Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Už mu, lásko, není dvacet let: Hitmaker Albert Hammond slaví osmdesátiny

Radek Kolínský
18. 05. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Pro sebe i hvězdy jako Celine Dion, Aretha Franklin, Diana Ross, Whitney Houston napsal slušnou řádku písní, ze kterých se staly hity. Jeden z nich se dokonce stal hymnou olympiády. Také v českých luzích a hájích se jeho skladbám daří. Albert Hammond dnes na dortu sfoukne osmdesát svíček.

Kdy se dali dohromady Oasis, co znamená zkratka OMD a kterou deskou debutovali Depeche Mode? Ukažte své znalosti v kvízu

Petr Novák / 10. 05. 2024

Začátky nebyly jednoduché

Albert Hammond se narodil do válkou sužovaného Londýna 18. května roku 1944. Jeho rodina původně pocházela z Gibraltaru, kam se posléze vrátila. On sám brzy přičichl k hudbě a už jako šestnáctiletý začal s hraním. S kapelou The Diamond Boys sice žádnou díru do světa neudělal, v jeho životopise ale bude vždy jako vůbec první, s kterou hrál. I tak se tu objevila skladba Blue Boy. Tady se jako puberťák inspiroval modrookou zrzkou na lodi. Uviděl ji v první řadě při jejich vystoupení. Nastala procházka po palubě ruku v ruce a pak přišel polibek na rozloučenou. Konec love story. Už se víckrát neviděli. Namísto lásky jako trám přišel pláč. Jako správný hudebník vzal kytaru do ruky a napsal o celém opojení první ze svých úspěšných, leč teskných songů.

První úspěchy

Psal se rok 1969 a Albert svůj první úspěch slavil s vokální skupinou The Family Dogg v britské singlové hitparádě. Na začátku 70. let se přestěhoval za velkou louži a začal vystupovat v dvojici Steve & Albert, kde mu zdárně sekundoval Steve Rowland. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat i v sólové kariéře, takže se k posluchačům dostávaly písně jako Down By The River, 99 Miles from L.A., The Peacemaker, I Don’t Wanna Die In An Air Disaster, If You Gotta Break Another Heart a další.

Z Kalifornie do Československa

Touto dobou se do popředí dostává také píseň It Never Rains in Southern California. U nás získala českou podobu dokonce dvakrát – poprvé tři roky po vydání originálu, otextoval ji Zdeněk Borovec a zpíval Milan Chladil jako skladbu Jen déšť a vítr táhnem v tornách. Podruhé ji pod názvem Kalifornie nazpívala Lenka Slabá s textem Josefa Hory.

Štěstí a svoboda

Píseň The Free Electric Band naráží na pohled postaršího kluka na poválečné a pro mnohé nepochopitelné hodnoty. Navzdory tomu, že pocházel z vyšší středostavovské vrstvy, neměl v hlavě peníze a luxus jako mnozí jeho vrstevníci. Hrdina se tu vzdává také milované dívky, která sní o domě, zahradě s bílým plotem a dalších atributech amerického snu. Pro něj ale mají hlavní roli pocity, a to štěstí a svoboda. Ale také hudba samotná. Tomu všemu Hammond už tehdy dával přednost. V obou případech šlo o první kroky spolupráce s textařem a skladatelem Mikem Hazlewoodem.

Rodinný odkaz

Albert Hammond si vzal za manželku argentinskou vítězku soutěže krásy a bývalou modelku Claudii Fernández. Z jejich lásky se jim narodila dvojčata Albert Jr. a Francis. Bohužel přežil pouze jeden ze synů. Ten se potatil a jako osmnáctiletý spoluzaložil kapelu The Strokes. Zpátky k otci. V roce 1984 napsal hudbu ke slovům Hala Davida pro skladbu To All The Girls I’ve Loved Before. Albert Hammond ji nazpíval s Juliem Iglesiasem. V českých (respektive československých) luzích a hájích získala svou verzi s textem Františka Řebíčka. Když se řekne Jiří Zmožek, nejspíš vám naskočí hit Už mi lásko není dvacet let. Mimochodem, originál písně nedávno obletěl hudební svět, najdete ho na loňském EP The More Lover Chapter zpěvačky Taylor Swift. 

Olympijská Whitney Houston 

Rok 1988 znamenal pokračování plodného období. 17. září započaly v korejském Soulu XXIV. letní olympijské hry. Hammond napsal píseň One Moment in Time, která se nejprve užívala při zpravodajství o této události, až se stala její hymnou. Za mikrofonem stála tehdy už hvězda první velikosti – Whitney Houston. Sama skladba má vnitřní sportovní motiv, kdy v mysli jedince probíhá snaha o dosažení snů, ale taky adrenalin a napětí, zda uspěje, nebo pohoří. Samotná píseň docílila vrcholu, když obdržela cenu Emmy. 

Úžasný hlas a nezapomenutelné hity: Whitney Houston by oslavila šedesátiny

Pavel Kučera / 09. 08. 2023

Hit lze vytvořit jednoduše  

Hodnotnou hudební spolupráci měl také s Tinou Turner. V této dekádě zanechala jeho otisk na desce Foreign Affair, šlo o singly I Don’t Wanna Lose You, Be Tender With Me Baby, Way Of The World a Love Thing. Z tohoto přehledu můžeme vybrat hned tu první, která vznikla, když  jednoho dne Hammond usnul brzy nad ránem. Ten den se měl poprvé setkat s britským producentem a hudebníkem Grahamem Lylem. Dali si spolu kávu a pomalu se začali doplňovat svými nápady. I takhle jednoduše lze vytvořit hit.

Sbohem, rocková babičko: Tina Turner prožila život jako z hollywoodského filmu

Pavel Kučera / 25. 05. 2023

Dvojnásobný úspěch Diany Ross

Na začátku devadesátek se jeho přičiněním dostala zpěvačka Diana Ross na druhé místo v ostrovním singlovém žebříčku. V tomto případě šlo o singl When You Tell Me That You Love Me a konkrétně se jednalo o rok 1991. Z řad kritiků byla označována jako dramatickou baladu, počínající něžným klavírem a končící rockovou částí. Stejný úspěch si disco diva zopakovala o čtrnáct let později, kdy píseň nahrála s tehdy  zářícím boybandem Westlife.

Diana Ross slaví 80: Hymnu LGBTQ pro ni napsaly disco legendy, duet s Lionelem Richiem je stálicí amerických svateb

Pavel Kučera / 26. 03. 2024

Na konci starého tisíciletí se Hammond za svou práci dočkal i ocenění jednoho z nejvyšších, a sice obdržel Řád britského impéria (OBE). O osm let později byl zase uveden do Songwriters Hall Of Fame. V témže roce stál coby koproducent a spoluautor za deskou Endlessly velšské zpěvačky Duffy. Z ní se asi nejvíce ujala skladba Well, Well, Well. Po zhlédnutí videoklipu níže můžete posoudit, zda je opravdu tak výstřední, provokativní a dráždivý (možná až prvoplánově), jak se o něm psalo. Asi i tenhle faktor mu tak jako tak zvyšoval sledovanost a zpěvačce body spíše přidával, než ubíral. Jeden z nejnovějších úspěchů hudebníka, skladatele a producenta Alberta Hammonda přišel v loňském roce. Získal od britského Ministerstva kultury cenu za celoživotní práci. Bezpochyby zaslouženě. Přejeme všechno nejlepší a mnoho dalších a úspěšných písní.

Do Erasure přišel na inzerát a se svým hrdinou Vincem Clarkem to táhne 40 let: Andy Bell slaví šedesátiny

Pavel Kučera / 24. 04. 2024

Depresář, který umí ukázat i veselou stránku: Rozčepýřený zpěvák The Cure slaví 65. narozeniny

Pavel Kučera / 19. 04. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM