Fotografie z dob, kdy ještě technologie neumožňovaly fotit tisíce snímků za den, s sebou mnohdy nesly zajímavý příběh. Jedna z nich je fotografie s názvem Polibek života, která připomíná, jak je život křehký a jak je důležité lidské spojení. Vznikla roku 1967 v rukách Rocca Morabita, který za ni později získal Pulitzerovu cenu.
Přečtěte si příběh, který za touto silnou fotografií stojí.
Byl to docela obyčejný den v Texasu, když dva pracovníci veřejných služeb, JD Thompson a Randall G. Champion, prováděli běžnou kontrolu elektrického vedení. Jenže v jednom okamžiku se Champion náhodně dotkl jednoho z nízkonapěťových drátů vedení v horní části sloupu. Díky bezpečnostnímu postroji, který měl na sobě, se nezřítil dolů, ale zůstal viset nohama vzhůru na sloupu a nedýchal. Thomson na nic nečekal a okamžitě se vydal svému kolegovi pomoct. Ve výšce se pak zapřel o svůj vlastní bezpečnostní postroj, aby měl ruce volné a mohl k sobě přitáhnout hlavu svého bezvládného kolegy. Kvůli pozici, ve které se oba muži nacházeli, nemohl Thomson provést masáž srdce, ale začal provádět alespoň dýchání z úst do úst. Pokračoval, dokud neucítil slabý puls.
V tu chvíli se zrovna z reportáže o stávce na železnici vracel novinář Rocco Morabito, který pracoval pro Jacksonville Journal. Když spatřil dělníka visícího na sloupu, použil svou radiostanici v autě a řekl kolegům v redakci, aby zavolali záchranku. Poté, co pořídil snímek, jim zavolal znovu a řekl jim, že možná budou chtít počkat s vydáním novin na jeho snímek, který je docela dobrý. Deník skutečně ten den protáhl uzávěrku termín, aby se Roccova fotka dostala do novin. Editor Bob Pate ji pojmenoval nezapomenutelným názvem Polibek života (v originále The Kiss Of Life). Roccova fotografie se objevila v novinách po celém světě a v roce 1968 vyhrála Pulitzerovu cenu – nejvyšší ocenění v žurnalistice. I dnes po tolika letech připomíná křehkost života a důležitost lidského spojení.
Jen pár sekund poté, co Morabito pořídil svůj snímek, Thompson vykřikl: „Dýchá!“ a poté odepnul Championa z bezpečnostního postroje. Snesl ho na zem, kde ho převzal jiný pracovník, který pokračoval s resuscitací. Díky rychlému a hrdinskému úsilí Thompsona a ostatních pracovníků se podařilo Championa oživit, než na místo dorazili záchranáři. Plně se zotavil a žil dalších 35 let. Thompson byl považován za hrdinu, ačkoliv se za něj sám nikdy nepovažoval. „Kdyby tam byli jiní lidé, kdybych se tam nedostal první, udělali by přesně to samé, co jsem udělal já. Už se to stalo mnohokrát, že lidské životy byly zachráněny,“ řekl. „Jen to nikdo nevyfotil,“ dodal pak.
Zdroje: jacksonville.com, rarehistoricalphotos.com
Zdroj fotografií: Shutterstock a Rocco Morabito, Public domain, via Wikimedia Commons