Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Mezinárodní den Slunce: Píseň o naší nejbližší hvězdě mají ve svém repertoáru The Beatles, Bob Marley i Vypsaná fixa

Avatar photo Pavel Kučera
03. 05. 2023

Na 3. května připadá Mezinárodní den Slunce. Písňové texty se přitom doslova jen hemží odkazy na naši nejbližší hvězdu. Vybrali jsme ty nejznámější písně o životodárné kouli, kolem níž naše planeta krouží.

Den Slunce je mezinárodní svátek, poprvé byl slaven před 45 lety, tedy v roce 1978, v USA, odkud se rozšířil do zbytku světa. V západní Evropě probíhají k tomuto svátku různé akce, podobně jako ke Dni Země.

Jména v názvech písní: Kurta Cobaina a R.E.M. inspirovaly děsivé příběhy, v hitu The Beatles fanoušci hledali drogy

Pavel Kučera / 26. 04. 2023

The Beatles – Here Comes The Sun

Je to jedna z nejkrásnějších a nejoptimističtějších písní The Beatles. A to se přitom bavíme o kapele, která krásné a optimistické písně uměla jako málokterá jiná. Jejím autorem přitom není dvojice Lennon / McCartney, ale „tichý Beatle“ George Harrison. Napsal ji přitom v docela neradostném období svého života. V roce 1969 byl zatčen kvůli držení marihuany a dokonce skupinu na pár měsíců opustil (ale naštěstí se do ní zase vrátil). Navíc se kolem kapely vršily otravné povinnosti kolem společnosti Apple Corps. a Harrison se zotavoval po trhání krčních mandlí. Prostě celkově byl docela v depce. Jednou však byl na návštěvě u kámoše Erica Claptona a po týdnech šedivé oblohy najednou mezi mraky vykouklo slunce. Harrison vzal kytaru a začala brnkat motiv… Skupina pak píseň natáčela v červenci 1969 ve studiu Abbey Road. John Lennon, který se zotavoval z autonehody, se ho vůbec neúčastnil. Svůj part na akustickou kytaru prý Harrison nahrával dokola skoro dvě hodiny, než byl spokojen. A vyplatilo se to. Skladba pochopitelně vyšla na desce Abbey Road.

Bob Marley – Sun Is Shining

Generace hudebních fanoušků, která dospívala na přelomu milénia v tanečních klubech a na diskotékách, má tuto skladbu spojenou především s taneční elektronickou verzí z roku 1999, za níž stál dánský producent a dj Funkstar De Luxe. Její historie je však samozřejmě podstatně starší. Vůbec poprvé vyšla v roce 1971 na desce Soul Revolution Part II, což bylo třetí album Boba Marleyho, které produkoval slavný dubový mág Lee Scratch Perry. Během Marleyho života se však píseň velké slávy nedočkala, změnil to až právě Martin Aulkjær Ottesen, jak zní jeho pravé jméno, který ji napřed zremixoval bez svolení, dodatečně si o ně však vydavatelskou firmu zažádal. A té se jeho verze natolik líbila, že vůbec poprvé povolila, aby byla Marleyho nahrávka oficiálně vydána v remixované podobě. Litovat rozhodně nemusela, protože skladba se dostala dokonce na třetí příčku anglické singlové hitparády, prodaly se jí miliony kusů a bodovala i v USA.

Vypsaná fixa – Čtyři slunce

Pardubická kapela tuto píseň napsala pro stejnojmenný film režiséra Bohdana Slámy z roku 2012. A pokud jste film viděli, pak si nejspíš pamatujete, že symbol „čtyři sluncí“ má v příběhu přímo mystickou roli a ukáže se až prakticky v samotném závěru filmu. Pokud jste jej ale neviděli, zápletku nebudeme překvapovat, koukněte se na něj sami. V každém případě pak budete podstatně lépe rozumět tomu, o čem vlastně Márdi zpívá.

Laid Back – Sunshine Reggae

Tato velmi nenápadná píseň se stala jedním z velkých hitů evropské scény 80. let. Stojí za ní dánské duo Laid Back, které tvořili John Guldberg a Tim Stahl a tuto skladbu vydali poprvé již v roce 1982. Tehdy v podstatě zapadla, o rok později ji však zařadili na své album Keep Smiling a tehdy se z ní stal mezinárodní letní hit roku. Trochu tomu napomohl i západoněmecký film Sunshine Reggae In Ibiza z téhož roku, nicméně skladba byla úspěšná i v Jižní Americe. Existuje k ní i video, které se točilo na Srí Lance. Českou verzi udělala dvojice Težkej Pokondr, textem ji opatřil Ondřej Hejma. Se slunečním svitem už ale nemá pranic společného.

Cream – Sunshine Of Your Love

Jedna z nejslavnějších rokových písni 60. let a patrně vůbec nejslavnější skladba skupiny Cream, ve které hrál Eric Clapton. Jejím hlavním autorem však byl basák skupiny Jack Bruce, který byl přímo inspirovaný koncertem Jimiho Hendrixe, který viděl v Londýně předchozího večera. Z koncertu prý šel Bruce Hendrixovým výkonem jako opařený a hned následujícího dne přišel s tím slavným riffem, kolem kterého pak postavil i celou píseň. Svoji roli tato nahrávka z roku 1967 dostala i ve slavném filmu Mafiáni Martina Scorseseho z roku 1989. Scenárista a autor předlohy Nicholas Pileggi později vzpomínal, že když se Scorsesem psali scénu, ve které postava Jimmyho Conwaye (Robert DeNiro) začíná uvažovat, že povraždí většinu svých „kolegů“, Scorsese výslovně řekl, ať do scénáře napíše slovo „Cream“. Pileggi prý nejdřív nechápal, co tím režisér myslí, když pak slavnou scénu viděl, pochopil.

The Animals – House Of The Rising Sun

Ačkoliv je tato píseň se smutnou melodií a pochmurným textem považována za jednu z ikonických písní 60. let, ve skutečnosti je podstatně starší. Jedná se totiž o tradiční americkou lidovou píseň, její melodie by mohla pocházet dokonce až ze 17. století. Její text je ale podstatně novější a vypráví neradostný příběh rodiny, která se kompletně utopila v alkoholu a depresích. Název domu, ve kterém bydlí, tedy U vycházejícího Slunce, je tu spíš smutným paradoxem. Nejslavnější verzi natočila v roce 1964 anglická skupina The Animals a jejích verze je považována za vůbec první folkrockový hit vůbec.

Bill Withers – Ain’t No Sunshine

Americký soulový a R’n’B hudebník se proslavil až v relativně pozdním věku, přesně v jedenatřiceti letech. A bylo to právě zásluhou této písně z roku 1971. V té době Withers pracoval jako dělník v továrně, která vyráběla záchody pro Boeingy 737, navíc za sebou měl několik let aktivní služby v armádě. A přitom psal písně, ačkoliv už nečekal, že se s nimi někdy proslaví. Změnila to právě tato skladba, kterou napsal pod vlivem filmu Dny vína a růží z roku 1962, ve které Jack Lemmon a Lee Remick hráli manželský pár, který se potýká s alkoholismem. V následujícím roce si pak za píseň, která bodovala i v hitparádách, odnesl cenu Grammy za nejlepší R’n’B píseň roku.

Katrina And The Waves – Wakling On Sunshine

Tuhle píseň vydala v roce 1983 anglická skupina Katrina And The Waves na svém debutovém albu a současně se tak postarala o svůj největší hit, který už nikdy nedokázala překonat. Jejím autorem byl kytarista skupiny Kimbreley Rew, který si povzdechl, že za jejím vznikem bohužel není žádný zajímavý příběh: „Rád bych řekl, že Walking On Sunshine souvisí s nějakou významnou událostí v mém životě, jako třeba vyjít z domovních dveří, vidět kometu a nechat se tím inspirovat. Ale je to jen obyčejná veselá písnička, které ze mě vypadla, přestože nejsme nějak extra veselí lidé. Byli jsme v té době typická mladá kapela, nejistá a pesimistická. Ale měli jsme tuhle píseň, ta vše změnila.“ Nebyl však lakomý a přestože písničku napsal prakticky sám, o autorská práva a příjmy z ní se rovným dílem rozdělil se všemi členy skupiny, kteří se na ní podíleli. Podle statistik se dokonce jedná o jednu z nejvíce výdělečných písní všech dob, co se týče příjmu z reklam. Muzikanti z ní pohodlně žijí dodnes.

Autorský článek 
Úvodní foto: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM