Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout
|
Srdce je tělesným orgánem, jemuž je věnováno nejvíce písní, konkurovat by mu mohly snad jen oči. A jelikož jsme včera slavili Mezinárodní den srdce, vybrali jsme pro vás ty nejzásadnější „srdeční písně“.
Tahle písnička, kterou Pet Shop Boys zařadili na své druhé album Acutally (1987) má vlastně jednoduchou zápletku a říká „pokaždé, když tě vidím, moje srdce ztrácí svůj tep“. Jde o celkem tradiční text na kapelu, která je jinak proslulá mimořádným pozorovacím talentem a schopností lapidární zkratky. Asi aby to nebylo tak fádní, k písni vznikl celkem vtipný videoklip, ve kterém posunutím do upírské tématiky text nabírá trochu jiný podtón. Ostatně hraběte Draculu si v něm zahrál Ian McKellen, známý mimo jiné i z Pána prstenů. Natáčelo se na hradě Mokrice ve Slovinsku.
V 80. letech to byla jedna z nejslavnějších balad tehdy nesmírně populární velšské zpěvačky Bonnie Tyler. A do oběhu se tato skvěla napsaná balada vrátila v posledních letech zásluhou animáku Trollové, kde zní v jedné z nejdramatičtějších scén tohoto jinak vtipného a milého filmu. Píseň vyšla v roce 1983 na desce Faster Than The Speed Of Night a z Bonnie Tyler učinila jednu z neodmyslitelných reálií celé dekády. Napsal ji americký skladatel Jim Steinman, který skládal balady i pro jiné interprety a stojí například i za hitem I’d Do Anything For Love, kterou proslavil Meat Loaf.
O „hladovém srdci“ pojednává jedna z nejslavnějších a také patrně hudebně nejveselejších písní, kterou napsal americký písničkář a rocker, přezdívaný kolegy The Boss. Dá se říct, že právě tato skladba dostala Springsteena definitivně mezi americkou první ligu hudebníků, protože i její zásluhou se deska The River z roku 1980, na níž vyšla, vyšvihla (pro Springsteena poprvé) až na první místo americké albové hitparády. Je pozoruhodné, že k písni nikdy nebylo natočeno video, existuje ale několik oficiálních koncertních záznamů.
Na samotném konci 70. let, kdy vrcholily vlny diska i punku, se oba tyto žánry poměrně přirozeně prolnuly v repertoáru newyorské skupiny The Blondie, jíž vévodí půvabná zpěvačka Debbie Harry. V roce pak 1979 vydali třetí desku Parallel Lines, na níž byla i píseň o „srdci ze skla“, která se stala vlajkovým hitem této skupiny a díky němu The Blondie dosáhli svého vůbec nejvyššího hitparádového umístění, šestého místa amerického albového žebříčku.
Srdce má v názvu i jedna z nejslavnějších písní původem kanadského, ovšem v Kalifornii usazeného rockera Neila Younga, která dnes patří do základního zpěvníku nezávislého country rocku. Za jejím vznikem však není tak úplně srdce, jako spíš záda. Deska vyšla na albu Harvest z roku 1971 a patří mezi několik dalších spíše akustických písní, které Young napsal a nahrál během rekonvalescence po úrazu páteře. Jelikož Young v té době nevydržel dlouho stát s kytarou na krku, vrátil se k akustické kytaře, na kterou se mu dobře hrálo i vsedě. A vznikl mimo jiné i tento klenot, který dobyl americkou i kanadskou hitparádu. Mimochodem, doprovodné vokály v něm zpívají James Taylor a Linda Ronstadt.
Ani na české interprety nemůžeme v tomto výčtu zapomenout. Kupříkladu skupina Kryštof vydala hned dvě populární skladby, které mají srdce v názvu. Nejdříve na desce Mikrokosmos, kterou pro ně produkoval Jan P. Muchow, natočili píseň Srdce. O jedenáct let později se pak k tématu vrátili na desce, která má v názvu česko-anglický dvojsmysl Srdcebeat. Která se vám líbí víc, je čistě na vás. My sázíme spíš na tu umírněnější první.
O hotelu U Zlomených srdcí pojednává jeden z první hitů krále Rock’n’Rollu. Byla to první píseň, kterou nahrál v roce 1957 po svém příchodu k vydavatelství RCA. Navíc je to jedna z mála písní, u níž je uváděno, že se na ní Presley osobně podílel i skladatelsky. Ačkoliv jeho vkladatelský vliv byl nejspíš omezený, zapsání mezi autory mu zaručovalo příjmy z tantiém. Text písně byl inspirován novinovým článkem o osamělém muži, který spáchal sebevraždu skokem z hotelového okna. Časopis Rolling Stone píseň zařadil mezi 500 nejlepších písní všech dob.
Báječný hit, který přetrvává dodnes, natočila v roce 1990 newyorská trojice, kterou založili japonský DJ Towa Tei, ruský DJ Dmitri a americká zpěvačka Lady Miss Kier. Vyšla na jejich slavné debutové desce World Clique a stojí na samplu několika klasických jazzových a funky skladeb jako Bring Down The Birds od Herbieho Hancocka a pak Get Up od Vernona Burche. Ve skladbě pak hostuje i basák Bootsy Collins, který tu ovšem nehraje na basu, ale mluví, a rapper Q-Tip z A Tribe Called Quest. O téhle písni se říká, že definovala léto roku 1990. Protože „groove je přece v srdci“.
Madonnino třetí album, které v roce 1986 vydala pod názvem True Blue, je dost možná její nejlepší deskou vůbec. Zpěvačka ho věnovala svému manželovi, herci Seanu Pennovi, s nímž měla velmi bouřlivý vztah. Na desce, která byla ovlivněná latino hudbou, vyšly hity La Isla Bonita, Papa Don’t Preach a Open Your Heart. Zajímavé je, že píseň vznikla pod názvem Follow Your Heart, byl to rock’n’roll a její autoři, Gardner Cole a Peter Rafelson, ji původně složili pro Cindy Lauper, která byla tehdy Madonninou velkou konkurentkou. Madonna ji se svým skladatelem Patrickem Leonardem přetavila v popový hit a následně dostala na první místo americké hitparády.
Kurt Cobain tuto skladbu pro skupinu Nirvana napsal v bytě, ve kterém tehdy bydlel se svojí ženou Courtney Love. Ta později vzpomínala, že byla u toho, když píseň vznikala. Kurt se tou dobou často s kytarou zavíral do velké skříně, kde skládal, hrál na kytaru a přál si nebýt rušen. „Byl to jediný případ, kdy jsem ho požádala o riff do některé ze svých písní. Měli jsme takovou obrovskou skříň a já ho slyšela, jak tam pracoval na něčem, co pak bylo Heart-Shaped Box. Udělal to tak za pět minut. Tak na něj ťukám a otevřu dveře. On na to: Co chceš? Ptám se: Potřebuješ ten riff, nebo si ho můžu vzít? Nasrat!, zařval a zase práskl dveřma“, vzpomínala na to později se smíchem Courtney. Skladba vyšla na poslední studiové desce Nirvany s názvem In Utero, která byla vydaná jen pár měsíců před Cobainovým dobrovolným odchodem z tohoto světa.