Saturday Night Fever /
Celý playlist
Lifestyle

Muž s vášní pro český jazyk: Bez Josefa Jungmanna bychom dnes mluvili úplně jinak

Avatar photo Václav Šilpoch
16. 07. 2023

Právě dnes je to 250 let od narození jedné z vůdčích postav národního obrození, lexiografa, překladatele a spisovatele Josefa Jungmanna. Syn ševce se stal nejprve prvním gymnazijním učitelem češtiny v Českém království, později významnou postavou národního obrození a jedním z otců moderního českého jazyka.

Josef Jungmann, významná osobnost českého národního obrození, je vyzdvihován pro svůj zásadní přínos českému jazyku a literatuře. Narodil 16. července 1773 se v malé vísce Hudlice u Berouna. Jeho otec Tomáš byl ševcem. Matka Kateřina chtěla syna vést ke kariéře duchovního, a tak Josef ve věku 11 let nastoupil do piatristické školy. Po čtyřech letech přestoupil na pražské gymnázium v Panské ulici. Po jeho absolvování se zapsal ke studiu na Filosofické fakultě pražské Karlo-Ferdinandovy univerzity. Studium zde dokončil v roce 1795. Následně neúspěšně studoval práva a při tom působil jako soukromý učitel.

Zrození génia: Největší Čech Jára Cimrman byl původně řidičem parního válce, jeho duchovní otcové se rozešli

Václav Šilpoch / 16. 09. 2022

Učitel zdarma

Poté, co ukončil studium na univerzitě, se přestěhoval do Litoměřic, kde vyučoval na tamním gymnáziu český jazyk. Ve výuce češtiny byl průkopníkem a stal se jejím prvním gymnazijním vyučujícím v Českém království. Tuto práci dělal bezúplatně. Zde se také seznámil se svou budoucí chotí, Johanou Světeckou z Černčic, která pocházela ze starobylého šlechtického rodu. Svatbu měli 18. listopadu roku 1800 v Litoměřicích. Rodným jazykem manželky byla němčina, u Jungmannů doma se ovšem mluvilo česky. Společně vychovali šest dětí. V roce 1815 se Josef Jungmann stal ředitelem pražského Akademického gymnázia. Jungmannova vášeň pro rodný jazyk z něj učinila zapáleného zastánce jeho zachování a dalšího rozvoje. Češtinu vyučoval i na pražské univerzitě. Jeho přednášky o české literatuře patřily k prvním svého druhu a sehrály zásadní roli při oživení zájmu o český jazyk a kulturu.

 

Rozšiřování a obohacování jazyka  

V Praze se kolem Josefa Jungmanna vytvořila skupina zapálených vlastenců. Jungmann stál za vydáním prvního ryze českého vědeckého časopisu Krok v roce 1821. Do časopisu přispívali osobnosti jako František Palacký, J. E. Purkyně nebo F. L. Čelakovský. Jedním z Jungmannových nejvýznamnějších příspěvků byl jeho česko-německý slovník, monumentální pětisvazkové dílo vydávané v průběhu let 1835-1839. Ten sehrál klíčovou roli při rozšiřování a obohacování slovní zásoby českého jazyka. Obsahoval mnoho slov vytvořených samotným Jungmannem, často převzatých a počeštěných z jiných slovanských jazyků, slov pozapomenutých, ale i kompletních novotvarů. Jungmannův slovník se tak po Dobrovského Zevrubné mluvnici stal druhým základním zdrojem, ze kterého byla vytvořena pravidla spisovné češtiny.

Plodný spisovatel a překladatel 

Kromě jazykovědné práce byl Jungmann také plodným spisovatelem a překladatelem. Jeho překlady zahraniční literatury, zejména z francouzštiny a němčiny, seznámily české čtenáře s celou řadou literárních stylů a žánrů. Jeho vlastní tvorba, zahrnující poezii, eseje a kritiky, byla charakterizována hlubokým zájmem o český jazyk a kulturu.

Socha Josefa Jungmanna na pražském náměstí, které nese jeho jméno

Odkaz

Jungmannovo úsilí se neomezovalo pouze na akademickou sféru. Byl klíčovou postavou hnutí Národního obrození, které usilovalo o propagaci české kultury a jazyka. Jeho dílo pomohlo položit základy moderního českého jazyka a sehrálo významnou roli při utváření národní identity. Josef Jungmann zemřel 14. listopadu 1847 a pochován byl na pražských Olšanských hřbitovech. Jeho neúnavné úsilí o zachování a propagaci českého jazyka mu vyneslo čestné místo v dějinách země. Jeho dílo dodnes připomíná důležitost a krásu českého jazyka a kultury. Jako uznání jeho přínosu na poli překladatelství byla na jeho počest založena Cena Josefa Jungmanna. Toto prestižní ocenění je každoročně udělováno Obcí překladatelů nejlepšímu českému překladu zahraničního literárního díla.

Rodný dům a památník Josefa Jungmanna se nachází poblíž návsi obce Hudlice

205 let paměti a vzdělávání: Národní muzeum slaví výročí

Václav Šilpoch / 15. 04. 2023

Jeho vynález změnil svět: Před 230 lety se v Chrudimi narodil Josef Ressel

Václav Šilpoch / 29. 06. 2023

Zdroje: cas.cz, spisovatele.cz, wikipedia.org
Zdroje fotografií: Ablakok – CC BY-SA 4.0 – Creative Commons via Wikimedia Commons, Wirestock Creators / Shutterstock.com, Berounsko.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM