Léto není jen o golfu a beach volejbalu. U mladší generace se totiž začínají prosazovat mnohem originálnější sporty. Víte, jak se hraje YOU.FO nebo mudlovský famfrpál?
Ukázkové srpnové počasí přeje venkovním aktivitám. Zahoďte pingpongové pálky, golfové hole i nafukovací míč do vody a pojďte s námi vyzkoušet něco nového. Zaručujeme, že se budete bavit!
Pojďme si nejprve vyjasnit pojmy. Přestože tento sport můžete znát i pod názvem Spikeball, jedná se pouze o americkou značku, která vyrábí sety na roundnet. Samotné aktivitě se tedy říká roundnet a je vhodná pro každého, kdo má dobrý postřeh. Nezbytným vybavením je síťovaná konstrukce připomínající malou trampolínu a gumový míček zhruba o velikosti tenisáku. Pak už stačí sehnat čtyři nadšence, kteří se rozdělí do dvou dvoučlenných týmů a hra může začít prakticky kdekoliv: na zahradě i pláži, v zastřešené hale i veřejném parku. Nejdřív poddávající odpálí míček do sítě směrem k soupeřům a ti ho musí vrátit ideálně takovým způsobem, aby jej tým protihráčů nebyl schopen přihrát zpět. Pokud se míč dotkne konstrukce, odrazí se dvakrát od síťky nebo spadne na zem, znamená to ztrátu jednoho bodu. Většinou se hraje do 21 bodů, ale záleží jen vás, jak se domluvíte.
Discgolf vznikl v USA v sedmdesátých letech minulého století, ale jeho obliba stoupá v Česku až teď. Pevných discgolfových hřišť je u nás kolem stovky a najdete je v každém kraji. Nemáte tušení, v čem tato hra spočívá? Je podobná golfu, místo holí se však používají létající talíře a místo jamek vám jsou k dispozici speciální koše. Obvykle jich je na hřišti devět, samozřejmě můžete narazit i na větší počet. Cílem discgolfu je dokončit každou „jamku“ s co nejmenším počtem hodů. Přestože si dokážete vystačit pouze s jedním frisbee, existuje hned několik druhů a každý z nich se vyznačuje jinými letovými vlastnostmi. Tento sport je vhodný pro všechny, dokonce i pro ty, kteří se nepyšní zrovna nejlepší kondičkou.
Jak už název napovídá, tento sport vychází z příběhů o Harry Potterovi. Jenže na rozdíl od kouzelnického famfrpálu zůstávají hráči mudlovské verze nohama pevně na zemi. Sedmičlenný tým se skládá z brankáře, chytače, tří střelců a dvou odrážečů. Na hřišti proti sobě hrají dvě družstva a každé má na své straně tři obruče, které plní stejnou funkci jako fotbalová branka. Pokud se camrál (tedy lehce vyfouknutý volejbalový míč) skrze nějakou dostane, jedná se v podstatě o gól. Deset bodů se přičte týmu, jehož brankář nebo střelec míč prohodil protivníkovou obručí. Odrážeči mají za úkol soupeře odzbrojit potloukem a chytači jsou od toho, aby ulovili zlatonku. Tu představuje v mudlovském famfrpálu tenisák obalený v ponožce, který má k sobě připevněný neutrální hráč ve žlutém převleku. Mimochodem věřili byste, že se v mudlovském famfrpálu pořádá dokonce mistrovství světa i Evropy? Nedávno se v Irsku konal právě kontinentální šampionát, a to dokonce za účasti české reprezentace, která skončila sedmnáctá z devatenácti týmů.
Pochází z Nizozemska, podobá se lakrosu i ultimate frisbee a můžete ji hrát jako jeden na jednoho či ve vícečlenných týmech. Ke hře budete potřebovat speciální hole, létající kruh a hodně prostoru. YOU.FO opravdu není vhodnou zábavou na doma, pokud chcete tento sport vyzkoušet, vyrazte raději do parku, na louku či na pláž. Kruh si s kolegou můžete obyčejně házet nebo sežeňte další parťáky, postavte si branky a snažte se do té, která patří protivníkům létající objekt pomocí hole dopravit.
Jestliže jste o tomto týmovém sportu ještě neslyšeli, jde o něco mezi fotbalem, ragby a šermem. Stejně jako famfrpál má také jugger kořeny ve fantaskním světě. V poněkud drsnější variantě se totiž objevuje ve snímku Pozdrav od juggerů (1989). Chcete si zahrát jugger v realitě? Sestavte dva smíšené pětičlenné týmy. Čtyři hráči musí být vybaveni měkkými plastovými zbraněmi a ten poslední je neozbrojen. Jeho cílem je zmocnit se juggu a doběhnout k soupeřově metě (hnízdu), aniž by ho protivník zasáhl. Protože je jediným, kdo může skórovat, spoluhráči ho musí chránit.
Úvodní foto: Profimedia