Přivádí vás sledování zpráv do deprese? Máte dost přírodních katastrof, válek i politiky? Zaměřte se na informace, které zahřejí u srdce. Věděli jste, že v pražské zoo přivítali na svět vzácné mládě a český vlk Bubla se vrátil zpět do přírody?
V záplavě tragických událostí se často stává, že těm pozitivním jen málokdo věnuje pozornost. Potřebujete rozveselit? Pak si přečtěte, co dobrého už se letos událo.
Všechny milovníky zvířat potěšila novinka ze Zoo Praha. Začátkem února zde totiž přišlo na svět mládě luskouna krátkoocasého. Protože je chov těchto šupinatých savců velmi náročný, jedná se vskutku o nebývalý úspěch, kterým se dosud Evropa pyšnit nemohla. Novopečená luskouní maminka Run Hou Tang ovšem neměla dostatek mléka, a tak museli chovatelé novorozenou samičku, které v trojské zoo zatím přezdívají Šiška, dokrmovat ručně. Stravu ochotně přijímala a dokonce přibývala na váze. Mezi tím se Tang rozkojila a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek mohl sdílet zprávu, že se prozatím s dokrmováním přestává. Tito zajímaví hmyzožravci patří bohužel k nejpašovanějším živočichům světa. Jejich šupiny i maso totiž lákají vyznavače tradiční čínské i africké medicíny. Zoo Praha se na obou kontinentech zasazuje o jejich ochranu.
Už od loňského září sledovali obyvatelé Česka osud mladého vlka, kterého v Krušných horách srazilo auto. Na jeho léčbu se podařilo vybrat 2,5 milionu korun. Zda se však všechny operace podaří a zvíře nebude muset strávit zbytek života v zajetí, nemohli štědrým přispěvatelům slíbit ani odborníci. Šelma dostala jméno Bubla a navzdory pochybovačům se přeci jen dočkala šťastného konce. V lednu byla vypuštěna zpět do volné přírody se speciálním sledovacím obojkem, který sice nedávno přestal fungovat, dle záznamů z fotopastí se však Bublovi daří dobře.
K dobrým skutkům inspiroval mnohé i dojemný příběh Hodyho Childresse. Začal se psát už před deseti lety, když přišel do lékárny v malém městečku Geraldine v Alabamě. Lékarnice se tehdy zeptal, zda k ní chodí i lidé, kteří si medikamenty nemohou kvůli finanční situaci dovolit a jelikož dostal kladnou odpověď, podal pracovnici stodolarovou bankovku se slovy: „Až se to stane příště, použijte tyto peníze.“ Se stejným záměrem pak Hody Childress navštěvoval lékárnu každý měsíc až do minulého roku. Bojoval s plicní nemocí, a když na Nový rok zemřel, rozhodla se lékárnice o jeho dobrosrdečnosti promluvit. Inspiroval řadu dalších lidí a díky tomu vznikl Fond Hodyho Childresse, který slouží těm, jež za léky nedokážou zaplatit.
Za zmínku stojí také program Pestrá krajina, kterou pořádá Asociace soukromého zemědělství v ČR. Zaměřuje se na farmáře a jejich šetrné hospodaření v krajině. Za rok 2022 letos převzaly hned čtyři podniky zlatou medaili, rozdala se i jedna stříbrná. Ocenění získal statek rodiny Kollertových za chov mléčného skotu s každodenním přístupem na pastviny, používání pouze statkových hnojiv a vybudování mokřadu. Další zlaté medaile si vysloužila Michlovka, farma Petra Horčíka a farma Petra Křižánka, stříbrnou cenu si odnesl podnik Farma Křížov. Všechny souzní s ekologickým zemědělstvím a mají pozitivní vliv na životní prostředí.
Zdroje: asz.cz, zoopraha.cz, Facebook Miroslava Bobka, cbcnews.com
Zdroj fotografií: Miroslav Bobek / Zoo Praha, Shutterstock