Den matek je opět tady. Už v neděli nezapomeňte své maminky potěšit květinou nebo nějakým dárkem. Třeba písní. Našli jsme několik slavných písní, které jejich autoři věnovali mámám. Svým, ale i všem mámám světa.
Zpěvák irské skupiny U2 přišel o svoji matku Iris coby čtrnáctiletý kluk a pochopitelně ho tato ztráta nesmírně poznamenala na celý život. Iris Hewson zemřela v roce 1974 na mozkové aunerysma, které utrpěla na pohřbu svého vlastního otce. Ve svých textech se proto o svojí matce několikrát zmínil. Například v mezihře skladby Mofo z desky Pop zpívá: „Matko, odešla jsi a udělala ze mě někoho. Jsem stále dítě, ale nikdo mi nedokáže říct ne.“ Píseň Lemon z desky Zooropa je pak také o jeho matce, konkrétně o šatech citrónové barvy, které na sobě jeho matka měla na starém záznamu z jakési svatby, který si Bono často přehrával jako vzpomínku na ni. A samozřejmě právě jí je věnována skladba Iris (Hold Me Close), kterou U2 nahráli v roce 2014 na desku Songs Of Innocence. „Před čtyřiceti lety moje matka upadla na pohřbu svého vlastního otce a poté už jsem s ní nikdy nemluvil,” řekl Bono časopisu Rolling Stone. „Vztek jde vždy ruku v ruce se smutkem a já jsem ho v sobě měl hodně, a stále mám. Ale nasměroval jsem ho do hudby. Na svou matku mám jen velmi málo vzpomínek a pár z nich jsem vložil do písně s názvem Iris.“
Zpěvačka Madonna si prošla velmi podobnou zkušeností jako Bono a dá se říct, že je to věc, kterou tyto hudebníky spojuje. Oba v dětském věku přišli o nejbližší bytost a lásku pak celý život hledali u svých fanoušků. Madonna však osiřela ještě podstatně dříve, protože její matka Madonna Louise zemřela na rakovinu v roce 1963, když byla její dcera a nositelka stejného jména, pouze pětiletá. Na album Like A Virgin z roku 1989, které své matce přímo věnovala, pak zařadila i píseň Promise To Try, kterou napsala společně se svým tehdejším dvorním autorem Patrickem Leonardem. Ta je věnována právě její matce. Velkého prostoru se této události dostalo i ve filmu s Madonnou v posteli v roce 1991, kde je i scéna, v níž Madonna jde položit kytky na hrob svojí matky. A k tomu hraje právě tato píseň.
Tragické jsou i okolnosti vzniku písničky, kterou na své loňské debutové album složil a nazpíval Martin Chobot, jinak mimo jiné manžel zpěvačky Ewy Farne. To všechno z lásky je původně název dokumentu České televize o obětech domácího násilí. Chobotova maminka Eva v dokumentu z roku 2003 mluvila o tom, že ji její manžel mlátil a vše omlouval tím, že to dělá z lásky. Násilnický byl však i její druhý partner. Dva měsíce po natočení dokumentu, ve kterém o této strašné zkušenosti mluvila, si pak Eva Chobotová sužovaná depresemi vzala život. Martinovi tehdy bylo dvanáct let. Na dokument se prý dlouho nedokázal podívat, sílu k tomu našel až se sám stal otcem. A bezmála dvacet let po této rodinné tragédii se rozhodl s touto trýznivou události vypořádat prostřednictvím svojí písně. Svoji mamince věnoval píseň To všechno z lásky.
Název této písničky je vlastně ironickou hříčkou. V původním významu se označení „maminčini pomocníčci“ v anglicky mluvících zemích používá prostě pro děti, které mamince pomáhají s domácími pracemi. Nebyli by to však The Rolling Stones, aby význam trochu neobrátili. Jejich text je pak o prášcích na uklidnění, konkrétně valiu (neboli Diazepamu), které si maminky musely dávat, aby ustály tlak, který na ně vyvíjela společnost í péče o rodinu. „Matky dnes potřebují něco, čím se uklidní,“ zpívá doslova v písni z roku 1966. A platí to dnes dost možná stejně jako tehdy.
Doslova jako přání ke svátku všech matek napsal tuto píseň hudebník známý jako The Boss původně pro své album Tunnel Of Love z roku 1987. To bylo ale v podstatě jinak celé inspirováno jeho rozvodem, jímž krátce předtím prošel, což k tématu tak úplně nesedělo, tak skladbu na desku nakonec nezařadil, přesto ale později vyšla a mezi fanoušky hudebníka se stala velmi populární. „A jestli je tohle ten zábavný starý svět, mami, kde se plní přání malého chlapce, mám jich pár v kapse a jedno speciální jen pro tebe,“ zpívá Springsteen v této baladě, ve které se především doprovází sám na kytaru. A je to dojemné, jak jen Bruce umí být.
Příznivec Sigmunda Freuda by v tom dost možná dokázal najít vzorec, ale dalším slavným hudebníkem, který přišel v útlém věku o matku, byl i slavný ex-Beatle John Lennon. Jeho matka Julia zemřela v roce 1958, tedy když bylo Johnu sedmnáct let (většinu dětství nicméně žil u své tety, matčiny sestry Mimi). John jí věnoval hned dvě písně, a to skladbu Julia, kterou nahrál ještě s The Beatles a vyšla na jejich slavném Bílém albu a pak píseň Mother, kterou už vydal coby sólový hudebník s Plastic Ono Bandem. Druhou jmenovanou však věnoval i své ženě Yoko Ono, která tehdy již byla matkou jejich syna Seana. Zda si při psaní vzpomněl i na svoji první ženu Cynthii, jíž údajně několikrát fyzicky napadl a s níž měl syna Juliana, nám není známo.
Už v roce 2008, tedy v začátcích svojí dnes nesmírně úspěšné kariéry, napsala Taylor Swift píseň, kterou věnovala svojí matce. Tou je Andrea Swift a píseň The Best Day, která je právě o ní, je doprovázena videoklipem, sestříhaným ze záběrů domácího videa, kde jsou spolu právě Taylor a její matka. Video a píseň pak byly určeny přímo jako narozeninový dárek pro její mámu a skladba pak vyšla i na desce Fearless. Andree Swift byla v roce 2015 diagnostikována rakovina, ale po třech letech se z ní dokázala vyléčit a nemoc ustoupila. V roce 2019 pak časopisu Elle řekla, že se u ní nemoc vrátila a zatím s ní stále bojuje.
Také Justin Bieber ukázal svoji něžnou stránku a nahrál písničku pro svoji maminku, a to rovnou jako blahopřání ke Dni matek. Vyšla 11. května 2012, tedy pouhé dva dny před Dnem matek toho roku a Justin ji věnoval samozřejmě svojí máme, Pattie Mallette. Nevyšla na žádném albu a v hitparádách se ujala jen velmi střídmě s výjimkou Švédska, kde byla toho roku první mezi singly. Asi z ní Švédové vyčetli něco, co ostatním národům uniká. Kdo u ní však byl naměkko je pochopitelně Justinova maminka, která se svěřila, že ji píseň dohnala k slzám. Jasně, je to přeslazené a patetické, ale v tomto případě je to tak nějak na místě.
Autor je hudební publicista
Úvodní foto: Profimedia