Že je mytí vlasů běžná rutina, na které se nedá nic zkazit? Chyba! Možná stále dokola opakujete hned několik chyb, kvůli kterým se vlasy rychleji mastí, jsou unavené a bez lesku.
Přečtete si, jaké chyby se při mytí nejčastěji dělají, jakou kosmetiku používat a jak se mají vlasy správně oplachovat.
Neexistuje rada, kterou by se měli řídit úplně všichni. Každé vlasy jsou totiž jiné a vyžadují trochu jinou péči. Nelze tedy říct, že nejlepší je mýt si vlasy dvakrát týdně. Obecně platí, že husté vlasy stačí mýt jednou týdně, kudrnaté zhruba jednou za pět dnů, suché a poškozené maximálně dvakrát do týdne a řídké vlasy se sklonem k maštění klidně každý den. Stejně tak je každodenní mytí vhodné pro ty, kteří denně sportují. Pokožka hlavy se totiž zpotí a jediným řešením je právě šampon. Každý si zkrátka musí vyzkoušet, jak to právě jemu vyhovuje.
Než se vůbec do samotného mytí vlasů pustíte, pečlivě vlasy vykartáčujte. Pomocí hřebenu se totiž zbavíte prvních nečistot a důkladně rozčesané vlasy se nejen snadněji umývají, ale také mnohem méně zacuchávají. Tak a teď už konečně můžete otočit kohoutkem. Ale šampon ještě nechte chvíli “odpočívat”. Vlasy opravdu precizně propláchněte vodou, která nesmí být horká, ale ani studená, aby zbytečně nepodráždila pokožku hlavy.
A právě teď přichází na řadu šampon. Možná si říkáte, že tady už se opravdu nedá nic zkazit, ale budete překvapení. Dá! Třeba dávkování šamponu. Víte, že stačí množství zhruba o velikosti lískového oříšku (pro extra dlouhé vlasy jednou tolik)? Šampon si rozetřete v dlaních a nanesete na pokožku hlavy. A pozor, žádné zběsilé drbání. Pokožku jemně masírujte, aby vám to bylo příjemné. Začněte nahoře, pak postupujte kolem uší a nakonec se dostanete až k temeni. Tahle antistresová procedura může trvat klidně i pár minut, pokud na to máte zrovna čas.
Pokud si vlasy myjete jen jednou za pár dní, šampon opláchněte a dejte ještě druhé kolo. Tak budete mít jistotu, že jste se opravdu zbavili všech nečistot.
Když přijde čas na smývání, pamatujte, že je opravdu důležité se šamponu úplně zbavit. Zbytky by mohly pokožku vysušit, podpořit tvorbu lupů a také zvýšit její citlivost. Vlasy proto během umývání probírejte pomocí prstů, různě s nimi hýbejte, nadzvedávejte je. Následně jemně vymačkejte z vlasů vodu pomocí rukou. Ručníkem pak vlasy lehce pomačkejte a zbavte je přebytečné vody. Žádné drhnutí!
Ručníkem to ovšem nekončí. Na závěr mytí vlasů nesmí chybět kondicionér. Laicky řečeno totiž šampon vlasy otevře, aby se mohly zbavit nečistot, a kondicionér je následně zase zavře. Naneste si do dlaní zhruba tak třikrát větší množství, než šamponu, a rozetřete do délek vlasů až dolů ke konečkům. Nechte třeba minutu působit a pak opakujte předchozí krok smývání, který je opět velmi důležitý. Když kondicionér špatně vymyjete, vlasy budou na první pohled mastné a nepříjemně těžké.
Zdroj fotografií: Profimedia a archiv jednotlivých značek