Hudba na prvním místě /
Celý playlist
Hudba

Mistr riffů, které se zaryjí do paměti: Celoživotní školák Angus Young slaví 70

Soňa Pokorná
31. 03. 2025

Mistr jednoduchých, ale nezapomenutelných riffů a jedna z nejvýraznějších postav rockové historie, která dokázala dobýt svět v kraťasech, školní uniformě a s kytarou Gibson SG v ruce, stále dokazuje, že rock není otázkou věku, ale energie.

Od tabule na pódia: Učitelskému povolání se věnovali Sting, Xavier Baumaxa, Sheryl Crow i frontman Kiss

Pavel Kučera / 28. 03. 2025

High Voltage (1975)

Angus Young se narodil 31. března 1955 v Glasgow ve Skotsku jako nejmladší z osmi dětí. Jeho rodina se v roce 1963 přestěhovala do Austrálie, kde se později zrodil základ kapely AC/DC. Už jako dítě byl posedlý hudbou. Bral do ruky jakýkoli nástroj, ale nejvíc ho přitahovala kytara. Hrál na ni stále – na dvoře, doma, ve škole. V roce 1973 společně se svým bratrem Malcolmem založili kapelu AC/DC. Debutové album High Voltage zaznamenalo první úspěch a Angus začal budovat svou image neúnavného školáka, která se brzy stala ikonickou. Na písních se Angus Young výrazně autorsky podílel, a to nejen hudebně, ale často i textově. Spolu s bratrem tvořil dlouhá léta tvůrčí jádro kapely. Prakticky všechny největší hity kapely nesou podpis Young/Young (případně Young/Young/Scott nebo Young/Young/Johnson podle zpěváka v daném období), což znamená, že byli spoluautory hudby a mnohdy i textu.

T.N.T. (1975)

Tato píseň, u které je Angus spoluautorem hudby i textu, pomohla definovat nezaměnitelný styl AC/DC – syrový, rytmický, jednoduchý a přesto výbušný. Angus Young se stal synonymem rockové kytary Gibson SG, jejíž tvar, zvuk a agresivní tón ho provází dodnes. Jeho styl hraní není složitý, ale má charakter. Tohle byla a stále je jeho síla – vytvářet riffy, které se zaryjí do paměti. A právě riff z T.N.T. je jedním z těch, který se učí téměř každý začínající kytarista.

Jeho nezaměnitelný rukopis využívají Taylor Swift, Lana Del Rey i Kendrick Lamar: Génius moderního popu Jack Antonoff získal 11 Grammy

Soňa Pokorná / 21. 03. 2025

Let There Be Rock (1977)

Angus byl v očích mnohých maniak, v tom nejlepším slova smyslu. Na pódiu byl jako pod proudem, skákal, běhal, to vše v kraťasech, kšandách a se školní brašnou. V Let There Be Rock se jeho energie rozlévá naplno. Na koncertech často zůstával na pódiu jako poslední a hrál dlouhé sólové pasáže, zatímco ostatní už odpočívali v zákulisí. Tenhle song jako by shrnoval celý jeho přístup k hudbě – žádné kompromisy, jen kytara a čirý rock’n’roll.

Highway To Hell (1979)

Píseň, u které je opět spoluautorem, se stala hymnou kapely. Za slávou ale stály i těžkosti. Nekonečné koncertování, únava a napětí v kapele. Největší ranou byla v roce 1980 smrt prvního zpěváka Bona Scotta, se kterým Angus prožil začátky kapely a měli spolu velmi blízký vztah. Scott zemřel po noci plné alkoholu, kdy usnul v zaparkovaném autě a udusil se vlastními zvratky. Pro kapelu to byl šok a pro Anguse osobní tragédie. Zajímavostí je, že název skladby Highway To Hell původně vznikl jako ironický komentář na jejich vyčerpávající koncertní život, během něhož trávili měsíce na cestách a v hotelech. Nešlo o žádnou satanskou symboliku, jak si mnozí tehdy mysleli, ale o syrový popis reality rockové kapely na vrcholu.

Show Must Go On: Když smrt, skandály nebo závislosti způsobí, že kapely hledají nového zpěváka

Soňa Pokorná / 17. 01. 2025

Back In Black (1980)

Po Scottově smrti kapela rozhodla pokračovat, což Angus okomentoval slovy: „Bon by nás všechny nakopal do pr*ele, kdybychom se rozpadli.“ Tento názor podpořili i zpěvákovi blízcí. Dlouho však nebylo jasné, kdo by mohl místo frontmana zaplnit. Nakonec dostali doporučení na britského zpěváka Briana Johnsona, který dříve působil v kapele Geordie. Zajímavostí je, že o něm v minulosti s velkým uznáním mluvil i sám Bon Scott poté, co ho viděl vystupovat. Brian tehdy trpěl bolestmi způsobenými zánětem slepého střeva a tak křičel a svíjel se na pódiu. Když dorazil na zkoušku, zbytek kapely okamžitě věděl, že je to ten pravý. Společně vytvořili desku Back In Black, která se stala jedním z nejprodávanějších alb všech dob. Angus opět přispěl výraznými riffy, například v titulní písni. Celé album je poctou Bonu Scottovi a zároveň novým začátkem.

For Those About to Rock We Salute You (1981)

I tato skladba nese Angusův autorský podpis a patří mezi koncertní vrcholy. Často ji doprovází svými typickými pohyby, mezi nimiž nechybí ani běh po pódiu nebo duckwalk ve stylu Chucka Berryho. Na koncertech s touto skladbou často graduje atmosféra, a je to právě Angus, kdo publikum žene k vrcholu. Jeho vztah k fanouškům je výjimečný a živé hraní je pro něj tím nejdůležitějším. Nepotrpí si na slávu mimo pódium, ale na jevišti je absolutním králem.

Jaro je tady: Oslavte příchod nejkrásnějšího ročního období s The Beatles, Coldplay nebo Tata Bojs

Pavel Kučera / 20. 03. 2025

Thunderstruck (1990)

Na začátku devadesátých let, kdy mnozí považovali hard rock za přežitek, přišla kapela s nečekaně svěží a energickou skladbou Thunderstruck. Úvodní kytarová melodie Anguse Younga, která vznikla při improvizaci doma u televize, se stala jedním z nejikoničtějších riffů v historii rocku. Angus ji celou nahrál na jediné struně, což působí jednoduše, ale vyžaduje naprostou přesnost, rychlost a vytrvalost, typické rysy jeho stylu. Zvuk skladby byl navíc výrazně ovlivněn studiovými experimenty s ozvěnou a dozvukem, které skladbě dodaly zvláštní elektrizující náboj. V kapele tehdy stále panovala silná bratrská jednota mezi Angusem a Malcolmem. Starší Malcolm, ač v pozadí, byl nekompromisním pilířem kapely, který dával pozor na kvalitu a rytmus, zatímco Angus zářil v popředí. Jejich spolupráce byla pečlivě vyvážená, téměř telepatická. Hit Thunderstruck byl důkazem, že i po letech umí přijít s něčím svěžím, co osloví novou generaci fanoušků. Klip k písni, natočený ve vyprodaném sále plném diváků se zvednutýma rukama, zachycuje Anguse ve vrcholné formě – neúnavného, nabitého energií, v typickém školním úboru.

Rock Or Bust (2014)

V pozdějších letech čelil Angus Young řadě ztrát. Jeho bratr Malcolm musel kvůli demenci opustit kapelu a v roce 2017 zemřel. Bubeník Phil Rudd čelil právním problémům a zpěvák Brian Johnson měl vážné potíže se sluchem, kvůli nimž musel v roce 2016 přerušit koncertování. AC/DC tehdy překvapivě oslovili Axla Rose z Guns N’ Roses, který odzpíval zbytek turné jako záskok. Byl to sice krok, který značně rozděloval fanoušky, ale ukázal i Angusovu odhodlanost udržet kapelu v chodu. Po několika letech nejistoty a ticha se v roce 2020 vrátili se studiovým albem Power Up, které vzdává poctu Malcolmovi a nese jeho nápady a ducha. Angus se tak opět postavil do čela kapely, kterou táhne už přes padesát let. A o tom, že AC/DC ještě neřekli poslední slovo, se přesvědčí i čeští fanoušci, protože legendární kapela letos v červnu opět vystoupí v Praze.

Jimi Hendrix: Deset hudebních důkazů, že byl nejlepším kytaristou historie

Pavel Kučera / 09. 05. 2023

Nejlepší kytaristi: Slash vyrůstal mezi hvězdami, Eddie Van Halen zběhl od piana, Brian May nástroj vyrobil s otcem

Pavel Kučera / 16. 05. 2023

Nejlepší kytaristi: Kariéru Steve Ray Vaughana utnula tragédie, John Frusciante je pro Red Hot Chili Peppers rozdílovým hráčem

Pavel Kučera / 23. 05. 2023

Nejlepší čeští kytaristi: Radim Hladík byl zjevením, Michal Pavlíček skládá symfonie, Míra Chyška má blízko k Danu Bártovi

Pavel Kučera / 08. 06. 2023

Nejzářivější klenoty Rogera Waterse: Baskytarista, textař a občasný zpěvák Pink Floyd slaví 80. narozeniny

Pavel Kučera / 06. 09. 2023

S Morrisseym se dodnes nenávidí, kamarádí s Pet Shop Boys a jeho riffy jsou ikonické: Kytarista The Smiths Johnny Marr slaví šedesátku

Pavel Kučera / 31. 10. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM