Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Pop, který chce ovládnout svět: Korejský vývozní artikl vzniká za přísných podmínek

Avatar photo Carlito Brigante
13. 09. 2022

Pokud sledujete celosvětové hudební dění, dozajista vám neunikl ani kult K-popu. Jihokorejský fenomén již dávno překročil hranice Asie a klestí si cestu napříč světem i na starý kontinent. Co stojí za jeho současným vzestupem? A kdo patří mezi nejzásadnější interprety?

Zdálo se Vám, že éře boybandů odzvonilo? Ne tak docela. Jihokorejský fenomén K-pop vrací celou záležitost s mnoha inovacemi zpět do hry. Společných znaků s érou Backstreet Boys nebo Lunetic by se našla samozřejmě spousta, nebyla by to však Asie, kdyby celou kategorii zásadně neproměnila svým originálním způsobem. 

Jména slavných na všech sloupích: Kde najdeme ulici Justina Biebera, Davida Grohla nebo náměstí Beastie Boys

Radek Honc / 05. 09. 2022

Celosvětový fenomén s jasnými pravidly 

Tou nejzásadnější je nejspíše přímá podpora ze strany vládních struktur. K-pop není jen hudební žánr, ale především velmi propracovaný systém na podporu expanze korejské kultury a businessu do světa. Korejská vláda přímo podporuje akademie chrlící nové potenciální adepty na post kontinentálních nebo dokonce celosvětových hvězd. Místy až pohádkově působící svět má svá striktní pravidla a poměrně jasně danou autocenzuru. Nezpívá se o drogách, penězích nebo touze po slávě. Písně jsou především o vztazích nebo sebelásce, sem tam o sociálních problémech. Pokud jste ocenili nedávno Oscarem ověnčeného Parazita, asi tušíte, kam míříme. Korejci mají tak trochu svůj svět a vlastní smysl pro humor, který zůstává valné části Evropy utajený. Na druhou stranu mají také dar vypravěčství. Schematičnost základních znaků v podobě školních uniforem, bad boys & girls, nebo prvků fantasy chápou všichni. A nenasytná touha zástupců K-popu po oslovení všech skupin nese i to nejzásadnější: Peníze a vliv.

Vojenská morálka a absolutní disciplína

Být takovou hvězdou nemusí být zrovna výhra. Hvězdičky vzešlé z akademií musí projít opravdu náročným drilem choreografií, lekcí zpěvu i neustále kontroly nad vlastním životem. Takzvaní “trainees”, adepti na post do jedné ze skupin jsou šmírování a špiclování takřka na každém kroku. Řeší se všechno – chování, styl oblékání, dodržování pravidel, diet, denního rozvrhu, až po volbu volného času. Vztahy s partnerkami jsou na veřejnosti tabu, za jakýkoliv přešlap můžete do hodiny letět a skončit v propadlišti dějin. Vojensky působící dril zároveň oběti slávy sám o sobě motivuje. Na vaše místo se tlačí tisíce dalších hladových vlčáků, kteří jsou vás kdykoliv připraveni zastoupit a nahradit. Na každé místo je šílený přetlak a pokud si vás v neoficiálním K-pop draftu nevybere jedna z třech hlavních společností (S.M. Entertainment, YG Entertainment a JYP Entertainment), nemusí z být vaší celoživotní snahy vůbec nic. Interpreti podepisují často nevýhodné kontrakty, protože nemají na výběr. Ber nebo neber, jsou tu další. A jsou jich tisíce.

Světová nadvláda

Nemusíte být hudebním odborníkem, abyste zaregistrovali, jak moc se hudební business proměnil. Služby jako Spotify nebo Apple Music přetočily hudební svět a s ním se zrodily i noví hrdinové. U nás to můžeme registrovat na příkladu interpretů jako je Viktor Sheen nebo Calin, v celosvětovém měřítku ale začal nečekaně dominovat K-pop. Jména jako BTS nebo BlackPink dominují žebříčkům – prvně jmenovaní společně s Coldplay ovládli i americký singlový žebříček – a atakují rekordy YouTube. O tom, že budeme mít se specifickým žánrem v budoucnosti co dočinění, naznačil už fenomenální úspěch Gangnam Style. Interpret PSY se svou taškařicí jako první překonal hranici miliardy zhlédnutí. Ačkoliv může mnohdy korejský hudební vývozní artikl působit jako přestřelená šaškárna, jedná se o vrcholně progresivní žánr. Vizuály vypadají přinejmenším současně, obvykle spíš futuristicky. Velký úspěch zapsala třeba virtuální formace K/DA, která naznačila hlad po virtuálních interpretech provedených jinak než v klasickém šablonovitém K-popovém provedení. Zvlášť pokud postavičky evokují tak trochu styl japonského hentai.

Jedno je jisté, nový hudební fenomén tu s námi bude ještě dlouho a stejně jako vesmír má zdá se neomezené možnosti dalšího rozvoje. A pomalu začíná pokukovat i po lačných uších českých posluchačů, kteří zatím marně čekají na svůj první obdobný idol. Dočkáme se? A je na něco takového tuzemská posluchačská obec připravena? Nechme se překvapit!

Podzimní koncertní taháky: Přijedou k nám Machine Gun Kelly, Bastille i kultovní The Cure

Pavel Kučera / 02. 09. 2022

Kolik Grammy má Beyoncé a odkud pochází The Weeknd? Vyzkoušejte své znalosti populární hudby

Michal Plšek / 26. 08. 2022

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM