text skladby vyzývá k akci a uvědomění si, že pouhá lítost nad situací nestačí.

Happy Xmas (War Is Over) (1971)

John Lennon a Yoko Ono vytvořili tuto skladbu jako poselství míru během vánočního období. Lennon a Ono ji vydali jako součást své dlouhodobé kampaně za světový mír. Během let byla skladba využívána na různých charitativních akcích, včetně koncertů a kampaní organizovaných na podporu lidských práv, obětí válek nebo vánočních sbírek pro potřebné. Například v 80. a 90. letech byla často zařazována na charitativní alba, jejichž výtěžek byl věnován na pomoc hladovějícím a válečným uprchlíkům. V roce 2020 byla skladba použita v rámci charitativní kampaně organizace War Child, která podporuje děti zasažené válečnými konflikty.

Tak jsou tu Vánoce: John Lennon do své slavné písně propašoval i politické poselství

Pavel Kučera / 24. 12. 2023

Candle In The Wind (1997)

Elton John tuto píseň původně napsal spolu s textařem Bernie Taupinem v roce 1973 jako poctu Marilyn Monroe, jejíž život a tragická smrt symbolizovaly pomíjivost slávy. Po tragické smrti princezny Diany v srpnu 1997 se Elton rozhodl skladbu upravit, aby vzdala hold milované princezně a vyjádřila zármutek nad její ztrátou. Novou verzi textu napsal Bernie Taupin, přičemž úvodní řádek Goodbye Norma Jeane (odkazující na Marilyn Monroe) byl nahrazen slovy Goodbye England’s Rose, symbolizující Dianinu popularitu a náklonnost, kterou k ní cítil britský národ i celý svět. Elton John přezpíval skladbu na Dianině pohřbu ve Westminsterském opatství před miliony diváků sledujících obřad po celém světě. Bylo to poprvé a naposledy, kdy tuto verzi písně Elton John zpíval naživo. Singl dosáhl nevídaného komerčního úspěchu. Během prvních dnů po vydání dominoval hitparádám ve více než 40 zemích, byl prodán v přibližně 33 milionech kopií, což z něj činí jeden z nejprodávanějších singlů všech dob. Výtěžek putoval na charitativní organizace podporované princeznou Dianou.

Alkohol, drogy a skandály a hlavně spousta skvělé hudby: Elton John slaví narozeniny

Michaela Dočkalová / 25. 03. 2023

Perfect Day (1997)

Původní skladbu napsal a nazpíval Lou Reed v roce 1972, kdy byla součástí jeho alba Transformer. Melancholický popěvek, původně interpretovaný jako píseň o jednoduchých radostech a kráse všedního dne, se časem stal vícevrstvým dílem, které někteří chápali jako odkaz na boj s osobními démony či závislostmi. V roce 1997 se BBC rozhodla tuto píseň přetvořit do podoby velkolepé charitativní nahrávky na podporu svého projektu Children In Need, který pomáhá ohroženým dětem ve Velké Británii. Výsledek byl ohromující. Na skladbě se podílela řada významných umělců té doby, včetně Davida Bowieho, Eltona Johna, Bona z U2, Suzanne Vega, Boyzone a samotného Lou Reeda, který ve videu vystupuje jako vypravěč. Perfect Day dosáhla na první místo britské hitparády a zůstala tam několik týdnů. Celkem se díky této skladbě vybralo několik milionů liber, které byly věnovány na podporu dětských charitativních projektů.

Hovory s Lou Reedem, květiny pro Suzanne Vega a půjčka na koncert Stounů: Václava Havla se světovými hvězdami pojilo skutečné přátelství

Pavel Kučera / 18. 12. 2023

Everybody Hurts (2010)

R.E.M. tuhle tklivou baladu vydali v roce 1992 na albu Automatic For The People, měla sloužit jako povzbuzení pro lidi bojující s depresemi nebo pocitem osamělosti. Píseň nabádá posluchače, aby si uvědomili, že v těžkých chvílích nejsou sami a že bolest je součástí života, kterou lze překonat. V roce 2010 došlo na Haiti k ničivému zemětřesení, které zanechalo desítky tisíc lidí mrtvých a miliony bez domova. Britský novinář a televizní moderátor Simon Cowell se rozhodl zorganizovat charitativní nahrávku na pomoc obětem a vybral právě Everybody Hurts. Do nahrávky se zapojilo více než 20 světových hvězd, včetně Mariah Carey, Roda Stewarta, Kylie Minogue, Leony Lewis, Susan Boyle a členů skupin Take That a Westlife. Nahrávání bylo logisticky velmi náročné, protože mnoho umělců přispělo svými vokály z různých částí světa. Simon Cowell a jeho tým museli koordinovat harmonogramy světových hvězd, což vedlo k tomu, že některé části písně byly zaznamenány doslova na poslední chvíli. Michael Stipe, frontman R.E.M., dal projektu své požehnání a byl potěšen, že píseň sehrála tak důležitou roli při pomoci lidem v nouzi. A že projekt vydělal miliony liber.

Bitch Better Have My Money (2015)

Málokdo by čekal, že píseň s tak drsným textem a plná vzdoru může mít charitativní dopad. Přesto právě díky skladbě Bitch Better Have My Money přispěla Rihanna významnou částkou na podporu vzdělávání v rozvojových zemích. Výnosy z koncertů spojených s touto skladbou směřovaly do Nadace Clary Lionel, kterou Rihanna založila v roce 2012 na počest svých prarodičů. Píseň je jednou z nejtvrdších a nejodvážnějších v repertoáru Rihanny a její intenzita a nekompromisní text ji odlišují od většiny její předchozí tvorby.

One Love (2005)

Ikonická reggae klasika Boba Marleyho stala součástí globální iniciativy na podporu dětských práv. Píseň One Love, původně nahraná v roce 1977 Bobem Marleym a The Wailers, byla znovu oživena při spolupráci s UNICEF. Tento projekt spojil Marleyho rodinu umělce z různých koutů světa včetně Súdánu, Indie, Demokratické republiky Kongo, Sýrie nebo Nového Zélandu, kteří tak přispěli ke zlepšení podmínek dětí v rozvojových zemích, kde často čelí nedostatku vzdělání, zdravotní péče i bezpečí.

Is This The World We Created? (1985)

Dojemná balada od britské rockové kapely Queen se stala závěrečnou písní slavného koncertu Live Aid v roce 1985. Skladbu napsali Freddie Mercury a Brian May pro album The Works (1984). Její text reflektuje sociální nespravedlnost a utrpení lidí ve světě. Live Aid, který se konal 13. července 1985, byl celosvětový charitativní koncert na podporu boje proti hladomoru v Etiopii. Queen, kteří vystoupili na stadionu ve Wembley, byli jedním z největších lákadel celého programu. Závěrečná píseň večera byla emotivním momentem, který kontrastoval s energickými výkony, jež koncert předtím nabízel. Kromě tohoto koncertu zazněla skladba i na mnoha dalších charitativních akcích.

Nezapomenutelné koncertní okamžiky: Křičící davy, dokonalá souhra s diváky, miliony lidí na pláži i vizionářská show v kulisách Moskvy

Soňa Pokorná / 12. 09. 2024

Lennonova smrt rozpoutala debatu o držení zbraní, mladou zpěvačku vrah zastřelil na autogramiádě: Slavné oběti psychopatů

Martina Hoblová / 06. 12. 2024

Nesmělý Lionel Richie, Lenny poháněná démony i legendární Satchmo ve službách muzikálu: Pozdravy v písních

Pavel Kučera / 21. 11. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM