Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Lifestyle

Krach WeWork a pád kryptoburzy FTX: Oba projekty spojuje investiční FOMO a charismatičtí zakladatelé

Avatar photo Pierre Beneš
10. 11. 2023

Příběhy pádu kryptoburzy FTX a měsíc trvající soud s jejím šéfem Samem Bankman Friedem v dnešním rozhovoru podcastu Stopáž probíráme s Lubošem Krečem, zástupcem šéfredaktora serveru CzechCrunch. Než se ale dostaneme ke kryptoměnám, vysvětlíme vám i příběh firmy WeWork, která chtěla změnit, jak a kam chodíme do kanceláří.

Tento týden vyhlásila bankrot firma WeWork, které se podařilo vyšperkovat realitní byznys tak moc, až jí investoři uvěřili, že je technologickým startupem. Za jejím marketingovým úspěchem stojí hlavně postava Adama Neumanna, který svým bohémským vystupováním uhranul i těm největším investičním fondům. 

Jak firma WeWork začínala, čím byla tak průkopnická?
WeWork vzniknul v roce 2010 a byl průkopníkem toho, co dnes považujeme za relativně standardní věc. Sdílená pracoviště, sdílená místa, co-worky. WeWork si pronajali velkou kancelářskou budovy a následně jí nabízeli firmám i jednotlivcům s tím, že si můžou pronajmout jeden stůl, klidně i jen na pár dnů. Bylo to velmi flexibilní, bylo to inovativní a když s tím zakladatel Adam Neumann s kolegy začínal, opravdu to vypadalo, že „sky is the limit“. 

Jak se jim podařilo vyprofilovat jako technologická firma, když šlo vlastně jen o obyčejný pronájem realit? 
Samozřejmě to byl super marketing, na který Adam Neumann vsadil. A druhá věc byla, že WeWork hodně cílili na technologický sektor. Na lidi, kteří mají k IT blízko. Služby, které poskytovali, postupně propojili i s jakýmsi online účtem a členstvím. Kromě různých benefitů nebo online akcí přišli i se systémem pro globální zaměstnance. Pokud je někdo ze San Franciska, tak si prostě zarezervoval kancelář v New Yorku, Dubaji, v Evropě. A to bylo pro byznysmeny a lidi ze startupů velmi atraktivní. Nemuseli celé dny vysedávat v hotelu nebo po kavárnách, ale prostě si zarezervovali dopoledne ve WeWorku, třeba v Praze.

A uzavírá se i kapitola krypto burzy FTX, jejíž zakladatel Sam Bankman Fried si tento týden vyslechl verdikt, a nyní mu hrozí až 110 let vězení. Obě kauzy spojuje neodolatelná přitažlivost jejich excentrických šéfů, kteří kolem svých byznysů vytvořili takové FOMO, že mu jen málo kdo z investičního světa odolal.

Podobně jako u WeWork, kryptoburza FTX stála na svém šéfovi Samu Bankman Friedovi. Co je to za osobu? Taky kolem sebe má podobnou auru jako Adam Neumann? 
Vlastně ano. Zatímco Adam Neumann vsadil na to, že je velmi charismatický, a vlastně i fyzicky atraktivní sošný startupista, který se rád chlubil tím, že pochází z Izraele, že byl v armádě, že je velký sportovec, tak Sam naopak vsadil na image extravagantního génia. Trochu blázen s rozčepýřenou kudrnatou hlavou, který chodí po světě v havajské košili, kraťasech a žabkách. Prezentoval se jako geniální matematik a takový výstřední vědátor. A to se ukázalo i u soudu, kterého jsme právě byli svědky. Že tohle opravdu byla součást jeho marketingové úvahy, že se bude snažit působit jako vyšinutý génius, čímž k sobě přitáhne pozornost. A tím pádem i peníze.

Zavře svoje brány WeWork i v České republice? Bude AI další investiční bublinou? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku. Podcast Stopáž vychází každý pátek na expresfm.cz, v aplikaci Seznam.cz, na naší platformě Podcasty.cz a ve všech vašich oblíbených podcastových aplikacích.

Honba za ziskem tříští online komunity: Jak se Reddit chytil do vlastní pasti

Pierre Beneš / 16. 06. 2023

Za nejrychlejší pád banky v historii můžou sociální sítě: Co dřív trvalo měsíce, je dnes otázkou dnů

Pierre Beneš / 31. 03. 2023

Jen čistit vzduch nestačí: Zachytávání oxidu uhličitého je zatím v plenkách, může ale lidstvu pomoci odvrátit zkázu

Pierre Beneš / 03. 11. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM