Máte problém, který vám přerůstá přes hlavu? Nespíte, nejíte, přátelé o vás mají obavy? Pak by vaše kroky měly jednoznačně vést k psychologovi. Háček je v tom, že v takové chvíli bývá už pozdě a terapie se může protáhnout na nepříjemně dlouhou dobu. Jak tedy poznat včas, že bez návštěvy odborníka už se neobejdete?
Na začátku vás možná zklamu, ale žádná univerzální rada ani poučka, kterou byste se měli řídit, neexistuje. Což možná není dobře, protože existuje spousta lidí, které psychické problémy zaženou tak daleko, že už významně narušují jejich myšlení i chování. Bohužel, oni to tak nevidí. A právě v takové chvíli je nejlepší mít kolem sebe blízké – ať už rodinu, nebo přátele – kteří vás pomohou navést správným směrem.
„Měla jsem za sebou hodně ošklivý rozchod a nedokázala se smířit s tím, že už se mnou expřítel nechce být,“ vypráví pětatřicetiletá Aneta z Prahy. „Snažila jsem se žít normálně, dělat všechno, co mě baví, dělala jsem maximum proto, abych se z toho dostala. Bohužel jsem ale i přesto o svém expříteli neustále se všemi mluvila, řešila co, s kým a proč zrovna dělá, sledovala jeho sociální sítě. Přerůstalo mi to přes hlavu a já to nechtěla vidět. Nakonec jsem byla vděčná kamarádce, která mi nejdřív po dobrém, ale pak i docela razantně řekla, že moje chování není v pořádku a měla bych se obrátit na psychologa. Vyhledat odborníka nakonec bylo to nejlepší, co jsem mohla udělat, abych se dala zase do pořádku,“ uzavírá svůj příběh Aneta.
Na otázku, kdy vyhledat s psychickým problémem odborníka, má psycholožka jednoduché doporučení: „Pokud to jednoduše chcete a uvažujete o tom,“ říká psychoterapeutka Mgr. Katarína Durkáčová z Psychoterapeutického centra Nevěšhlavu. „Nebo pokud významně strádají v některé z oblastí, které jsem vyjmenovala už dříve. Případně pokud mají dojem, že již naplňují kritéria pro nějakou nemoc,“ doplňuje Mgr. Durkáčová. Kromě psychologa mohou lidé samozřejmě vyhledat i psychoterapeuta, který potíže léčí za pomocí rozhovoru a zážitkových technik a má trochu odlišné vzdělání než psycholog.
Kromě „tradičních“ psychických problémů bohužel existují i velmi vyhrocené životní situace, ze kterých si sami pomoct jednoduše nedokážeme. „Urychlená psychická pomoc je určitě nutná v případě, že potíže někoho ohrožují na životě, to znamená, když si chce ublížit s cílem zemřít,“ upozorňuje Mgr. Durkáčová. Mezi další nebezpečné případy vyžadující rychlé řešení patří deprese, vážná anorexie nebo bulimie, závislost na drogách nebo psychické onemocnění typu schizofrenie.
„Vyhledat pomoc by lidé měli určitě ve chvíli, kdy nejsou schopni cokoliv dělat – ani vstát z postele, aby se najedli. Kvůli poruše příjmu potravy jí tak málo, že jim hrozí metabolický rozvrat. Nadužívají drogy tak, že předávkování může vážně ohrozit jejich život. A také v případě, že věří věcem, které nejsou pravdivé, nebo vidí a slyší věci, které se se nedějou. To si ale nejčastěji všimne spíše okolí,“ uzavírá psycholožka.
Článek vznikl ve spolupráci s Mgr. Katarínou Durkáčovou, psychoterapeutkou, která se ve své praxi věnuje zejména mladým dospělým. Její vášní je destigmatizace psychického zdraví, které se věnuje na svém instagramovém profilu @neveshlavu.
Psycho tématům se věnuje také Iva Frühlingová ve svém pravidelném víkendovém pořadu IF, poslouchat můžete i její podcasty.
Úvodní foto: Profimedia