Trendy Expres /
Celý playlist
Hudba

Věk je jen číslo: Rappeři debutovali se sedmdesátkou na krku, David Guetta se prosadil ve věku klubových důchodců, Leonard Cohen na úspěch čekal do 50

Avatar photo Pavel Kučera
10. 07. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Pokud jste si mysleli, že v hudbě můžete uspět, když je vám devatenáct, jste mladí, krásní a všechno máte před sebou, jste na omylu. V hudební historii je celá řada příkladů i velmi slavných hudebníků, kteří se opravdového průlomu ve své kariéře dočkali ve středním nebo vyšším věku. My vám představíme ty nejzajímavější, od zpěvačky v Kristových letech po vítěze talentové soutěže na prahu devadesátky.

Zombík Jackson, slzící Sinéad a Coldplay pozpátku: Videoklipy, které definovaly hudební scénu

Soňa Pokorná / 09. 07. 2024

Debbie Harry (33 let)

I jedna z největších ženských hudebních ikon sedmdesátých a osmdesátých let, zpěvačka newyorské kapely The Blondie, majitelka platinové hřívy Debbie Harry, si musela na svůj okamžik slávy trpělivě počkat. Než se stala hudební hvězdou a sexuálním symbolem své generace, živila se celou řadou občanských profesí. Dělala sekretářku v newyorské redakci BBC, ale i tanečnici. Ale jak se říká, geny klackem neutlučeš. Její biologickou matkou totiž byla koncertní pianistka Angela Trimble, která dala krátce po narození svoji dceru k adopci, aby se mohla naplno věnovat hudební kariéře.

Debbie, jíž dali adoptivní rodiče jméno Deborah Ann Harry, se o adopci dozvěděla coby čtyřletá. A zpočátku prý nic moc nenasvědčovalo, že se v holčičce, která se chovala spíš jako kluk, rodí budoucí popová hvězda. Kapelu Blondie se spoluhráči založila až v roce 1974, kdy jí bylo devětadvacet. A ještě chvíli trvalo, než si jich svět všiml. Za opravdový průlom je považováno až třetí album Parallel Lines z roku 1978, na kterém byly i hity jako Heart Of Glass či One Way Or Another, jejichž zásluhou se deska dostala na první příčku americké prodejní hitparády. Debbie Harry s kapelou The Blondie tak vstoupila do hudebních dějin.

Slavné děti slavných muzikantů: Ve šlépějích svých otců jdou Jakob Dylan, Sean Lennon, Nancy Sinatra i Elijah Hewson

Soňa Pokorná / 27. 06. 2024

David Guetta (42 let)

Možná máte pocit, že francouzský dj a producent, který je po matce Belgičan a po otci marocký Žid, je tu s námi odjakživa, ale není tomu tak. Přestože David se taneční hudbě, produkci a djingu věnuje skutečně od útlého věku, jeho hvězda začala strmě stoupat až v době, kdy spíš řada djs začíná pomýšlet na odpočinek a přenechává mixpulty v klubech těm mladším. Ne tak David Guetta. Ten se house music začal věnovat už na konci 80. let, kdy ji pouštěl ve francouzském tanečním rádiu Nova a v klubech po celé Francii. Svoji první skladbu vydal v roce 1990, jednalo se o jeho spolupráci s francouzským rapperem Sidney Dutellem. Jmenovala se National Rap a byl to čistokrevný hiphop. Na druhý singl, tentokrát už v rytmu house music, si musel počkat další čtyři, roky, ten měl název Up & Away a hostoval v něm anglický zpěvák Robert Owens. A ani ten nikoho moc nezajímal.

Svoje první album Guetta vydal až v roce 2002, jmenovalo se Just A Little Love a to už bylo Davidovi 35let, což je na scénu, na které jeho řada kolegů začala, sotva dosáhla plnoletosti (například Avicii nebo Martin Garrix), docela pozdní věk. Jenomže ani tehdy se ještě velký světový úspěch nedostavil. Ten Davida Guettu potkal až o dalších sedm let později, v roce 2009, kdy vydal své čtvrté album One Love. Na něm totiž byla i skladba When Love Takes Over s hostující zpěvačkou Kelly Rowland. Tento singl vyskočil na první příčku britské singlové hitparády (a také několika dalších zemí) a celosvětově se ho prodalo bezmála šest milionů kousků. A snadno si spočítáte, že Davidu Guettovi v té době bylo už dvaačtyřicet let. Dnes má na kontě přes padesát milionů prodaných desek a více něž deset miliard streamů na různých platformách. 

Milovaný i proklínaný, ale velmi úspěšný: Taneční mág se na začátku kariéry spojil s překvapivým žánrem

Pavel Kučera / 30. 01. 2024

Leonard Cohen (50 let)

Proslulý kanadský bard s hlubokým hlasem původně nesnil o tom, že bude hudebníkem, chtěl být romanopiscem. Tvůrčímu psaní zaměřil podstatnou část svého mládí a hudba pro něj byla dlouho pouze okrajovým koníčkem. Vydal dokonce dva romány, Oblíbená hra (1963) a Nádherní poražení (1966), ovšem ani jeden se nesetkal s nějakým valným úspěchem. Cohen proto tehdy začal pomýšlet na to, že by se věnoval spíše hudbě, přičemž své první album Songs Of Leonard Cohen vydal v roce 1967, kdy mu bylo už třiatřicet let.

Než se stal skutečně slavným hudebníkem, trvalo to ještě docela dlouho. Až v roce 1984, kdy mu bylo padesát let, Cohen složil a nahrál svoji píseň Hallelujah, která však ještě dlouhou dobu byla více méně neznámou písní. V roce 1991 však její coververzi nazpíval John Cale, někdejší člen The Velvet Underground, a z písně se stal obrovský hit, což s sebou přineslo i zvýšený zájem o předešlou i pozdější tvorbu samotného Leonarda Cohena. Dnes je Hallelujah bez nadsázky jednou z nejslavnějších písní všech dob a hudebníků, kteří nahráli její verzi, bychom se dopočítali jenom stěží. 

Než se stali hvězdami, živili se různě: Čalouník Jack White, vrátný v léčebně Mick Jagger a uklízeč Kurt Cobain

Pavel Kučera / 26. 06. 2024

Louis Armstrong (64 let)

Dokonce i jeden z nejslavnějších trumpetistů všech dob, legendární Louis Armstrong přezdívaný Satchmo, se svého největšího úspěchu na hudebním poli dočkal až ve velmi vysokém věku. Legendární hudebník, který se v New Orleans narodil v roce 1901, se hudbě věnoval po celý život a už od dvacátých let minulého století patřil mezi výkvět tehdejší rodící se jazzové scény. Současně byl považován za jednoho z nejinvenčnějších hráčů na trubku svojí doby. Poměrně záhy začal i zpívat, přičemž zužitkoval svůj charakteristický hrdelní hlas. V padesátých letech minulého století, poté, co přesídlil do newyorské čtvrti Queens, byl už Louis Armstrong považován za celoamerickou hudební ikonu a dostal také nabídku na několik rolí v tehdy úspěšných filmech po boku hvězd jako Grace Kelly nebo Frank Sinatra. Stále tu však hrál spíš druhé housle (nebo spíš trubku).

Opravdovou hvězdou první velikosti se stal až poté, co v roce 1964 nahrál vlastní verzi titulní písně z broadwayského muzikálu Hello, Dolly! Sám v muzikálu přitom nehrál a navíc, tuto píseň v něm ani nezpívá muž, ale žena, konkrétně postava Dolly Gallagherové, které v prvním uvedením na Broadwayi ztvárnila Carol Channing. Armstrong byl však požádán, aby nazpíval svou verzi této písně pro účely propagace muzikálu. Stalo se něco, co nikdo nepředpokládal. Armstrongova verze se vyšvihla na 1. místo americké Billboard Chart, čímž po třinácti týdnech z prvního místa sesadila kapelu The Beatles. Singl se stal platinovým a Armstrong, jemuž v té době bylo čtyřiašedesát let, se stal nejstarším umělcem, kterým dobyl vrchol americké hitparády. A aby toho nebylo málo, píseň dostala v roce 1965 Grammy za skladbu roku a Armstrong si z udílení odnesl cenu pro nejlepšího zpěváka roku. A přestože tuto píseň nazpívala i celá řada jiných hvězd, mimo jiné Sammy Davis Jr., Ella Fitzgerdald či Frank Sinatra, jemuž Armstrong kdysi na plátně pouze sekundoval, žádná z verzí se Satchmově nevyrovnala, natož aby ji dokázala zastínit.

Pete & Bas (67 a 71 let)

Mysleli jste si, že rap je hrou mladých mužů? Pete & Bas vás vyvedou z omylu. Tihle chlápci se seznámili během nákupu v sámošce, dali se do řeči, stali se přáteli a založili spolu rapové duo. Na tom by nebylo vůbec nic divného, kdyby se tak nestalo v roce 2017, kdy bylo Petovi 67 a Basovi dokonce 71. A oba jsou živoucím důkazem, že krok s trendy můžete držet doslova v každém věku. Pete (vlastním jménem Peter Bowditch, donedávna bývalý zaměstnanec britské pošty na penzi) v rozhovoru pro BBC prohlásil, že mu jeho vnuk v autě neustále přelaďoval rádio ze stanic, zaměřených na klasický rock na ty rapové.

A on jednoho dne přestal přelaďovat zpátky a začal rap poslouchat s ním. A nedlouho poté začal psát i vlastní texty, k čemuž pak přivedl i svého kámoše Base (vlastním jménem Basil Bellgrave, bývalý technik helikoptéry, ale taky údajný někdejší vyhazovač a v mládí snad i dealer). Přičemž za hudební doprovod si vybrali současný hiphopový zvuk, jemuž se přezdívá uk drill. Na YouTube začali dávat videa k vlastním trackům, a i když se to nejdřív zdálo jako vtip, jejich skutečného talentu si mezi prvními všiml rapper Octavian, který je už v roce 2018 vytáhl na turné po Velké Británii jako své předskokany. Od té doby sláva dvojice letí ke hvězdám a navzdory svému věku jsou považování za jednu z rapových senzací Velké Británie posledních let. 

Ve dvou se to lépe táhne: V nejužší možné sestavě si vystačili Daft Punk, The Black Keys, Erasure i Pet Shop Boys

Pavel Kučera / 28. 06. 2024

Colin Thackery (89 let)

Letos čtyřiadevadesátiletý veterán z Korejské války, Angličan Colin Thackery, je bezpochyby člověkem, který na hudebním poli uspěl v nejvyšším věku. Bylo mu totiž 89 let, když se přihlásil do soutěže Britain’s Got Talent, ve které zvítězil, za což si odnesl výhru ve výši čtvrt milionu liber. Thackery se hudbě amatérsky věnoval po celý život, dlouhá léta zpíval ve sboru a s několika armádními kapelami během svého působení v britských ozbrojených složkách. I když všichni dobře víme, že v případě podobných soutěží více než talent rozhoduje silný příběh, který tento stále šarmantní chlapík nepochybně má, příjemný hlas a pevný projev, který si dokázal udržet i v takto vysokém věku, mu rozhodně nikdo upřít nemůže.

Spolužáci Mick a Keith, inzerát Larse Ulricha i svetr irské krásky: Příběhy vzniku slavných kapel

Pavel Kučera / 08. 07. 2024

Marky Mark hollywoodskou hvězdou, MC Hammer pastorem, bubeník R.E.M. farmářem: Slavní hudebníci a jejich nové kariéry

Pavel Kučera / 04. 07. 2024

Špičatá podprsenka, propálený svetr i šaty ze syrového masa: Hudební ikony ovlivňují módní svět od nepaměti

Soňa Pokorná / 02. 07. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM