V Česku si šestého července sice připomínáme upálení mistra Jana Husa, pro zbytek světa se ale stejné datum nese spíš ve znamení Světového dne polibků. Pojďte s námi zavzpomínat na nejslavnější líbačky historie.
Ať už se odehrály v lidské představivosti, na filmovém plátně či uprostřed Times Square, zůstanou zaznamenány v dějinách navždy. Jaké polibky lze zařadit mezi nesmrtelné, kdy si dali na obrazovkách poprvé pusu dva muži a kdo zůstal během vášnivého představení úplně bokem?
Za nejslavnějším snímkem dvacátého století stojí Alfred Eisenstaedt (†96), který stiskl spoušť fotoaparátu 14. srpna roku 1945. V moment, kdy se veřejnost dozvěděla o kapitulaci Japonska, popadl námořník George Mendonsa (†95) zdravotní sestřičku a celý rozradostněný ji políbil uprostřed oslavujícího Times Square. Pohotový fotograf spontánní okamžik zachytil a výsledný obrázek se stal symbolem konce druhé světové války. Dvojice v uniformách k sobě ve skutečnosti ale nepatřila. George Mendonsa byl v danou chvíli na rande s jinou dívkou jménem Rita Petrie, s níž se později oženil. Zemřel 17. února 2019, dva dny před svými narozeninami.
Není to zas tak dávno, co neexistovaly streamovací platformy ani zpětné přetáčení televizních pořadů. Pokud jste chtěli zhlédnout další díl oblíbeného seriálu, museli jste zkrátka sedět ve stanovený čas před obrazovkou. Dawsonův svět (1998–2003) patřil svého času mezi nejpopulárnější teenagerské pořady a nemalý podíl na tom měli tvůrci, kteří se nebáli bořit tabu. V roce 2000 přišli s finálovou epizodou třetí série True Love, a diváci tak byli svědky prvního polibku dvou mužů v hlavním vysílacím čase. V průlomové scéně si zahráli Kerr Smith (50) a Adam Kaufman (47).
Za nezapomenutelnou pusou mezi dvěma ženami nestojí nikdo jiný než Madonna (63) a Britney Spears (40). V roce 2003 se na předávání cen MTV políbily v přímém přenosu, na pódiu a rovnou během hudebního vystoupení. Následující dny plnily titulní strany novin i časopisů, jen málokdo si ovšem vzpomene, že Madonna políbila i Christinu Aguileru (41), zhruba vteřinu po líbačce s Britney. Stejně žhavá ale nebyla, a tak se pamětníkům tolik nevybavuje.
Líbačka sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva (†75) a východoněmeckého prezidenta Ericha Honeckera (†81) sice nespadá do kategorie věcí, které byste museli vidět či dokonce zažít znovu, nicméně z paměti národa vymazat nejde. Protože Brežněv byl mistrem polibků a na své komunistické soukmenovce jimi neplýtval, ujal se ve společnosti termín Trojitý Brežněv. Označoval vůdcův oblíbený líbací manévr – nejprve pusa zprava, pak zleva a na závěr pěkně na ústa. Legendární francouzák dvou státníků namaloval Dmitri Vrubel (61) na Berlínskou zeď se sloganem: „Můj Bože, pomoz mi přežít tuto smrtící lásku.“
Ten nejkrásnější polibek je ale z pravé lásky. Třeba takový, který věnoval princ zakleté dívce v pohádce Šípková Růženka. Věřili byste, že ji lidé znají už od 17. století? Verzí existuje mnoho. Zachráncem spící krásky byl původně její bratr, a to není žádná romantika. Není divu, že jej vypravěči vyměnili za spanilého prince, se kterým mohla žít Růženka šťastně až do smrti. Nebo to bylo všechno jinak? Souhlas k polibku přece žena v bezvědomí dát nemohla.
Zdroj fotografií: Profimedia a Shutterstock