Zatímco dnešní hračkářství praskají ve švech, v dobách socialismu si děti příliš vybírat nemohly. Ježíška prosily o mončičáky, igráčky i oranžové tatrovky. Které další dárky dělaly pod stromečkem radost v minulém režimu?
Své pokojíčky možná neměly plné hraček, ale s těmi, které dostaly, si hrály až do chvíle, než se zcela rozpadly. Zavzpomínejte s námi na vysněné dárky Husákových dětí a zjistěte, zda mají u mladé generace úspěch i teď.
Zmenšenina legendární Tatry 148 byla ztělesněným přáním každého kluka. Ostatně vlastnit sklápěcí náklaďák znamenalo spoustu zábavy. Dalo se v něm převážet kamení, písek i bábovičky, závodit z kopce nebo jej použít jako odrážedlo. Nezbytností byl také pořádný rachot, když jste s tatrovkou jeli po ulici. Všechny milovníky nostalgie jistě potěší, že ikonická hračka nezůstala pohřbená v minulosti. Sehnat ji můžete i dnes. Dočkala se však menšího faceliftu, a tak je auto vybaveno nejrůznějšími praktickými vychytávkami, jako například madlo pro pohodlné přenášení.
Světlo světa spatřil v lednu roku 1974 a jeho vynálezcem je Japonec jménem Koichi Sekiguchi. Prvním mončičákem byla hnědá chlupatá opička s gumovou lidskou tváří, která si rychle získala dětská srdce. Nezůstala však k dispozici jen obyvatelům země vycházejícího slunce. Roztomilá hračka se totiž začala vyrábět v různých provedeních a vyvážet do světa. V roce 1980 pak licenci na mončičáka koupila společnost Mattel. Zvířatka, která si dokázala cumlat palec, měli ve svých pokojíkách kluci i holky, pamatujete na ně i vy?
Proslulá československá figurka je v naší republice doslova fenoménem. Vznikla v roce 1976 pod rukama zaměstnanců družstva IGRA Jiřího Kaliny a Marie Krejchové. Postavička disponovala pohyblivými končetinami, v kterých mohla uchopovat nejrůznější doprovodné předměty v podobě kufru, nářadí či značky. Prvním Igráčkem byl zedník, ale postupně přibylo spoustu dalších profesí jako například kominík, hasič, policista, zdravotní sestra nebo učitelka. V současnosti má prodej Igráčka na starosti firma EFKO a je vidět, že zaujmout s ním dokáže i dnes.
Věřili byste, že se tahle stavebnice objevuje v českých domácnostech už více než sto let? Stojí za ní Jaroslav Vencl, majitel firmy Inventor, který hračku nechal patentovat nejprve pod stejným názvem, jaký nesla jeho společnost. Ochrannou známku Merkur začal používat až později. Stavebnice se skládá z ocelových pásů různých délek i tvarů, které se k sobě pojí pomocí šroubků a matiček. Součástí některých sad byly dokonce elektromotorky. A protože Merkur se prodává dodnes, nechybí ve stavebnicích ani prvky robotiky či mechatroniky.
Po walkmanu toužilo každé dítě i puberťák. Vždyť sloužil nejen k poslechu těch nejlepších hudebních pecek, ale také namluvených pohádek. Za vynálezce přenosného přehrávače je považován japonský inženýr Nobutoshi Kihara, který jej veřejnosti představil v roce 1979. Walkman spadá pod celosvětově proslulou značku Sony a po uvedení na trh odstartoval hotovou revoluci. Díky unikátnímu přístroji jste mohli poslouchat své oblíbené interprety za chůze. Nebo doma v posteli, aniž byste vyrušovali rodiče při čtení novin či u televize. Jeho výroba skončila teprve v roce 2010.
Zdroj: monchhichi.fandom.com, efko.cz, wikipedia.com, merkurtoys.cz
Zdroj fotografií: Shutterstock, Profimedia a archiv firem