Přejedli jste se italských pizz, amerických burgerů, vietnamských polévek a kuře po sečuánsku nemůžete ani vidět? Dejte si pauzu od světové gastronomie a vyrazte za poctivou českou kuchyní. Kde vám naservírují pečenou kachnu, kulajdu, dršťkovku či řízek z králíka, za který by se nemusela stydět ani vaše babička?
Restaurací je plno na každém kroku. Jenže najít takovou, kde kuchaři skutečně ovládají klasické české recepty a nesestavují menu z polotovarů, už chce trochu štěstí, nebo alespoň dobrý tip. A my jich pro vás máme hned pět!
Restauraci v Dejvicích se specializací na tradiční i moderní českou kuchyni otevřel přední šéfkuchař Jan Punčochář na jaře v roce 2019. A přestože podnik U Matěje nemá zrovna dlouhou historii, dveře se tu netrhnou. Pokud se nechcete ochudit o gurmánský zážitek ani vy, raději nenechávejte nic náhodě a udělejte si rezervaci s dostatečným předstihem. Vyzkoušejte hovězí jazyk jako předkrm, králičí stehenní řízek v domácí strouhance coby hlavní chod a nevynechte ani dezert v podobě tvarových buchet s rumovou omáčkou. Od 4. do 23. října se můžete navíc těšit na unikátní menu inspirované Oktoberfestem.
V obci Staré Hradiště, kousek od hradu Kunětická hora, na kterém se kdysi zabydlel čaroděj Rumburak, najdete restauraci vyhlášenou po celém Pardubicku. Patří k ní i penzion, takže pokud se budete chtít zdržet do druhého dne, můžete přespat v jednom z útulných apartmánů. A co vám tu připraví k snědku? Třeba staročeskou kulajdu s vajíčkem, výtečného pstruha, vepřová žebírka či řízek s bramborovým salátem. V nabídce nechybí ani smažák s hranolky a každý všední den mají k dispozici polední menu.
V roce 1884 koupil pan Vychopňa starý mlýn a vybudoval z něj hostinec, který si oblíbil i první československý prezident T. G. Masaryk. Postupem času zde kromě nápojů začali podávat také jídlo a od devadesátých let minulého století se u Vychopňů můžete dokonce ubytovat. Ať už si posedíte v tradiční pivnici s velkým krbem nad půllitrem zlatého moku, nebo se uvelebíte v restauraci, určitě nebudete zdejší návštěvy litovat. Ochutnejte domácí paštiku z kachních jater, silný kuřecí vývar, jehněčí kolínko, halušky s brynzou či konfitovaný vepřový bůček s nakládanou zeleninou.
Na tradiční českou kuchyni se zaměřují i u Hubálků. Pokud potřebujete něco teplého do žaludku, vyzkoušejte zdejší polévky. Co třeba vývar z hovězí oháňky nebo kyselo z chlebového kvásku? Na své si přijdou i milovníci hub, protože na menu najdou například čerstvé lišky na smetaně s žemlovými knedlíčky. Další možností je svíčková, řízečky z králíka či grilovaný srnčí hřbet. Mimochodem zvěřina se k podzimu hodí ideálně. Od 8. do 16. října zde budou probíhat posvícenské kachní hody a nad dobrým náchodským pivem tu můžete rozjímat třeba do aleluja. Stačí si jen zabookovat pokoj na přespání. Nezapomeňte pak domů přivést některý z Hubálkovic domácích produktů. Co třeba salátovou zálivku, cibulovou marmeládu nebo paštiku z husích jater?
Protože se hostinec U Jiskrů nachází hned u silnice, je povinnou zastávkou každého, kdo jede okolo. Ostatně historie tohoto podniku sahá až do devatenáctého století. Přesně na tomto místě, na císařské cestě ze Strakonic do Prahy, se lidé stravovali už kdysi. V roce 2019 lokál převzal šéfkuchař Martin Jiskra a tradici obnovil. Suroviny, ze kterých menu připravuje, si pečlivě vybíral od místních dodavatelů a na jejich chuti je to znát. Jídla připravuje podle aktuální nabídky a sezony, ale můžete zde narazit třeba na špekové knedlíky s vinným zelím a nevinou cibulkou, steak z vysokého roštěnce, sekanou svíčkovou, rolovaný bůček či kapustový karbanátek s bramborami.
Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock