Pokud čekáte zrovna na výplatu, raději se při čtení následujících řádků posaďte. Nebudou se totiž řešit statisíce, miliony ani desítky milionů. Půjdeme do miliard, na které si přijdou ti nejlepší sportovci, nejposlouchanější podcasteři, nejpopulárnější herci a hudební interpreti. Proti těmto vyvoleným finančního řetězce strýček Skrblík počítal desetníky.
700 milionů za rok, tedy 1331 eur za minutu. To je částka, kterou v létě odmítl fotbalista Kylian Mbappé. Toho do svých řad lákal arabský klub Al-Hilal. Francouzský reprezentant ovšem vábení petrodolarů odolal, respektive zůstal na výplatnici jiných arabských šejků, kteří své ropné zisky lijí do klubu PSG.
Sport se z finančního hlediska neustále dynamicky proměňuje. Aktuálně do něj razantně vstoupil vliv arabské velmoci, která se toho nebojí a postupně se jí pomocí petrodolarů daří nalákat i ty největší fotbalové superstar. Pověstným gamechangerem se stala akvizice Cristiana Ronalda. Legendární CR7 se v součtu platu a byznysových aktivit dostane až na 136 milionu dolarů. Jeho věčný sok Leo Messi za ním zaostává o pouhých 6 milionů a nikde není psáno, že se po přestupu do americké MLS opět nedostane do čela finančních závodů. O dalších 10 milionů méně si vydělá zmiňovaný Kylian Mbappé, který má to nejlepší z kariéry ale ještě před sebou. Na dalším místech se ocitají basketbalista LeBron James (119,5 milionů) a boxer Canelo Alvarez (110 milionů). Právě v boxu se sportovcům daří nejvíce přímo ze sportu, neboť těží z výnosů z přenosů, naopak zástupci kolektivních sportů nebo tenisu vydělávají největší jmění díky výnosným smlouvám s partnery.
Podcasty naplno vstoupily do našich životů a díky milionům strávených minut ve sluchátkách nebo na obrazovkách se i z mluveného slova stává velice efektivně výdělečný byznys. Můžeme si toho všímat i u nás, kde se z někdejšího youtuberů stávají stále častěji autoři podcastů, kteří si snadno spočítali, že jim delší doba poslechu vydělá víc peněz. Mezi světovými podcastery je jeden hegemon, který si přijde na slušné peníze. Je jím poslední dobou často kritizovaný Joe Rogan. V pořadu Joe Rogan Experience se nebojí kontroverzních hostů, témat ani názorů, což mu od roku 2009 vyneslo obrovskou fanouškovskou základnu. Stále aktivní komentátor bojových sportů si čistě z podcastů vydělá 20 milionů dolarů ročně. To je ale zlomek příjmů, díky dalším aktivitám ročně počítá příjmy kolem 120 milionu dolarů. A to se ani nemusí honit za míčem. V závěsu za ním s pouhými 5 miliony dolarů končí Ashley Flowers, která světu dala Crime Junkie, vzor všech true crime podcastů, a Alex Cooper, které 3 miliony v dolarech vynáší pořad Call Her Daddy, kde se řeší především otázky související se sexualitou, randěním a vztahy. Roganovu tempu se však – minimálně v oblasti financí – nikdo nepřibližuje.
Pohled do statistik rentability filmových hvězd i s přehlédnutím na jejich objektivní kvality a (často) nekvality asi překvapí nejednoho diváka. Již několik let totiž vládne muž, který si díky svému topornému herectví spíše dojde pro Zlatou malinu než pro Oscara. Jenže rozhodují diváci a taky chytré obchodní myšlení. Dwayne Johnson alias The Rock si za loňský rok připsal neskromných 87,5 milionu dolarů. Těžil nejen ze snímků pro Netflix, ale také spoluprací se značkami Under Armour a Project Rock. Herec je navíc pověstným tím, se spokojí s nižším základním honorářem a bere procenta z tržeb. Kolega Ryan Reynolds se vydal cestou komiksových filmů a streamovacích služeb. Minimálně finančně rozhodně nestrádá. Populární krasavec je i šikovný investor, a tak navíc si může dovolit (úspěšně) resuscitovat fotbalový Wrexham. Aby ne, když si ročně přijde na 71,5 milionu dolarů. Mark Wahlberg se dal nejen na víru, ale také na bohatství a ročně vydělá 58 milionů dolarů. Krom herectví také produkuje jiné snímky. S 55 miliony si polepšil i Ben Affleck, který střídá umělecké filmy se streamingovými braky, které ovšem vynášejí. Pětici uzavírá Vin Diesel, který se už nemůže dočkat, až se mu sečtou všechny výdělky z letošního Rychle a zběsile, kam si chytře zakomponoval i procenta z tržeb. Na mizině se svými 54 miliony dolarů rozhodně nebude.
Svět momentně válcuje masivní zájem o film Taylor Swift. Mela se strhla i o vstupenky na její turné, které se přeprodávaly za desítky i stovky tisíc korun. Na čele nejvýdělečnějších hudebníků možná Americké zlatíčko stane příští rok, aktuální žebříček má jiné vládce. A to Genesis! Kapela, kterou prošli Peter Gabriel a Phil Collins, těží z prodeje hudebních práv společnosti Concord Music Group, zahrnující i práva na sólovou tvorbu některých členů. Podle zdrojů magazínu Forbes tak příjem legendárního uskupení činí astronomických 230 milionů dolarů. Na to se už nechytají ani Messi s Ronaldem. S 210 milionů dolary netroškaří ani Sting, který prodal práva na tvorbu The Police i své sólové písně labelu Universal Music Group. S 98 miliony dolarů se na třetí příčce umístili Rolling Stones, kteří údajně inkasují až 8,5 milionu dolarů za jedno vystoupení. Uvidíme, jak do statistik promluví globální úspěch jejich letošní desky Hackney Dianonds! Bramborovou medaili bere Taylor Swift, která si přišla na 92 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že jen za promítání jejího koncertního filmu vydělala 120 milionů dolarů, v příštím vydání žebříčku si určitě polepší. Na pátém místě se pak umístil portorický národní hrdina Bad Bunny, který si přišel na pěkných 88 milionu dolarů, především díky masivní podpoře hispánské komunity na streamovacích službách a smlouvám se značkami jako Corona, Cheetos a Adidas.
Zdroje: forbes.cz, websiterating.com