Kralují sociálním sítím a ovlivňují chování těch, kteří je sledují. Jenže zatímco někteří influenceři své publikum vzdělávají, baví či duševně obohacují, jiní se dají označit spíš za mistry bizáru. Na jaké nejšílenější typy veřejně známých osobností můžete v online světě narazit?
Pokud budete jejich obsah konzumovat příliš dlouho, dříve či později pravděpodobně přijdete na to, že vám mozek vyhlásil stávku. Přesto existují osoby, kteří mají desetitisíce followerů a přinejmenším hodně podivný feed.
Tyhle holky sází na jistotu. Mají super postavu a svým sledujícím ji pravidelně servírují ve spodním prádle. Někdy i bez něj. Protože nechtějí ale od sociálních sítí dostat ban, intimní partie rafinovaně schovají za hotelový ručník nebo se natočí tak, aby zkrátka nebyly vidět. Obzvlášť bizarně pak působí příspěvky polonahých dívek s našpulenými rty a oduševnělým citátem od Ghándího. Těžko říct, jak spolu výrok slavného duchovního vůdce a čerstvě napíchaný botox či nové silikonové poprsí souvisí, ale s tím si autorky hlavu nelámou. Moc dobře vědí, že provokativní fotky jim zaručí nekonečný příval followerů. Jakmile jich nasbírají dostatečné množství, pasují se na veřejně známou osobnost a začnou přijímat zakázky na placené spolupráce.
Čerstvě nabytý status influencerky dokáže zastřít mysl, stejně jako vidina peněz z reklamy. Na propagaci výrobků či služeb není nic špatného a nutno uznat, že mnoho Instagramerů zvládá tuto disciplínu lépe něž marketingoví odborníci. Jsou však mezi nimi i tací, kteří vezmou doslova každou nabídku. Slečna, která se profiluje jako odbornice na módu, začne prodávat papírové utěrky, vášnivá cestovatelka najednou doporučuje kapsle na praní a fitness guru se vyfotí s balením prášků na potenci. Při návštěvě podobných profilů máte pocit, že si prohlížíte komerční leták supermarketu. Koneckonců zboží se slevou tu seženete snadněji než v nejbližším obchodě. Aby měl post co největší dosah, uchýlí se influencer často k obzvlášť prapodivné kompozici. Vložit si burákové máslo mezi půlky je zářným příkladem opravdového bizáru.
Tou nejnebezpečnější skupinou jsou samozvaní léčitelé, mentoři a bohyně, které si beztrestně zahrávají s lidským zdravím. Do jejich spárů se chytají lidé, kteří jsou na dně, ať už psychicky nebo fyzicky. Ublížil jim rozchod s partnerem, stali se obětí sexualizovaného násilí, nesou si v sobě traumatický zážitek z dětství nebo se potýkají s vážnou či nevyléčitelnou nemocí. Chtějí si ulevit od bolesti a neváhají vyzkoušet všechno. Šarlatánští obchodníci jim naslibují hory doly. Rakovinu údajně vyléčí alkalická kangen voda, problémy s početím vyřeší yoni vajíčko a šrámy na duši zahojí posvátná pouť za statisíce. Podvodníky odhaluje profil Lovci klamu.
Další šílenou kategorií jsou zpochybňovači čehokoliv. Nevěří mainstreamovým médiím a dokonce ani tomu, že Země je kulatá. Covid byl podle nich do společnosti vypuštěn záměrně, aby se zredukoval počet obyvatel. Vakcínu zarytě odmítají, protože co kdyby se jim spolu s protilátkami do těla dostal i mikročip, pomocí něhož by Bill Gates sledoval každý jejich krok? Konspirátoři vyvrací všechny zprávy, šíří zvěsti o tom, že válka na Ukrajině neexistuje (nebo alespoň v mnohem menším měřítku), svým sledujícím tvrdí, že USA manipuluje s počasím a může za všechny přírodní katastrofy. Dezinformace šíří většinou prostřednictvím stories a své profily mají velmi často soukromé, přesto mají tisíce příznivců, kteří hltají každé jejich slovo.
Úvodní foto: Shutterstock