“Vědí vůbec, že jsou Vánoce?” Tak zní titul i myšlenka písně, která byla v roce 1984 natočena za účelem získání financí pro obyvatele Etiopie trpící hladomorem. Pojďme se prosím nepitvat v takových detailech, že téměř polovina Etiopianů se hlásí k vlastní verzi pravoslavné církve a dalších asi třicet procent k Islámu, takže je čistě technicky vzato naše křesťanské Vánoce tak úplně nezajímají. Dobrá věc, která je za tím, je však zřejmá.
Iniciátorem písně je je irský písničkář a politický aktivista Bob Geldof z kapely The Boomtown Rats. Jednou se při sledování záběrů z chudé africké země dojal a napadlo ho pomoci hladovějícím dětem tím, co umí nejlépe, tedy hudbou. Autorský tandem s ním tvoří Midge Ure z kapely Ultravox. Cílem bylo natočit singl s nejslavnějšími jmény tehdejší britské a irské hudební scény. Natočen byl během jednoho dne, 25. listopadu 1984, a za mikrofonem se tento den vystřídalo neuvěřitelných 37 zpěváků, mezi nimi i Bono, Simon Le Bon z Duran Duran, Paul Weller, Paul Young, George Michael, Phil Collins, Sting a samozřejmě Bob Geldof (slavných zpěvaček tam, snad krom členek kapely Bananarama, moc nebylo).
Úspěch skladby byl obrovský, stala se nejrychleji prodávaným singlem v britské historii a jenom do konce roku 1984 se ve Velké Británii prodaly více než tři miliony kusů. Jejím úspěchem se nechal na druhé straně Atlantiku inspirovat i producent Quincy Jones, který o rok později pro stejné charitativní účely zprodukoval píseň We Are The World. Té svojí slavné hlasy propůjčili Michael Jackson, Lionel Richie (kteří píseň napsali), Billy Joel, Paul Simon, Diana Ross, Cindy Lauper a ve sboru taky inspirátor Bob Geldof.
Vznikly hned další tři verze hitu – o pět, dvacet a třicet let později. Zatím nejnovější verze z roku 2014 vznikla na podporu lidí postižených ebolou. Slyšet v ní lze Chrise Martina z Coldplay, Sineád O’Connor, Seala, Eda Sheerana nebo Jessie Ware, interprety původní verze zastupuje Bono, který si takovou věc prostě nemohl nechat ujít.