Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Ideální poměr dobrých a špatných emocí je 3:1. Co dělat, když to ale začne přerůstat přes hlavu

Marie Bezděková
Zdroj foto: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
07. 09. 2022

Znáte to. Jste smutní nebo otrávení, a právě v tu chvíli přichází od okolí známá starostlivá otázka „Jsi v pohodě?“ Jak na ni ale reagovat? A co vlastně znamená „být v pohodě“? Podle odborníků není lehké na to odpovědět. Přesto existují jisté indicie, podle kterých můžete poznat, že je vaše duševní zdraví v pořádku.

Dokonce i Světová zdravotnická organizace definuje psychické zdraví jako stav psychické pohody, která nám – laicky řečeno – umožňuje normálně fungovat. Ale ruku na srdce, jak často cítíme absolutní psychickou pohodu? Každý z nás se denně setkává s menšími či většími problémy, které nám přidělávají vrásky. Tak jak tedy poznáme, že naše psychika nestrádá?

Kdo je duševně zdravý?

Spousta lidí si myslí, že jsou „normální“ v momentě, kdy nemají diagnostikované žádné psychické onemocnění. To ale není tak úplně pravda. „U duševního zdraví se nejedná o pouhou absenci psychických nemocí,“ vysvětluje psycholožka a psychoterapeutka Mgr. Katarína Durkáčová z Psychoterapeutického centra Nevěšhlavu. Podle ní se dá za duševně zdravého označit ten, kdo splňuje několik ne úplně jednoduchých kritérií.

Je to člověk, který:

  • si váží sám sebe a ostatních lidí, i navzdory vnímaným nedostatkům
  • věří ve své schopnosti nést a zvládat těžké situace v životě
  • věří, že má v jistých oblastech kontrolu nad tím, jak se jeho život bude vyvíjet a akceptuje, že v některých oblastech tu kontrolu nemá, a dokáže rozeznat, která oblast je která
  • může důvěřovat lidem kolem sebe i společnosti
  • dokáže tvořit a udržovat blízké vztahy s ostatními lidmi
  • ve svém životě vidí smysl
  • většina emocí, které prožívá, jsou pozitivní, ale také akceptuje negativní emoce u sebe i ostatních
  • nezneužívá návykové látky
  • dokáže upřednostnit budoucí zisky na úkor současného nepohodlí
  • může většinu svého života prožít v souladu se svými hodnotami a preferencemi
Ideální poměr mezi pozitivními a negativními emocemi by měl být 3:1. Zdroj: Shutterstock

Ze schizofrenika se může stát sebevrah i bezdomovec, říká psychiatr Marian Koranda. Včasná léčba je důležitá

Redakce / 08. 04. 2022

Drobné výkyvy povoleny

Možná jste se teď vyděsili, protože víte, že máte v některých bodech mezery. Nelekejte se, tak zlé to určitě není. „Pokud některé z těchto podmínek naplněné nejsou, nemusí to hned znamenat přítomnost potíží. Duševní zdraví se nedefinuje absencí negativních emocí, zkušeností nebo nefunkčních vzorců přemýšlení nebo chování,“ říká Mgr. Durkáčová. „Záleží, jak dlouho, jak moc a v kolika oblastech strádáme. Duševní zdraví je o dynamické rovnováze, není to stabilní stav,“ vysvětluje psycholožka. Jinými slovy, drobné výpadky jsou povoleny, a je úplně normální cítit se někdy pod psa a nemít náladu vůbec na nic. „Výzkumy ukazují, že ideální poměr pozitivních vůči negativním emocím je poměř 3:1. Mírné odchylky bývají pořád ještě spojené s dobrým přizpůsobením,“ vysvětluje psycholožka.

Jak rozlišit depresi a blbou náladu

Jak je to s láskou?

Známý rakouský lékař a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud tvrdil, že podstatou duševního zdraví je schopnost milovat a pracovat. Podobného názoru je i Mgr. Durkáčová, jen by jeho definici trochu poupravila. „Ve svém výčtu jsem záměrně nepoužila přímo pojem láska, protože si myslím, že to spousta lidí chápe jako romantickou lásku. Ve skutečnosti ale jde o schopnost mít rád, být zranitelný a budovat blízkost,“ říká psycholožka. S prací je to podle ní hodně individuální. „Pro někoho bude zaměstnání naplňovat potřebu smyslu v životě, někdo zase bude celý život frustrovaně chodit do práce, protože musí,“ myslí si Durkáčová.

Mezinárodní den proti dietám: Proč byste je neměli držet?

Redakce / 06. 05. 2022

Když jde do tuhého

Jak naznačuje psychoterapeutka, problém u psychicky zdravého člověka může nastat ve chvíli, kdy toho řeší moc najednou. Pokud se například s někým rozejdete a zároveň ztratíte práci, je vaše psychika ohrožena hned ve dvou důležitých oblastech, a může být velmi těžké se s obojím vypořádat bez pomoci odborníka. „Lidé za námi zpravidla přichází pozdě a své potíže mají tendenci bagatelizovat,“ upozorňuje Mgr. Durkáčová. Jestliže se tedy dostanete do podobně nelehké životní situace, neváhejte se obrátit na odborníka včas: můžete tím předejít budoucím vážnějším problémům. 

Článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Katarínou Durkáčovou, psychoterapeutkou, která se ve své praxi věnuje zejména mladým dospělým. Její vášní je destigmatizace psychického zdraví, které se věnuje na svém instagramovém profilu @neveshlavu.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM