Jedním z největších technologických hybatelů vždycky byla hudba. V Jižní Koreji teď díky k-popu můžeme sledovat přerod off-line vztahu umělce s fanouškem do on-line prostředí. Peníze za koncerty nebo merch začínají doplňovat transakce za virtuální zážitky nebo on-line přístup přístup k umělcům samotným. Rozhovor podcastu Stopáž rozebírá fenomén k-popu a jeho práci s fanoušky s koreanistkou Vladislavou Mazanou s fanynkou k-popu Emílií Ochotnickou.
Samozřejmě musíme začít tou nejzákladnější otázkou: Co to vlastně k-pop je a kde se vzal?
K-pop je součástí takzvané korejské vlny, korejsky Hallyu, která zahrnuje nejen populární hudbu, ale i korejské seriály, korejský film, korejskou kosmetiku, korejské jídlo a další korejské produkty.
Je k-pop něčím specifický, jakým způsobem se liší od západních popových kapel nebo boybandů?
Je zajímavé, že dáváte rovnítko mezi k-pop a boy band, protože k-pop samozřejmě obsahuje i dívčí skupiny nebo sólové umělce. Netýká se to pouze chlapeckých skupin, ač jsou u nás v České republice nejznámější. Ale od Západu se kromě zpěvu v korejštině odlišují hlavně obrovskou profesionalitou, čímž se zcela odlišují od popové hudby, jak ji vnímáme u nás.
Západní popové hvězdy nejsou profesionální?
Korejská kultura je specifická tím, že k-popoví interpreti procházejí náročným výcvikem, během kterého je kladen důraz na dokonalý projev. Týká se nejen jejich zpěvu, ale i dokonalého tance nebo třeba vzhledu, který je často plasticky upraven. Všechno by mělo působit dokonale. Dokonalost je klíčové slovo.
Rozhovor je součástí podcastu Stopáž, který vychází každý pátek na webu expresfm.cz. Najdete ho i na podcasty.cz nebo ve vašich oblíbených podcastových přehrávačích.
Kompletní rozhovor si tedy můžete pustit v úvodu článku, nebo kdekoli, kde rádi posloucháte. Dozvíte se například, jak vypadá k-popová komunita v České republice, jak vypadá takový výcvik profesionálního interpreta nebo jak se utváří on-line fandom okolo tohoto fenoménu.