V osmdesátých letech jméno Mike Oldfield dokázalo smířit tehdy nesmiřitelné tábory fanoušků rocku a popu. A v zásadě k tomu stačila tato skladba, která slaví čtyřicátiny. Věděli jste, že je její text o vraždě Johna Lennona?
Mike Oldfield se stal hudební ikonou už v roce 1973, kdy vydal svoji slavnou desku Tubular Bells. Ta vlastně obsahuje jenom dvě instrumentální kompozice, mající přes dvacet minut, přičemž prakticky všechny nástroje do nich nahrál sám tehdy devatenáctiletý multiinstrumentalista Oldfield. A co je z dnešního pohledu takřka nepochopitelné, tato náročná artrocková nahrávka dokázala zdolat vrchol řady hitparád, včetně anglické. Oldfield však na ní nevystřílel všechny své náboje. Přesně o deset let později vydal album Crisis, na němž měl jiný trumf. Píseň Moonlight Shadow.
Její první verze se jmenovala Moonlight Passion a Oldfield její demo nahrál se zpěvačkou Hazel O’Connor. Její text se mu ovšem nelíbil, tak si prý vzal na pomoc rýmovací slovník a zásadně ho přepsal. Nazpívat jej nechal zpěvačkou Maggie Reilly, s níž se seznámil už v roce 1980. Byla holkou jednoho z jeho bedňáků, který s ním jezdil na turné. A časem z ní udělal „svoji“ zpěvačku. Pro novou verzi písně byla tedy jasnou volbou.
Trochu tajemný je příběh textu písně. Ten je dost temný, vypraví o muži, který byl šesti ranami zastřelen ve čtyři hodiny ráno za svitu měsíce. Okamžitě se mezi hudebními fanoušky začaly šířit zvěsti, že hudebně vlastně spíš optimistická píseň je ve skutečnosti o obrovské tragédii, tedy vraždě Johna Lennona v roce 1980. Pár věci tu ale nesedí. Lennon byl totiž zastřelen sedmi výstřely, nikoliv šesti, stalo se to v jedenáct hodin večer a měsíc byl v novu, tedy nemohl svítit na obloze. A navíc se v písni zpívá o sobotě, zatímco Lennon byl zavražděn v pondělí. Logicky se na to, zda je píseň touto událostí inspirována, začali ptát novináři i samotného Oldfielda. „Vlastně ne… ačkoliv, možná, když se na to podívám zpětně, to tak bylo. Toho hrozného večera, kdy se to stalo, jsem zrovna dorazil do New Yorku a bydlel jsem v domě Virgin Records na Perry Street, jen kousek od Dakota Building, kde se to stalo. Takže se mi to pravděpodobně pevně usadilo v podvědomí. Hlavní inspirací k textu byl film Houdini s Tony Curtisem v hlavní roli, který byl o pokusech kontaktovat Houdiniho prostřednictvím spiritistických seancí poté, co zemřel. Ale následně se mi do toho vplížila i spousta dalších věcí, aniž bych si to tehdy sám uvědomoval,“ řekl k tomu Oldfield.
Píseň se v Evropě stala obrovským hitem a zdolala téměř deset zdejších hitparád, ačkoliv doma v Anglii se dostala nejvýše na čtvrté místo. Alba Crises se prodal téměř milion kusů, samotného singlu 250 tisíc jen na Ostrovech. Byl to Oldfieldův největší singlový hitparádový úspěch a dnes je píseň jednou z vlajkových písní celých 80. let.
Autorský článek
Úvodní foto: Profimedia