Turecký kebab se poslední dobou stává králem českého street foodu. Maso z vertikálního grilu nabízejí bufety doslova na každém kroku, ale jen některé mají pověst hodnou návštěvy. Které podniky jsou vyhlášené pro své kvalitní ingredience a poctivý způsob přípravy?
Ještě než ochutnáte speciality blízkovýchodní kuchyně na tuzemské půdě, je dobré připomenout si rozdíly mezi jednotlivými pokrmy. Za co se nejčastěji zaměňuje shawarma a jaký kebab dostanete, pokud si objednáte shish nebo dürüm?
Oblíbeným pouličním jídlem v arabském světě je shawarma. Připravuje se z jehněčího, skopového, telecího, kuřecího nebo krůtího masa na otáčivém vertikálním rožni, z kterého se následně odřezávají tenké plátky a podávají se většinou v pita chlebu. Shawarma se od döner kebabu liší prakticky jen v místě původu. Tradiční kebab je vynálezem Turecka, ten s přívlastkem shish odkazuje na mleté maso na tyčce, které se dělá na grilu. Dürüm kebab je pokrm v rolce, uvnitř ní se pak nachází maso se zeleninou a omáčkou. Döner kebab dostanete nejčastěji v pita chlebu. Za jeho strůjce je považován Mahmut Aygün, který jej v sedmdesátých letech začal prodávat v Německu. Ale teď už pojďte omrknout podniky v nichž se zaručeně dobře najíte.
Bistro v ulici Vodičkova 15 je mezi masožrouty populární. A není divu. Zdejší kuchaři si zakládají především na čerstvosti surovin a to se v chuti logicky musí projevit. Shawarmu si tu můžete dát v tortille či pita chlebu nebo v nakrájených rolkách na talíř. Nebojte se vyzkoušet také bezmasou nabídku, kde hraje hlavní roli falafel. A pozor, hned ve vedlejším vchodu otevřeli majitelé pod názvem Original Kebab & Grill další pobočku. Velkým lákadlem je vstřícná otevírací doba obou podniků, v pátek a sobotu mají do pěti hodin do rána, ostatní dny zavírají o jednu až dvě hodiny dřív.
Nenápadný stánek v pražském Podolí vás možná na první pohled nepřiměje k zastávce. Jenže dlouhá fronta, která se před výdejním okénkem často tvoří, dává tušit, že se uvnitř nachází gastronomické nebe. Ať už si dáte kebab v sendviči na cestu, nebo si jej odnesete v krabičce domů, nebyli jste tu naposled. Mimochodem, za zmínku stojí i zdejší domácí limonády a pokud se vám nechce až do Podolí, navštivte novou pobočku kousek od zastávky I.P. Pavlova. Na jídelním lístku najdete i spoustu dalších tureckých specialit, jako například guvech – pomalu tažený hovězí krk s cizrnou, zeleninou a čerstvými bylinkami.
O tom, že se tomuhle bistru v Brně daří, svědčí hned pět poboček, na které napříč městem můžete narazit. Návštěvníci si pochvalují nejen výborné menu, ale také milou obsluhu a velké porce, které zasytí i ten nejhladovější krk. Vybírat můžete z kuřecího a hovězího masa v tortille či tureckém chlebu, nebo sáhněte po kebab boxu, kde najdete kromě masa ještě bulgur, nudle nebo rýži. Vegetariáni určitě nepohrdnou skvělým falafelem a salátem.
Udělejte si výlet do Karlových Varů i mimo filmový festival. Kromě minerálních pramenů tu totiž můžete ochutnat i jeden z nejlepších kebabů v Česku. Bistro Ahura o zákazníky nemá nouzi, křupavá tortilla, skvěle dochucené maso i domácí baklava nutí k opakovaným návštěvám. Kromě döner kebabu si můžete objednat také dürüm variantu a k dispozici je vám i velký výběr bezmasých možností. Od zeleninových či falafelových plněných tortill až po sýrové tousty.
Úvodní foto: Shutterstock