Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Rap není jen hudba, je to také svého druhu sportovní disciplína. Součástí scény jsou totiž prakticky od jejího počátku dýdžejské i rapperské battly a ostře sledovaná je disciplína o nejrychlejšího rappera planety. Tady jsou některé z nejvíce kulometných rapů, co kdy byly nahrány.
Asi nikoho nepřekvapí, že první položku tohoto výčtu tvoří jednapadesátiletý Marshall Mathers. Ten toho za svoji kariéru stihl opravdu hodně, mimo jiné vyhrát patnáct Grammy a také se stát jedním z nejprodávanějších hudebníků (nejen) rapové historie. Není tedy s podivem, že se Eminem pokusil usednout i na trůn pro nejrychlejšího rappera. Poprvé se o to pokusil se skladbou Rap God z roku 2013, která je v Guinessově knize rekordů zapsána jako skladba, co má nejvíce slov textu, konkrétně 1.560. Ve sloce, která začíná v čase 4:26 této skladby, pak vypálí během patnácti vteřin 97 slov, což je skutečně raketová rychlost. Jelikož však slova mohou být různě dlouhá, k měření se zde používá spíš jednotka slabiky za vteřinu. A v Rap God Eminem pálí 9,6 slabik za vteřinu. Ještě rychlejší je pak ve skladbě Godzilla z roku 2020 s hostujícím Juice WRLD, kde svůj osobní rekord trhl a dostal se dokonce na 10,3 slabik za vteřinu. K opravdové špici pelotonu to má však ještě dost daleko.
O něco rychlejší než Eminem je dnes již veterán mezi veterány (byť je o rok mladší než Eminem), americký rapper Carl Terrell Mitchell. Ten na scénu vstoupil už v roce 1992 coby Tung Twista (což později zkrátil na Twista) s debutovým albem Runnin’ Off at da Mouth, s nímž se v době vydání zapsal do Guinessovy knihy rekordů coby nejrychlejší rapper. A dlouho tento trůn i držel zásluhou skladby Mista Tung Twista, kterou zná dobře každý, kdo začátkem 90. let sledoval pořad Yo! MTV Raps! V této pecce totiž Twista předvádí absolutní ekvilibristiku, s níž se dostal až na 11,2 slabiky za vteřinu. Ke skladbě existuje i video, ale také takzvané lyric video, pokud chcete aspoň částečně rozumět tomu, to Twista vlastně říká.
Anthony Henderson alias Krayzie Bone se nejdříve proslavil jako jeden z členů rapového kvintetu Bone Thugs-n-Harmony, na samotném konci 90. let se však vydal na sólovou dráhu. V roce 2013 se pak rozhodl vyzvat samotného Eminema a nahrál skladbu Clash Of The Titans, která obsahuje sampl z Eminemovy už zmíněné skladby Rap God. A Krayzie Bone se tu nesnažil o nic menšího, než dokázat, že dokáže do podobného základu rapovat ještě rychleji. Výsledkem je hodnota 12,3 slabik za vteřinu, takže se mu to povedlo. 1,4 miliardy zhlédnutí, které má Eminemův track na YouTube, však nepokořil ani náhodou.
Trevor George Smith, známý celému rapovému světu jako Busta Rhymes, je svým kulometným projevem znám už od dob, kdy ještě byl členem newyorské party Leaders Of The New School, se kterou vystupoval od poloviny 80. do poloviny 90. let. Všem však dokonale vytřel zrak se svojí třetí sólovou deskou Extinction Level Event: The Final World Front z roku 1998, na které je i skladba Gimme Some More. Kromě toho, že obsahuje sampl hudby z filmu Psycho, má taky hodně zběsilé tempo rapování. To ale ještě nic nebylo, Busta Rhymes se teprve rozehříval. A čeho jsou jeho ústa opravdu schopná, předvedl například ve skladbě Look At My Now, kterou natočil s kolegy Lil’ Waynem a Chrisem Brownem. Ve svém partu se totiž dokázal dostat na 12,8 slabik za vteřinu (a navíc u toho být vtipný), což je opravdu síla. Možná byste si řekli, že si to po něm asi sotva kdo troufne zopakovat, ovšem to neznáte zpěvačku Amy Renee Noonan z amerického dua Karmin. Ta to se svým hudebním parťákem (a bratrem) Nickem, skoulela přímo naživo před kamerou jejich nootebooku a musíme uznat, že za Bustou nijak zásadně nezaostala. Není divu, že ji v roce 2012 americký hudební časopis Rolling Stone vyhlásil nejhustší holkou roku.
Rapper, který si říká Rebel XD, se popularitou ani počtem prodaných desek nemůže s kolegy jako Eminem nebo Busta Rhymes měřit, přesto je v jedné věci strčil do kapsy. V roce 1987 byl totiž tento rodák z Chicaga prohlášen za nejrychlejšího rappera všech dob, svůj vlastní rekord však trhl v roce 1992, a to přímo v TV show zaměřené na Guinessovy rekordy. Rebel XD tu předvedl skladbu Record Breaker, ve které dosáhl neuvěřitelných 20,3 slabik za vteřinu. Aby bylo vše podle regulí, ve studiu s ním byli odborníci, kteří jeho výkon zaznamenávali a následně si jej pustili zpomaleně, aby zjistili, že Rebel XD jen tak něco nemumlá, ale artikuluje každou slabiku. A prošel u nich bez jediné připomínky. Velmi roztomile pak ve studiu působí přítomnost americké rekordmanky v těsnopisu, která se pokouší jeho výkon zapisovat, ale sama přiznává, že se po pár řádcích ztratila. Vůbec se nedivíme.
Aaron Dontez Yates si svoje alias Tech N9NE nevysloužil tak náhodou. Odkazuje totiž na poloautomatickou zbraň TEC-9 (něco jako Uzi), která se vyznačuje opravdu rychlou kadencí střelby. Přesně jako Tech N9NE. Ten se sice nedočkal nějak závratného komerčního úspěchu, a to přesto, že spolupracoval s moguly jako Ice Cube, Busta Rhymes, Kendrick Lamar nebo The Game. V roce 2011 však hostoval ve skladbě Taking Online Orders kolegy rappera jménem Brotha Lynch Hung a skutečně se tu předvedl. Jeho výkon v této skladbě byl změřen na 15,7 slabik za vteřinu. Schválně si to zkuste přepočítat.
A na konec jedna sporná věc. V roce 2017 se na trůn pro nejrychlejšího rappera pokusil usednout v podstatě neznámý texaský rapper Crucified, a to se skladbou Powered Up z jeho alba Water To Wine. Nutno říct, že jeho tempo rapování je v této skladbě skutečně smrtelné a dosahuje hodnoty 28,9 (!!!) slabik za vteřinu, což je více než dvakrát tolik, co ostatní kolegové. Crucified se pokusil s touto skladbou o zápis do Guinessovy knihy rekordů, k tomu však nedošlo. A to s jednoduchým odůvodněním, že většinu textu už rapper spíše nesrozumitelně drmolí a že rozhodně nelze rozumět každé slabice (jak si to lidé od Guinessových rekordů ověřují, ukazuje video s Rebelem XD výše). Úplné drmolení to ale není. Zda podle vás měl, či neměl být jeho rekord uznán, si zkuste vyhodnotit sami.