Představitel dámami oblíbeného archeologa Indiana Jonese a pány oceňovaného vesmírného pilota Hana Sola slaví 81. narozeniny.
Americkému filmovému herci a producentovi ověnčenému nejrůznějšími oceněními od Zlatých glóbů po Zlatou palmu z filmového festivalu v Cannes stále chybí ve sbírce nějaký ten Oscar. Těžkou hlavu si z toho ale nedělá ani po bezmála šesti desítkách let ve filmové branži.
Harrison Ford se narodil 13. července 1942 v Chicagu bývalé rozhlasové herečce a reklamnímu manažerovi a bývalému herci. Zřejmě proto se herectví začal věnovat už na vysoké škole, kterou však nedokončil. Zároveň byl členem kapely The Brothers Gross. Po studiích zkoušel různé konkurzy, první filmovou roli ale dostal až ve filmu Vyloupení banky v L. A. (Dead Heat On A Marry-Go-Round) z roku 1966. Byl to ale štěk, který mu však příliš peněz nepřinesl, stejně jako další příležitosti před kamerou. Harrison se proto rozhodl uživit manželku a dva syny jako tesař a truhlář. Od showbyznysu se však příliš nevzdálil, stal se například pódiovým technikem rockové kapely The Doors, postavil nahrávací studio pro hudebníka Sérgia Mendese a sestavoval nábytek režisérovi Georgi Lucasovi.
To bylo pro Forda osudové setkání, právě Lucas ho v roce 1973 obsadil do vedlejší role ve snímku The American Graffiti (film získal pět nominací na Oscara) a o čtyři roky později z něj udělal slavného vesmírného pilota Hana Sola v sáze Star Wars. Tím ale neskončil, jako producent mu s režisérem Stevenem Spielbergem nabídl v roce 1981 jeho druhou ikonickou roli – profesora archeologie Indiana Jonese ve snímku Dobyvatelé ztracené archy, ke kterému pak vznikla ještě čtyři pokračování. V roce 1984 Indiana Jones a Chrám zkázy, pět let na to Indiana Jones a Poslední křížová výprava, v roce 2008 Indiana Jones a Království křišťálové lebky a letos do kin přišel zřejmě už poslední Indiana Jones s podtitulem Nástroj osudu.
Mezitím se objevil například ve filmech Blade Runner, Uprchlík, Tichý nepřítel, 48 hodin v Paříži, Air Force One, Pod povrchem, K-19: Stroj na smrt nebo třeba Šest dní, sedm nocí. Jako správný hrdina se jen málokdy nechával zastupovat kaskadéry a často se také podílel na přípravě svých filmů: Vyškrtával nepodstatné dialogy nebo začátky a konce scén. To se mu vyplatilo u kriminálního dramatu Svědek, za roli policisty byl v roce 1986 nominován na Oscara, sošku však nezískal.
„Když jsem začínal, neuměl jsem hrát. Bral jsem 150 dolarů týdně a víc jsem si nezasluhoval. Nevěděl jsem nic o hraní ani natáčení filmů,“ řekl herec o svých začátcích. Největší role navíc získal shodou náhod – ve Star Wars proto, že ho George Lucas nechal při práci předčítat texty určené jiným hercům, postavu Indiana Jonese zase na poslední chvíli odmítl Tom Selleck a Jacka Ryana ve snímku Jasné nebezpečí si zahrál díky nepřiměřeným požadavkům Aleca Baldwina na honorář.
Po těchto úspěších si nicméně začal role vybírat, těch dobrých je ale podle něj nedostatek. „Nemám zájem točit film, který nevydělá peníze. Ale já nedělám nic, hlavně ne filmy, pokud bych to nedělal s nadšením,“ doplnil Harrison s tím, že však role vedoucí k Oscarovi mu zpravidla nic neříkají. Přesto uznal svou chybu, odmítl totiž hrát v thrilleru Syriana a jeho nástupce George Clooney za roli pak sošku získal. Má však na svém kontě řadu jiných ocenění. A jen díky němu byla postava Indiana Jonese vyhlášena za druhého nejlepšího hrdinu všech dob, díky propagaci archeologie byl herec navíc zvolen do vedení Archeologického institutu.
Přestože je slavný, do svého soukromí si pustí málokoho. Co se o něm ale ví je, že má pět dětí(Benjamin, Willard, Malcom, Georgia a adoptovaný Liam) a je potřetí ženatý. Po šéfkuchařce Mary Marquardt, scenáristce Melisse Mathison, s níž prožil rozvod, který patřil k nejdražším v Hollywoodu, zakotvil u herečky Calisty Flockhart. Jeho recept na manželství s o 22 let mladší Calistou, je následující: „Nic neříkejte, jen přikyvujte.“ Očividně funguje, jsou spolu od roku 2010.
Aktuálně žije na obřím ranči ve Wyomingu, jehož součástí je přírodní rezervace. Mezi jeho záliby patří rybaření, motorky, a létání. Například s helikoptérou občas vzlétne i jako dobrovolník na záchranné práce. Tím to ale nekončí: „Rád uklízím, myji nádobí. A také mám velký talent na žehlení. Je to taková terapie,“ pronesl herec. Jako důkaz jeho zápalu pro ochranu přírody i domorodých obyvatel si nechal odstranit chlupy na hrudi jako upozornění na odlesňování planety. Pro podporu tibetského lidu vystoupil před podvýborem Senátu Spojených států, což vyvrcholilo zákazem vstupu do Číny.
V roce 1997 byl časopisem People označen za Nejvíce sexy muže, o dva roky později obdržel cenu za celoživotní dílo od Amerického filmového institutu, po roce 2000 patřil chvíli k nejbohatším hercům a v roce 2003 se objevila jeho hvězda na chodníku slávy. Na jeho počest je pojmenovaný druh mravence Peidole Harrisonfordi, pavouka Calponia Harrisonfordi a také mohl pojmenovat nově objevený druh motýla, kterého nazval po dceři – Georgia.
Zdroje: idnes.cz, brack.cz, tiscali.cz, prozeny.cz
Zdroje fotografií: Kathy Hutchins / Shutterstock.com, Future Flash Photo Agency / Shutterstock.com, catwalker / Shutterstock.com, Sunset Boulevard / Corbis via Getty Images, Profimedia